Урок "Travelling around the world"

Про матеріал
Урок узагальнення та систематизації знань з англійської мови у 6 класі за темою «Подорожі країнами світу» / «Travelling around the world». Мета: розширити та узагальнити уявлення учнів про країни світу; удосконалити навички усного мовлення за темою уроку; розвивати пам'ять, увагу, логічне мислення, зв’язне мовлення; виховувати культуру спілкування, інтерес до навчання, повагу до культурно-історичних цінностей країн світу.
Перегляд файлу

Travelling Around the World

 

  1. Тема: Travelling Around the World
  2. Клас: 6
  3. Мета:
  • розширити та узагальнити уявлення учнів про країни світу;
  • удосконалити навички усного мовлення за темою уроку;
  • розвивати пам'ять, увагу, логічне мислення, зв’язне мовлення;
  • виховувати культуру спілкування, інтерес до навчання, повагу до культурно-історичних цінностей країн світу.
  1. Обладнання: відео проектор, мапи країн світу,  плакат з назвами визначних місць, роздатковий матеріал, фішки різних кольорів, мікрофон.
  2. Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.

 

Хід уроку

 

І. Організаційний момент.

   1.Привітання:

Good morning, good morning,

Good morning to you.

Good morning, good morning,

I`m glad to see you!

   2. Мовленнєва зарядка:

How are you, pupils?

Do you like the weather today?  Why?

What weather do you like best of all?

What is your favourite season?

Why do you like summer?

 

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Tell me what you imagine when you hear the word «travelling».

Let’s make an associative table.

(Учні складають «асоціативний кущ» до слова «подорож»travelling», записують на дошці).

Наприклад:                                               Country  

                                   Transport                           Places of interest

 

                             Capital Tour

 

                      Excursion        Weather

 

                          Traditions                                         Tourist guide

                                                       New friends

 

  1. Вправа «Знайди пару» («Match the Sights»).

    Look at the blackboard and match the sights, please.

(На дошці розташовано плакат з назвами визначних місць, але вони розірвані. Учням потрібно до кожного слова з лівого стовпця добрати слово з правого).                                                                                    

Big

Tower

Golden

Cathedral

Sydney

Square

Eiffel

Gate

Statue of

Bridge

St. Paul’s

Nezalezhnosti

Trafalgar

Ben

The Tower

Museum

Maidan

Liberty

The British

Opera House

              

ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку.

    Soon your school year will be over and your summer holidays will begin. What do you like doing during the holidays? Of course one of the best ways is travelling. So today we are going to speak about different countries which you can visit while travelling around the world. And you`ll get some useful piece of advice for tourists.

 

IV. Мотивація навчальної діяльності.

    As a rule, planning the trip people try to know more about the country they are going to visit. It makes their journey more comfortable and interesting.

 

              V.Організація виконання запланованої діяльності.

         1.  So I`d like you to see some video about London. Be attentive and try to remember the sights of London which you`ll see there. Those who can name all the sights will win.

(На екрані відео проектору демонструється сюжет про визначні місця Лондону. Задача учнів – впізнати, запам’ятати та назвати якомога більше )*

https://youtu.be/cerMem5qO8M 

 

  1. Самостійна письмова робота. Під час перевірки - робота в парах.

    You have a list of words on your desks. There are some mistakes in their spelling. One pupil of the pair is to write down the words which spelling is correct. Another pupil – incorrect.    

 

The United Kingdom, famous, turists, musiums, theatre, quen, cathedral,

population, languag, sights, tower, istorical, guid, Landon, Ukrain, travelling.

 

 

  1. Робота в групах. (Учні об’єднуються у 3 групи згідно з фішкою у вигляді прапору країни, яку вони витягли з коробки).

    Now, pupils, take a chip from this box and make groups according to the flag of the country on your chip.

 

  1. Вправа “Find the mistakes”. Your first task is to find and correct the

mistakes in the text.                                                                        

 

  1. Travelling by train is the fastest way.
  2. London stands on the river Avon.
  3. More than 10 million people live in London.
  4. The Queen lives in the Houses of Parliament.
  5. St. Paul`s Cathedral is the biggest museum in London.
  6. The Golden Gates are situated in Moscow.
  7. Rome is the biggest city in the USA.
  8. Kyiv-Pechersk Lavra is the best-known theatre.
  9. Paris is the capital of Germany.

 

  1. Вправа «Unfinished sentences». Complete the sentences, please.       

 

  1.  London is the largest city in…
  2. The … of London is about 8,000,000 people.
  3. Westminster is the seat of British…
  4. There are different ways of travelling, such as by…
  5. You can visit a lot of places of…. In Ukraine.
  6. The United Kingdom, Australia, …. are English-speaking countries.
  7. When it is summer in Europe, it is winter in…
  8. The Union Jack is the British…
  9.  There are 50 … in the USA.

      

  1. Перевірка домашнього завдання. Now we`ll check your homework. The

pupils from the first group will name the country, from the second group – its capital, from the third group – its language.

 

  1. The last task for your groups is to design a leaflet for tourists about one

of the countries and present it to your classmates.  The questions on the cards will help you. You have 10 minutes. 

(Учні складають рекламний проспект для туристів, які планують подорож до Великої Британії, України, США, та демонструють його однокласникам).    

                                                                         

  1. Where is the country situated?
  2. How can you get to the country?
  3. What is the capital of the country?
  4. What are the most interesting sights?
  5. What is the weather like in each season?
  6. What clothes do tourists need to bring for each season?
  7. How can travel agencies help?

 

               VI. Підбиття підсумків. Рефлексія.

  1. Метод Free microphone»:

Why do people like travelling? What useful and interesting things can you know while travelling?

  1. Finish the sentences: I know.., I can.., I appreciate… (по групах)

 

               VII. Завдання додому. Make a story about traveling to another country or city.

                       Загальне оцінювання роботи учнів.

 

 

Список використаної літератури:

  • Кучерова Г.М., Ягоднікова В.В. Інтерактивні вправи та ігри./ Г.М.Кучерова, В.В.Ягоднікова – Х.: Основа, 2010. – 144с.
  • Досяк І.М. Нестандартні уроки з використанням інноваційних технологій./ І.М.Досяк – Х.: Основа, 2007. – 160с.

 

*ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСИ

https://youtu.be/cerMem5qO8M 

 

 

 

 

 

 

docx
До підручника
Англійська мова (6-й рік навчання) 6 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
9 лютого 2020
Переглядів
1391
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку