Урок "Карта Лондону" у 6 класі

Про матеріал
Урок "Карта Лондону" розроблений для учнів 6 класу. Можна використовувати при вивченні теми Great Britain.London
Перегляд файлу

План-конспект уроку в 6 класі

Тема: «Велика Британія: Лондон»

Підтема: «Карта Лондону»

Мета:

Практична: - навчити учнів розуміти на слух і при читанні та вживати у мовленні лексичні одиниці на понад фразовому рівні в нових варіативних ситуаціях;

  • ознайомити з новим лексичним матеріалом за темою уроку;
  • тренувати учнів у вживанні прийменників місця (in the middle of, in front of, behind, near, on the left of, on the right of);
  • розвивати навички аудіювання;
  • розвивати навички монологічного та діалогічного мовлення;
  • вчитиучнівдобувати, аналізувати та використовуватиотримануінформаціюдляреалізаціїкомунікативних задач.

Освітня:

  • зацікавитиучнівкультурним та історичнимспадком народу, моваякоговивчається.
  • поглибити знання учнів про визначні місця Лондону та розташування їх на карті.

 Розвиваюча:

  • розвивати комунікативні навички, увагу, пам'ять, критичне мислення, здогадку;
  • розвивативмінняпорівнювати та узагальнюватиматеріал, щовивчається;

Виховна:

- виховуватиповагу до культури та історіїкраїни, моваякоївивчається;

- виховуватипозитивнеставлення до вивченняіноземноїмови;

- виховувати культуру поведінки і спілкування.

Тип уроку: розвиток мовленнєвих умінь, аудіювання.

Обладнання: підручник; презентація, мультимедійний комплекс, аудіоролик, роздатковий матеріал.

 

Етап. Мета. Прийом.

Хід уроку

Етап 1. Початок уроку

1)Організація класу.

Мета:підготовка класу до роботи, повідомлення теми, мети.

Прийом: вітання, бесіда з класом

 

 

 

 

2)Мовленнєвa зарядка.

Мета: налаштування слухового апарату, введення в іншомовну атмосферу.

Прийом: відповіді на питання вчителя, бесіда з класом, гра.

 

T: Good afternoon, children!

P: Good afternoon!

T: Sit down, please.

T: Today we continue working on our topic «Great Britain: London». We will travel around the city using a map. By the end of our lesson you should be able(слайд 2):

  • to use actively our vocabulary;
  • to use the map of London and plan your sightseeing tour;
  • speak about London’s places of interests
  • to use prepositions of time ;

 

T: Before we start tell me what is the full name of The UK? (Слайд3)

P:It is The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland.

T: Where is it situated? What countries does it consist of?

P: ItissituatedontheBritishIsles. TheUnitedKingdomismadeupoffourcountries: England, Wales, Scotland, andNorthernIreland. Thecapitalofthe UK isLondon. LondonstandsontheriverThames. 

T: Thank you. We continue speaking about London. Now I will name the place of interest in London you have to continue(Слайд4):

Nelson’s _________            St Paul’s ____________

Westminster ________       Big __________

Tower _____________        Madam __________

The London ________          Buckingham _________

Trafalgar __________      the Globe ____________

The Houses ________          the Tower ___________

Етап 2. Основна частина уроку.

1)Перевірка Д/з.

Мета: вдосконалювати навички володіння лексичними одиницями (ЛО), контроль Д/з.

Прийом: доповіді учнів.

T: Now let’s check your homework. What was your homework?

Read the letter to your mother about sightseeing tour around London

Thank you.

T: Now let’s play a game. Look at the map. We are in London. Our guests and I are having a tour around London. You are the guides. Tell us about places of interest we will pass by.(Слайд 5-14)

 

2) Ознайомлення з новими ЛО

Мета: формування лексичних навичок

Прийом 1: імітація, здогадка.

Мета: ідентифікація значення

3)Автоматизація дій учнів з новими ЛО

Прийом 2: відповіді на альтернативні пит.

Прийом 3: відповіді на спец. Пит

 

 

 

 

Прийом 3: заповнення пропусків

1)T: AswearespeakingaboutthemapofLondonyouneedtoknowsomeprepositionsofplace.

First of all open your exercise books and write down today’s day and date. Write down the topic Prepositions of Place (you can see on the board). Say after me. What does it mean? Note down the information.(Слайд15)

 

 

 

2) T: Answer my questions:

Am I behind the chair?

Am I in front of the chair?

Am I on the right of the chair?

3) T: Look at the map.

Is the Tower Bridge behind the Tower of London?

Is Big Ben to the right of  Westminster Abbey?

Is the London Eye in front of The Houses of Parliament?

Is Nelson’s Column in the middle of Trafalgar Square.

T: Where is the House of Parliament?

Where is the Buckingham Palace?

Put the prepositions of place in the gaps.

  1. Tower Bridge is ______ the Tower of London.
  2. Big Ben is  ________ Westminster Abbey.
  3. The London Eye __________ The Houses of Parliament.
  4. Buckingham Palace is _______ Westminster Abbey.
  5. Nelson’s Column is __________ Trafalgar Square.

4) Автоматизація дій учнів з новими ЛО на рівні понад фразової єдності.

Мета: навчити учнів об’єднувати ЗМ в одну понад фразову єдність

Прийом: робота в парах.

T: Work in pairs. You are in London. One of you is a tourist and one of you lives in London. Tourist should ask the question about the place he is looking for. Use a map and example in ex.6 p.125 in your books.

 

Фізкультхвилинка

(Слайд17)

I travel on foot

And I want to go faster, faster, faster

 

I travel by bus

And I want to go faster, faster, faster

 

I travel by car

And I want to go faster, faster, faster

 

I travel by plane

And I want to go faster, faster, faster

 

I travel by rocket

And I want to go faster, faster, faster

 

5)Pre-listening stage

Мета: зняття труднощів аудіювання.

Прийом: знаходження відповідностей, здогадка.

We will listen to the audio The Tour of London. But first of all let’s do an exercise in learningapps. Work in pairs. Take the tablets, find a qr-code scanner and scan the qr-codes you have. Mach the words with the pictures.

F:\6 кл\London\19.02.2019\frame (1).png

6)While-listening

Мета: прослуховування аудіо з певною метою.

Прийом: прослуховування та встановлення послідовності.

T: (Слайд18)Do this exercise while you listen. Write a number (1-8) to put these places in order that the tour bus will visit them.

…………. Oxford Street

 …………. Madame Tussauds, Museum

…………. Tower of London

…………. London Eye

 …………. Houses of Parliament

 …………. Buckingham Palace

…………. Big Ben

…………. Tower Bridge

http://learnenglishteens.britishcouncil.org/skills/listening/elementary-a2-listening/tour-london

7)Post-listeningstage

Мета: перевірка розуміння прослуханого.

Прийом 1: встановлення послідовності

 

Прийом 2 : відповіді на питання

Прийом 3: складання маршруту

Мета: застосування отриманих знань на практиці.

1)T: Name the places in order that the tour bus visited them.

P: Madame Tussauds Museum,

Oxford Street

Big Ben

Houses of Parliament

London Eye

Tower Bridge

Tower of London

Buckingham Palace

T: Answer the questions in groups:

Who is travelling?

What are they doing?

Where are they?

Why are the people on the bus?

Do they enjoy the tour?

 

Do you like the tour the bus makes? What will you change.

 

 

 

Make a new tour you would like to visit:

First of all the tourists should visit ____________. Then they should visit _________ beause it is on the way to Westminster Abby. Then they should visit The Houses of Parliament because it is in front of Westminster Abbey. The London Eye is on the right of  Big  Ben. Then they should visit Tower of London because it is near The Tower Bridge.

 

Етап 3. Заключна частина уроку

1)Домашнє завдання

Прийом: пояснення, запис на дошці.

T: Your homework is PЗ ex. 1 p69. You should read the text and match the headings with the appropriate parts of the text.

2) Підсумки уроку,рефлексія, оцінювання

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Резерв

T: What have you learnt at the lesson?

Take the cards “I CAN” and think about your progress (what you have learnt to do) during our lesson.

 

I CAN…

without problem

- choose the transport

 

- use the map of London

 

- speak about London places of interests

 

- use English words

 

   - ask the questions

 

   - answer the questions

 

 

Your marks are….

 

The lesson is over. Thank you for your work. Good-bye!

  1. Використання інтерактивної вправи «Сенкан».

T. Now we’ll sum up our lesson and do it in a form which is called “cinquain”. Let’s remember the rules of such a form.

Structure of “cinquain

1 line: Theme (the main word)

2 line: two adjectives

3 line: three verbs (actions of the main word)

4 line: a sentence (quotation on the topic)

5 line: synonym / antonym of the main word.

T. London

Interesting, exiting

To go, to visit, to learn

There are many places see.

The city of my dream.

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
4.5
Оригінальність викладу
4.5
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.7
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Золотавіна Олена
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Карпєєва Валентина
    Дуже гарний матріал. А презентація є до уроку?
    Загальна:
    4.3
    Структурованість
    4.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
До підручника
Англійська мова (6-й рік навчання) 6 клас (Несвіт А.М.)
Додано
10 лютого 2020
Переглядів
2206
Оцінка розробки
4.7 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку