Урок-тренінг з хімії для учнів 11 класу «Хімія та екологія»
Мета: сприяти формуванню екологічної свідомості, усвідомлення ними цінності природи, вчити дбати про своє довкілля і переконувати інших не забруднювати його;
виховувати екологічну свідомість;
розвивати навички колективної роботи.
Навчальні завдання:
Учні повинні вміти:
-
назвати причини, через які ми повинні залишати прибраними місця відпочинку на природі та берегти первоцвіти;
-
називати сфери застосування використаних упаковок;
-
назвати правила поведінки в природі.
Гасло тренінгу: «Не варто наслідувати інших, якщо вони чинять неправильно. Тоді наші вулиці, наші душі та стосунки стануть чистішими»
Обладнання:
1) папір форматів А-3, А-2, маркери, стікери, клей, кольоровий папір, завчасно підготовлені плакати «Очікування», «Правила тренінгу», «Підсумки», аплікації «дерева і пташок»;
2) використані пластикові пляшки, поліетиленові пакети, папір, коробки;
Домашнє завдання: Матеріал підручника по темі, виготовити щось корисне з пластикової бутилки.
Структура уроку – тренінгу:
№
з/п
|
Зміст
|
Час
|
Примітка
|
1.
|
Вступна частина:
-
Знайомство. Інтерактивна вправа «Чим ми схожі»(2хв) ;
-
Правила тренінгу(1 хв);
-
Оголошення теми тренінгу(1 хв.);
-
Очікування (5 хв);
|
7-9 хв.
|
|
2.
|
Основна частина:
-
Мотивація навчальної діяльності(1 хв);
-
Презентація навчального матеріалу (10-14 хв).
|
10-15хв.
|
|
3.
|
Практична частина:
-
Руханка «Червоне-зелене»(1 хв.);
-
Робота в группах «Визнач друге життя непотрібним речам» (5 хв);
-
Дебати 2 хв.);
-
Руханка «Пазли» (1хв.);
-
Робота в групах (8 хв.);
-
Дебати 2 хв.).
|
20-25хв.
|
|
4.
|
Заключна частина. Підсумки.
-
Зворотний зв'язок (2хв.);
-
Завершення «Віночок побажань»(5хв);
-
Домашнє завдання (1хв.).
|
5-7 хв.
|
|
Хід уроку-тренінгу:
І. Вступна частина:
-
Знайомство. Інтерактивна вправа «Чим ми схожі» (Учасники сидять по колу, тренер запрошує одного з учасників тренінгу в центр, підкреслюючи свою подібність з учасником тренінгу. Учасник виходить, повторює дію і так всі учасники тренінгу виявлять схожість між собою, а якщо схожі, то готові до вирішення спільної проблеми) (2хв);
-
Правила тренінгу (1 хв):
-
Слухаємо і чуємо;
-
Радимося;
-
Доброзичливі;
-
Не критикуємо;
-
Говоримо по черзі;
-
Посміхаємося;
-
Допомагаємо один одному.
-
Оголошення теми тренінгу(1 хв.);
-
Очікування (5 хв) (На пташках написати очікування від тренінгу і розмістити їх над деревом)
ІІ. Основна частина:
-
Мотивація навчальної діяльності (Проблемне питання «Подумайте над тим, що треба зробити, щоб Вам особисто і іншим людям – не лише в Україні, бо екологія не визнає державних кордонів, - жилося краще, дихалось легше, вода була приємніша на смак, в річці чи ставку можна було купатись у воді, а не в багнюці, щоб сміття навколо стало менше, а на деревах сиділи не тільки ворони…? Як навчитися жити в гармонії з природою?»(1 хв);
-
Презентація навчального матеріалу (Мультимедійна презентація «Забруднення довкілля» (10-14 хв).
ІІІ. Практична частина:
-
Руханка «Червоне-зелене» (запропонувати учням картки різного кольору, за якими вони об’єднаються у дві групи)(1 хв.);
-
Робота в группах «Визнач друге життя непотрібним речам» (Кожна група придумує якусь непотрібну річ, протилежна група повинна знайти для неї друге життя)
Мета: дати можливість усвідомити, що кожна непотрібна річ може не тільки забруднювати довкілля, а їй можна надати друге життя (5 хв);
-
Дебати – по черзі з кожної групи висловлюються думки з приводу поставленого питання (2 хв.);
-
Руханка «Пазли» (Учням роздаються частинки листівки, які слід скласти, утворивши 2 групи) (1хв.);
-
Робота в групах «Упаковки та проблеми їх утилізації» (1 група – «Рятівники природи», 2 – «Руйнівники природи». Завдання: «Рятівникам природи» - назвати безпечні для довкілля упаковки і виготовити з цих упаковок модель рятівника природи; «Руйнівникам природи» - назвати шкідливі для довкілля упаковки і виготовити з цих упаковок модель «Руйнівника природи»;
-
Дебати 2 хв.).
IV. Заключна частина. Підсумки.
1) Зворотний зв'язок (2хв.) Тренер пропонує учасникам тренінгу взяти свої пташки з написаними очікуваннями і, прокоментувавши, чи справдилися очікування, помістити їх чи назад над деревом (в разі недостатньо отриманих знань), чи на дерево (якщо здобуто достатньо знань).
2) Завершення «Віночок побажань» (Учасники тренінгу стають в коло і повертаючись до сусіда зліва продовжують фразу «Я бажаю тобі…».(5хв);
-
Домашнє завдання (1хв.)