Урок-тренінг.Збираємо врожай. Від зернятка до хлібини.

Про матеріал
Цей урок-тренінг є захоплюючим поєднанням дослідницької, творчої та рухової діяльності, що дає учням можливість не лише дізнатися про шлях зерна від посіву до хлібини, а й відчути його на власному досвіді. Завдяки інтерактивним вправам, руханкам, іграм, перегляду відео, роботі з LEGO та предметними картками, діти активно залучені до навчального процесу та можуть досліджувати, експериментувати й відкривати нові знання самостійно. Урок розвиває життєві компетентності: спостережливість, критичне мислення, логіку та вміння працювати в групі. Він виховує повагу до праці хліборобів, бережливе ставлення до хліба і природних ресурсів, формує уявлення про послідовність природних та виробничих процесів. Крім того, використання музичного супроводу, віршів, ігор і творчих завдань створює емоційний, позитивний настрій, робить урок динамічним і надзвичайно цікавим для дітей, стимулюючи допитливість і бажання дізнаватися нове. Учні отримують можливість не лише слухати й запам’ятовувати, а й активно відтворювати процеси, брати участь у проектній діяльності, вчитися робити висновки та застосовувати знання у творчих завданнях, що робить навчання повноцінним, живим і незабутнім.
Перегляд файлу

Урок-тренінг

 

Тема: Збираємо врожай. Від зернятка до хлібини.

 

Мета: набуття життєвих компетентностей через формування уявлення дітей про те, який шлях проходить зерно щоб стати хлібом, познайомити з різновидами зерняток, розвивати вміння досліджувати невідомі явища, бажання дізнаватися щось нове, цікаве, виховувати любов та бережливе ставлення до хліба, пошану до хліборобської праці.

 

Очікувані результати:

-                     Що ви очікуєте від нашого уроку?

Обладнання : 

-                     маркери, папір формату А-4, фломастери;

-                     записи класичної музики;

-                     смайлик, різнокольорові прищіпки;  

-                     професії людей;

-                     LEGO.                                              

 

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку

1. Ранкове коло

    Вітання.                            «Я ВІТАЮ ...»

 

Учасники стоять у колі і вітаються в такий спосіб:

-          Вітаю свої вушка (торкаються своїх вушок). 

-          Вітаю вушка сусідів (торкаються вушок сусідів справа і зліва).

-          Вітаю свої щічки (торкаються щічок).

-          Вітаю щічки сусідів (торкаються щічок сусідів) і т. д.

Таким самим способом учасники вітають очі, голову, шию, плечі, пальчики, руки, лікті, живіт, спину, стегна, коліна, п’яти, стопи 

і т. д. 

На кінець вправи:

-          Вітаю своє тіло (учасники обводять тіло руками з голови до ніг), -     Вітаю тіло сусідів (сусіда справа і сусіда зліва).

На другий або третій раз проведення даної вправи запропонуйте учасникам роль ведучого: кожен з дітей вітає по одній частині тіла, всі інші учасники повторюють.

 

     2.Обрати свій настрій на початку уроку.

Прикріпити прищіпку на смайлик червоного, жовтого або зеленого кольору.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

      Повторення віршика через мнемотехніку «Все – із доброго чи злого…» Все – із доброго чи злого – Починається з малого.

Листя виросте з листочка, З нитки витчеться сорочка. Хліб – з маленької зернини, Дощ – із чистої краплини.

День турботою почнеться – Все довкола усміхнеться. Проганяй мерщій дрімоту І рукам давай роботу.

І роби невтомно, вміло

Хоч мале, та добре діло. (Микола Сингаївський)

      Запитання вчителя: Який сьогодні день? Число? Пора року? А що було вчора? А що буде завтра?

ІІІ. . Повідомлення теми і мети уроку.

 

   Ми сказали, що хліб починається з маленької зернини,. Тому ми сьогодні будемо досліджувати шлях зернинки.

А допоможуть нам слова-відгадки загадок.

     1.Відгадування загадок 

По полю бродить, 

Зерно молотить, 

Жне, косить, 

Хліба не просить. (Комбайн.)  Маю жовтий вусок,  Запашний колосок. 

Буде з мене мука 

Й паляниця м'яка. (Пшениця.)  Наче сонце, на столі  Свіжа паляниця... 

То на славу уродила 

Золота ... (пшениця). 

Хоч не солодкий, та дуже смачний. 

Хоч і дешевий, проте дорогий. 

Сядем обідати - він на столі. 

Люблять його і дорослі, й малі. (Хліб.)

      

     2.Робота з підручником.

Назвати професії людей, зображених на малюнках.

 Що роблять ці люди?

Відповідь:  тракторист, пекар, водій, мірошник, комбайнер, продавець /продавчиня.      3.Перегляд відео 

«Як створюється хліб».

 

ІV. Руханка.                         ПОДОРОЖ

 

Їде потяг (діти встають у коло, лікті під кутом 90˚, і йдуть один за одним, через декілька фраз змінюючи напрям руху): 

Чух-чух-чух-чух.

А колеса відбивають (малюють руками поперемінно кола):

Бух-бух-бух-бух. 

Ми віконце піднімаємо (піднімають руки)

І назовні поглядаємо (тримаються за руки і прогинаються назад).

Ось проїхали курчата (імітація крокування курчат):

Ко-ко-ко, ко-ко-ко, 

Ось проїхали качата (імітація крокування каченят): 

Кря-кря-кря, кря-кря-кря.

Пройшли корівки :

Му-му-му, му-му-му (виконання кроків з високо піднятими колінами і міцним „приземленням” стопи на підлогу).

Півень проспівав: Ку-ка-рі-ку (імітація польоту).

Біля річки ми почули:

Ква-ква-ква (імітація рухів жабки – присідання, підскоки).

Дітвора сміялась: „ Ха-ха-ха!”. (Учасники, промовляючи

„ха-ха-ха”, плескають долонями по грудній клітці.) 

Та ось вечір надійшов (всі повертаються обличчям у коло, роблять глибокий вдих з підняттям рук і видих), І зайшло вже сонечко, 

Кожен сів на місце 

V.Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів.

     1.Дослідження за підручником поетапного процесу створення хлібу (плуг, сіялка, комбайн, млин, пекарня, магазин). 

Гра «А що потім?» 

 Давайте  пограємо у гру «А що потім?». Гру починаю я. Щоб виростити добрий урожай зерна, треба спочатку підготувати поле до посіву. А що потім? Хто перший підніме ручку, тому я надам слово і   той повинен швидко і правильно продовжити розповідь: «Удобрити ґрунт». «А що потім?» «Зорати поле». Хто не зможе назвати, тому ми будем дружно допомагати. (Гра триває доти, доки діти не назвуть останній етап: «Хліб на столі» або «Хліб у магазині».) 

     2.Гра «Зберемо хлібину». Умова: із поданих продуктів обрати ті, які додають у хліб при виготовленні.

Дано: малюнки борошна, води, солі, дріжджів, крахмалу, картоплі, оцету, соди, масла рослинного, сала, м’яса. 

Групова робота

     3.Проект «Посадимо зернятко».

У підготовлений грунт посадимо насіння (за вибором учнів).

ІV.Рефлексія з кубиками лего.

Із червоного жовтого та зеленого кубиків треба обрати відповідний із настроєм на кінець уроку.

 

pdf
Додано
14 жовтня 2025
Переглядів
194
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку