Урок "Тренувальні вправи. Часи дієслів. Особливості відмінювання дієслів дати, їсти, бути"

Про матеріал
Урок корекції набутого навчального досвіду з української мови у 7 класі НУШ надасть можливість повторити вивчене про дієслово: морфологічні ознаки(вид, час, особа, рід, число) форми дієслова, синтаксичну роль; формулювати визначення про особливості відмінювання окремих дієслів, моделювати ситуацію спілкування, наводити приклади, досліджувати власне мовлення, розвивати логічне мислення, культуру мовлення, увагу, спостережливість, творчі здібності учнів, орфографічну грамотність, фундаментальні навички, коригувати знання набутого навчального досвіду, формувати компетентності: ініціативність, вільне володіння державною мовою, підприємливість, навчання впродовж життя, здоров’язбережувальну та математичну; розрізняти часи дієслова та види, аналізувати морфологічні явища, застосовувати знання на практиці.
Перегляд файлу

Тема. Тренувальні вправи. Часи дієслів. Особливості відмінювання дієслів дати, їсти, бути

Мета

ключова: повторити вивчене про дієслово: морфологічні ознаки(вид, час, особа, рід, число)  форми дієслова, синтаксичну роль; формулювати визначення про особливості відмінювання окремих дієслів, моделювати ситуацію спілкування, наводити приклади, досліджувати власне мовлення;

діяльнісна: розвивати логічне мислення, культуру мовлення, увагу, спостережливість, творчі здібності учнів, орфографічну грамотність, фундаментальні навички, коригувати знання набутого навчального досвіду, формувати компетентності: ініціативність, вільне володіння державною мовою, підприємливість, навчання впродовж життя, здоров’язбережувальну та математичну; розрізняти часи дієслова та види, аналізувати морфологічні явища, застосовувати знання на практиці;

ціннісна: робити висновки з вивченої теми, де саме можна використати її в житті, висловлювати чіткі та правильні судження в усній та письмовій формі про самостійну частину мови, оцінювати власну роботу на уроці, виховувати любов і повагу до мови та традицій свого народу,  використовувати державну мову в усіх сферах життя.

Тип уроку: урок корекції набутого навчального досвіду.

Форма проведення: урок – ярмарок

Форми роботи: групова, індивідуальна, фронтальна.

Методи роботи: словесні, наочні та практичні.

Прийоми роботи: вправа «Очікування», «Мікрофон», «Асоціативний кущ», гра «Спіймай помилку», вибіркова робота, відмінювання дієслів, робота з текстом, самоперевірка, взаємоперевірка, лінгвістична задача, творча робота,  «Музичний самодиктант», словникова робота(завдання ГР – УВ, ПТ, ПВ, ДМ)

Обладнання: підручник (Українська мова/ О.В.Заболотний, В.В.Заболотний. – Київ: Генеза, 2024. – 256 с.), мультимедійні засоби навчання та їх програмне забезпечення, презентація до теми даного уроку, таблиці «Дієслово», роздатковий матеріал, сигнальні картки, картки для формувального оцінювання.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент. Орієнтація, мотивація активної діяльності.

 «Дієслівний настрій» ( описати свій настрій одним дієсловом).

Психологічна настанова.

УЧИТЕЛЬ. Сьогодні урок я хочу розпочати із притчі. Послухайте, будь ласка.

Коли синові виповнилось 12 років, батько дав йому нову лопату і сказав:

- Іди, синку, у поле, виміряй ділянку й перекопай її.

Важко було хлопцеві, бо копати він не вмів, аж поки не пристосувався. У кінці робота пішла краще. Але коли син устромив лопату в землю, щоб перевернути останню жменю ґрунту, вона зламалася.

Неспокійно на душі у хлопця: що скаже батько?

- Пробачте мені, тату, - я зробив утрату в господарстві. Лопата зламалася. - А копати ти навчився? - Так. На кінці роботи мені було легше, ніж спочатку. - Тоді, я думаю, ти нічого не загубив, а знайшов. - Що ж я знайшов, тату?

А як ви думаєте, діти, що знайшов хлопець? (задоволення від результату праці, бажання працювати, щастя).

Тож сьогодні, я сподіваюся, ви отримаєте задоволення саме від результату своєї праці, від бажання працювати.

ІІ. Цілепокладання.

1. Повідомлення теми й мети, визначення завдань уроку.

УЧИТЕЛЬ. Діти, ми закінчили з вами вивчати часи дієслова, сьогодні в нас з вами урок корекції набутого навчального досвіду  із цієї теми. Ми повторимо та закріпимо вивчене, будемо розпізнавати дієслова, визначати вивчені морфологічні ознаки, правильно використовувати  в мовленні.

2. Мотивація навчальної діяльності.

3. Визначення очікуваних результатів.

УЧИТЕЛЬ. Чого кожен з вас очікує від уроку? ( « Я очікую, що … Цей урок навчить мене …»). Діти прикріплюють до «Дерева очікувань» стікери, на яких записані фрази.

УЧИТЕЛЬ. Я теж хочу висловити свої очікування щодо уроку:

  • ви повинні узагальнити вивчене про часи дієслова
  • удосконалювати вміння визначати час, вид, особу, рід, число, форми дієслова, орфографічну грамотність
  • точно й красиво висловлювати свої думки
  • злагоджено працювати в парах та групах
  • зумієте переконатися, що любите й знаєте рідну мову та шануєте традиції.

ІІІ. Цілереалізація.

1. Відтворення й коригування опорних знань , умінь і навичок учнів

УЧИТЕЛЬ.Сьогодні на уроці ми будемо виконувати важливу й цікаву роботу. Щоб досягти успіху,треба всім працювати дружно, з великим бажанням використовувати знання попередніх уроків.

З давніх-давен у багатьох народів відбувається так, що, завершуючи яку-небудь серйозну справу, люди влаштовують або свято, або ярмарок. Я пропоную провести не просто урок української мови, а урок -«український ярмарок», тому що ми з вами теж закінчили першу частину теми «Дієслово».

  1.            Вибіркова робота.

 Випишіть дієслова, вказавши форму. (0,5 б.)

Увага! Увага! Спішіть-поспішайте!

Господарі й гості, глядіть, не минайте!

На ярмарок прошу гуртом, поодинці,

Чекають на всіх там чудові гостинці!

На ярмарку нашім веселім, багатім

Є чим дивуватись і є що придбати.

Тут щедрі дарунки і саду, й городу,

Тут пісня і жарти — усім в нагороду.

Тут речі умільців ні з чим незрівнянні,

Барвисті стрічки, рушники вишивані.

Полив'яний посуд — тарелі, горнятка,

Сопілки — хлоп'яткам, намисто — дівчаткам.

Мерщій-бо на ярмарок всі поспішайте,

Купуйте, милуйтесь, танцюйте і грайте!

Ярмарок завжди приваблював багатьох людей тим, що тут можна було і продати, і купити, і на людей подивитися, і себе показати.

На ярмарку цінувалося все найкраще. Тут усе можна купити тільки за знання.

Поставте у картці самооцінювання відповідний бал.

УЧИТЕЛЬ. Отож, ви вже зрозуміли, що ми з вами йдемо на ярмарок!  Тільки наша подорож на ярмарок - віртуальна. Що ж означає слово «ярмарок»?

  1.            Словникова робота.Ø Тлумачний словничок. Ярмарок. Слово прийшло з німецької мови й означає щорічний базар. Це - торг, що відбувався регулярно на певному місці й у певний час. Ярмарок завжди приваблював багатьох людей тим, що тут можна було і продати, і купити, і на людей подивитися, і себе показати.

УЧИТЕЛЬ.Отже, наш девіз: «Не намагайся бути першим, а намагайся бути кращим».Якщо не всі з вас відвідували ярмарок, то прямо зараз ми туди поїдемо. Ось і підійшли ми до ярмаркових воріт. А своєрідною перепусткою безпосередньо на ярмарок буде перевірка ваших знань про дієслово.

1.3. Бліц-опитування (0,5 б.)

- Дієслово – це … .

- Які види дієслова ви знаєте?

- Назвіть часи дієслова.

- Які ви знаєте форми дієслова?

- Яку синтаксичну роль виконують дієслова?

- Назвати граматичні категорії дієслів минулого часу.

- Назвати граматичні категорії дієслів теперішнього часу.

- Як утворюються дієслова майбутнього часу?

- У яких випадках не вживаємо м’який знак або вживаємо?

- Назвіть способи творення дієслів.

Які суфікси допомагають відрізнити часові форми?

Чи є в українській мові, на відміну від англійської, «умовно неправильні» дієслова?

2. Повторення й усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи

УЧИТЕЛЬ. Ви добре справилися із запитаннями, тож ворота ярмарку для вас відчинені. Ось видніється перша лавка. Ну ж бо, підійдемо ближче!

Протягом уроку ми відвідаємо декілька лавок, де ви виконаєте певні завдання. Ви будете оцінювати свою роботу, ставлячи на картках відповідні бали за кожен вид роботи. Виконуючи завдання, свої знання оцінюйте з академічною доброчесністю.

2.1. Лавка «Прислів’я». Робота за дошкою. Виписати дієслова, визначити час та особу. (1б.)

  • Без їжі і віл не потягне.
  • Гаряче сирим не буває.
  • Людина голодна - буде їсти що завгодно.
  • Дав був Бог хліба, як зубів не стало.
  • Ситий, як бочка, а ще їсти просить.
  • Добра паска, як є ковбаска.

2.1.1.Відмінювання дієслова їсти в минулому, теперішньому, майбутньому часі.

ВЗАЄМОПЕРЕВІРКА

УЧИТЕЛЬ. Час рушати далі до іншої лавки. А які українські страви ви знаєте? Їх теж можна придбати на ярмарку.

2.2. Лавка «Українська народна їжа». Робота в групах. ( 6 б.)

І група - «Творче завдання».

Скласти твір-опис ярмарку, використавши тільки дієслова( 3 особа однини та множини).

ІІ група – «Маркетинг».

Скласти рекламу страви, використавши дієслова теперішнього часу у 2 особі множини( на вибір за малюнком)

ІІІ група – «Лінгвістична задача»

Відомо, що галушки – це відварені у воді шматочки тіста. Страва української, польської, чеської та словацької кухні. На ярмарку тарілка(200 г) українського борщу коштує 20 грн. Обрахуйте, як зміниться вартість страви, якщо додати у борщ 200 г галушок?

Інгредієнти для приготування галушок( 200 г):

100 мл кефіру

1 склянки борошна

1 чайна ложка солі

1 чайна ложка соди

Взаємооцінювання груп технікою «Дві зірки й побажання».

3.Фізкультпауза.

4. Засвоєння провідних ідей і теорій на основі широкої систематизації знань.

4.1. Лавка «Акційний товар».

«Спіймай помилку». Сигнальні картки. Червона – помилка, зелена- правильно.

 На слайді до малюнка запропонованої страви знайти зайве дієслово.

Вареники (ліпити, варити, місити), сало (різати, їсти, мішати), борщ (готувати, кип’ятити, товкти), хліб (пекти, замішувати, виробляти), пампушки (качати, пробувати, смажити), галушки (місити, різати, коптити)(6 б.).

4.2.Лавка «Музичний самодиктант». Прослухати пісню, виписати 6 дієслів, визначити вивчені морфологічні ознаки ( 6 б.). (На партах роздрукований текст пісні)

УЧИТЕЛЬ. Як ярмарок веселий триває, так пісня народна «Ой раз молода на базар ходила» усюди лунає.

САМОПЕРЕВІРКА

4.3. Тестування (6 б.)

1. Виділіть рядок, у якому всі дієслова минулого часу:

                    А. казати, прибіг, співав;

                    Б. розглянули, вишивала, світило;

                    В. рве, говоритиме, засіяв;

                    Г. писати, знатиме, створила.

2. Найчастіше дієслово в реченні виступає:

А. обставиною;

Б. підметом;

В. присудком;

Г. означенням.

3.Дієслово - це частина мови, яка:

А. означає кількість предметів та їх порядок при лічбі;

Б. означає дію або стан предмета;

В. називає предмети, явища, поняття;

Г. виражає ознаку або властивість предмета.

4. Дієслова теперішнього часу мають категорії:

  1.    роду та числа;
  2.     числа та особи;
  3.    особи та роду;
  4.     роду, числа, особи.

5.Позначте рядок, у якому всі дієслова є інфінітивами:

                      А. заспівали, стомився, прийде;

                       Б. сфотографуватися, заметено, пишатися;

                       В. бити, пече, обробляти;

                      Г. радіти, вмиватися, додати.

6. Виділіть речення, у якому вжито дієслово доконаного виду.

        А. Земля переливалася цвітом, втішала серце.

        Б.   Незабаром зацвіте гречка, наповнить повітря духмяними пахощами.

       В. Високо в небі пливло сонце, досушувало хліба.

        Г. Прямо над нашою хатою пролітають лебеді.

IV. Рефлексивно-оцінюючий етап.

1.. Підсумок уроку. Цінування, оцінювання учнів. Діти, підрахуйте бали, додавши всі та поділивши на кількість виконаних завдань. Отримаєте оцінку за результат.

2.Домашнє завдання. Написати вільне есе «Мої враження від відвіданого ярмарку», використовуючи дієслова різних часів або скласти фантастичну розповідь (6-8 речень) на тему «Ярмарок через 100 років», використати дієслова майбутнього часу.

*Повторити правила, усна робота з медіатекстами, вправа 154.

3.Рефлексія.

«Асоціативий кущ»

УЧИТЕЛЬ. Ось і закінчилася наша подорож українським ярмарком. Бажаю всім, щоб завжди був достаток, щоб було що продавати і було за що купувати. Використавши повторене на уроці, складіть асоціативний кущ. Чи справдилися ваші очікування?Чи отримали ви задоволення від результату своєї праці, від бажання працювати?

«Мікрофон»

Я зрозумів/зрозуміла...

- Мене здивувало...

- Я збагатився/збагатилася інформацією про...

- Я ніколи раніше не чув/не чула про...

- Я зумів/зуміла …

- Я знав/знала …

- Найбільші труднощі я відчув/відчула …

- Мені б хотілося ще …

-Де я можу використати тему уроку в житті?

УЧИТЕЛЬ. Усе, що ми придбали на ярмарку, - ваші знання - такий товар, який завжди знадобиться в житті. І як наш мудрий народ говорить : „ Учити - за плечима не носити ". До речі, яким членом речення виступає інфінітив у цій приказці?

docx
Додано
4 березня 2025
Переглядів
2520
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку