Урок"Туберкульоз-небезпечне інфекційне захворювання".Матеріал даного уроку викладений в доступній формі для учнів.Дітиі з задоволенням слухають урок.В поєднанні з демонстрацією слайдів та на закріплення опрацьовуванням вірша учні добре засвоюють матеріал і роблять висновки щодо запобігання даної хвороби.
Урок 7 клас
Тема уроку: «Туберкульоз – небезпечне інфекційне захворювання»
Мета: навчити учнів, які існують шляхи зараження, збудники та симптоми туберкульозу, і що потрібно робити, щоб не захворіти на цю страшну хворобу; розвивати пізнавальні інтереси дітей; виховувати бережливе ставлення до свого здоров’я.
Обладнання:презентація слайді,карточки з тестами.
«Будь-яку хворобу краще
попередити, ніж її лікувати»
Хід уроку
І. Організаційний етап.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
(Діти на минулому уроці ми з вами вчили про шкіру і здоров’я та косметичні проблеми підлітків. А як ви засвоїли цей матеріал я зараз перевірю роздавши вам тестові завдання)
1. Перевірка домашнього завдання у вигляді тестів.
1. Які існують типи шкіри? А) нормальна; Б) жирна; В) бархатиста; Г) суха;
Д) оксамитова; Е) чутлива; Є) комбінована. (1 бал)
2. Встанови відповідність.
Комедони - запалені прищі з білою серцевиною.
Кісти - невеликі чорні цяточки на носі та на підборідді.
Пустули - рубці навколо підшкірного запалення. (2 бали).
3. Хвороби шкіри.
А) Бородавки; Б) лишай; В) грибок; Г) герпес; Д) алергія; Е) вугрі. (1 бал)
4. Що негативно впливає на шкіру?
А) алкоголь; Б) куріння; В) стрес; Г) сон; Д) переїдання; Е) кліматичні умови.
(1 бал).
5. Які існують косметичні засоби?
А) зубна паста; Б) рідина для полоскання рота; В) крем; Г) лосьйон; Д) мило; Е) зубна щітка. (1 бал)
6. Як часто потрібно мити волосся?
А) раз в тиждень; Б) щодня; В) по мірі забруднення. (1 бал)
7. З скількох шарів складається шкіра?
А) 2; Б) 3; В)4. (1 бал)
8) Будова шкіри.
А) епідерміс; Б) дерма; В) підшкірний шар; Г) м’язи. (1 бал)
9. Що сприяє зволоженню шкіри?
А) трав’яні чаї; Б) соки; В) абрикоси; Г) йогурт; Д) соняшникове насіння. (1 бал)
10. Де можна заразитися грибком шкіри?
А) у басейні; Б) ходіння босоніж; В) у душі; Г) через своє взуття.( 1 бал)
11. Типи волосся?
А) нормальне; Б) сухе; В) жирне; Г) комбіноване; Д) пряме; Е) кучеряве (1 бал).
ІІ. Вивчення нового матеріалу
Розповідь вчителя з елементами бесіди.
Діти ми всі знаємо, що кожен з нас протягом свого життя хворів будь-якою хворобою. Хтось виліковувався за декілька днів, а хтось хворів дуже довго.
Зараз в світі існує дуже багато хвороб, які не становлять загрози життю людини і виліковуються, а є й такі, які можуть нанести непоправної шкоди нашому організму і здоров’ю і призвести навіть до смерті.
На попередніх уроках ми з вами вже вивчали, що всі хвороби поділяються на інфекційні та неінфекційні. То ж хто мені нагадає, які це інфекційні хвороби, а які не інфекційні хвороби? (відповідь дітей).
Отож, сьогодні на уроці ми з вами будемо вивчати про таку страшну хворобу, як туберкульоз. А це нам потрібно для того, щоб у подальшому житті вберегтися від туберкульозу, знати яких правил потрібно дотримуватися, щоб не захворіти на туберкульоз.
3. Оголошення теми і мети
Отже, тема нашого уроку туберкульоз – інфекційне захворювання. А девізом нашого уроку буде такий вислів «Будь-яку хворобу краще попередити, ніж її лікувати».
Сьогодні на уроці ми вивчимо які існують шляхи зараження туберкульозом, які збудники туберкульозу, симптоми туберкульозу, і що потрібно робити, щоб не захворіти на цю страшну хворобу. (слайд)
4. Розповідь вчителя про паличку Коха.
Паличку Коха у 1882 році відкрив німецький лікар Кох. Ця паличка дуже живуча. Під час розкопок у єгипетських пірамідах були знайдені мумії кістки яких були вражені туберкульозом. Ця хвороба страшна тим, що вона вражає легені, кістки, мозок та інші органи людини. Відома українська поетеса Леся Українка та російський письменник Антон Чехов, теж хворіли на цю страшну хворобу. Колись туберкульоз називали сухотами. Ще донедавна вилікуватись від туберкульозу було неможливо, він тільки проліковувався. Зараз ліки від туберкульозу найдені, але лікування триває майже рік і більше.
4. Отже, діти ми зараз з вами розглянемо, які існують шляхи зараження туберкульозом. (показую слайди).
5. Збудники туберкульозу.
Ми з вами щойно вияснили, як можна заразитися туберкульозом, а зараз ми розглянемо, які існують збудники туберкульозу, тобто від кого ми можемо заразитися.
Існує чотири типи збудника туберкульозу: людський, бичачий, пташиний, мишачий. (показую слайди). 60 видів птахів, 50 видів сільськогосподарських тварин.
6. Про живучість палички Коха
Палички Коха – надзвичайно стійкі мікроорганізми. Вони живуть:
7. Симптоми туберкульозу
(Показую слайди).
8. Профілактика туберкульозу
(показую слайди).
9. Що вбиває паличку Коха
(показую слайди)
10. Підсумкове слово вчителя
Діти сьогодні на уроці ми вивчили, які існують шляхи зараження, симптоми, профілактика туберкульозу. Зараз я вам зачитаю вірш, ми з нього виберемо певні правила, яких потрібно дотримуватись, щоб не захворіти на туберкульоз.
ІІІ. Узагальнення, систематизація знань та вмінь учнів
Туберкульоз
Туберкульоз – страшна хвороба
І захворіти можуть всі,
То ж, що про неї треба знати
Сьогодні вивчили усі.
Через повітря, їжу, побут
Хвороба може підступити,
Тому потрібно все ретельно
Чистенько мити й кип’ятити.
Пилюку щодня витирати,
Проміння сонячне пускати
До хати з радістю щодня.
За чистотою слідкувати
Повинна в домі вся сім’я.
Ще руки регулярно мити
І на обстеження раз в рік ходити.
Тоді хвороба не здолає
І організм наш палку «Коха» подолає.
IV. Домашнє завдання: вивчити вірш напам’ять та прочитати параграф 21.