Урок "Тварини у зоопарку". Підручник "English World 2".

Про матеріал
Урок розроблений до підручника Mary Bowen and Liz Hocking " English World 2 ".Матеріал уроку сприяє розвитку вміння та навички читання, письма, усного мовлення, різних типів пам'яті , учить працювати в парі, групі, логічно висловлювати думку, удосконалювати вміння спілкуватися, підтримувати високий рівень мотивації до вивчення англійської мови, розвиває і доповнює лексичний запас із теми «Тварини»;
Перегляд файлу

Тема. Тварини у зоопарку

Мета:

навчальна: повторити раніше вивчені лексичні одиниці, використовувати в мові питальні структури з допоміжними дієсловами, модальними дієсловами та дієсловом "to be" які були вивчені раніше, вміння вести бесіду, слухати співрозмовника;

розвивальна: розвивати вміння та навички читання, письма, усного мовлення, різні типи пам'яті — слухову, зорову, оперативну, учити працювати в парі, групі, логічно висловлювати думку, удосконалювати вміння спілкуватися, підтримувати високий рівень мотивації до вивчення англійської мови, розвинути і доповнити лексичний запас із теми «Тварини»;

виховна: виховувати культуру співбесіди, взаємоповагу, зацікавленість у розширенні своїх знань, загальну культуру учнів, любов до тварин.

Обладнання: картки на тему «Дикі тварини», «Зоопарк».

Хід уроку

1. Організаційний момент.

1) Привітання й повідомлення теми і мети уроку.

T: Good morning, boys and girls. I am glad to see you.

Lets start our lesson. Are you ready? (Yes, we are.)

Today we are going to the animal park and write the email about this trip.

2) Pronunciation drill. (Фонетична зарядка.)

Patter

I like my bunny.

Bear likes honey.

Girls like cats.

Cats like rats.

Boys like dogs.

Storks like frogs.

Mice like cheese.

Sparrows like peas.

Owls like mice.

I like rice.

Birds like grain.

Say it all again!

And now, close your eyes and count to ten. OK?( А тепер, заплющте очі і порахуйте до 10.) So, one, two, three…Now open your eyes. You are at the Land of Animals.


II. Основна частина уроку.

  1. The first station is “Secret Station”. 

 So, I have a secret for you. Look! It is a box. It is a magic box. There are a lot of toy animals. Your task is to take an animal out of the box and to describe it. Ok?(Опис тварини).

2. The second station is «Riddles».

(Наступне завдання- відгадайте загадки)

  • It is very big and grey. It can walk. It has a very long nose. It lives in India and Africa. (An elephant)
  • It lives in the river. It is not a fish. It is green. It is small. What is it? (a frog).
  • It is from Africa. It is green. It is big. It is strong. It can swim very well. It likes fish. (a Crocodile).
  • It is very big and brown. It can run and climb. It lives in the forest.  (a Bear).
  • I am grey in summer and I am white in winter. I can run and jump. I have long ears and a small tail. I like carrots. (a Hare, слайд).
  • I am not small.  I am  not big. I can run, jump, climb. I like milk. I like mice. I live in the house. (a Cat).
  • It lives in the forest. It likes bananas. (A monkey).
  • This animal likes grass. It is a domestic animal. It gives us milk. It’s black and white. (A cow).

3. The third station is « Song».

Are the monkeys climbing?

Are the monkeys climbing?

Yes, they are.

Are the zebras running?

Yes, they are.

Are the tigers walking?

Are the parrots talking?

Are the monkeys climbing?

Yes, they are.

 

Are the penguins swimming?

Yes, they are.

Are the parrots flying?

Yes, they are.

Are the lizards eating?

Are the lions sleeping?

Are the penguins swimming?

Yes, they are.

 4. The fourth station is «The animal park».

Work with the textbook. Робота з підручником. PB.p.99.

T: Look at the Dan’s box. Read these sentences. (Write them on the board.)

-What was fantastic? (The aquarium).

1. Read the emailing information at the top of the email.

- Read the greeting and the first few sentences.

2. Work with the pictures.

- Look at the pictures.

-Were Ben and his family in a bus? (No, they were in a big car.)

(Note a big car on the board.)

-Were there lots of animals? (Yes.)

(Note lots of animals on the board.)

-What animals can you see in the pictures?

(Note a lion, a giraffe, a zebra, an elephant on the board.)

-How many lions were there?

(One)

-Was it asleep?

(It was not asleep.)

-Who was very tall?

(a giraffe)

-What color was a zebra?

(Black and white)

-Who was huge and grey?

(an elephant)

Make the sentences and write them on the board.

( Children write down them into the books.)

-Read your composition.

III Заключна частина уроку.

Підведення підсумків уроку.

So, children, our travelling is going to the end. You were very active and that’s why I’ll give you high marks today. And? Now? Tell me please? Do you like our today’s travelling? 

 Домашне завдання.

WB.p.89.

Thank you very much and have a good day. Bye-bye, my dear friends.

 

 

docx
Додано
13 жовтня 2020
Переглядів
505
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку