STEM-урок в рамках інженерного тижня в початковій школі. 1 клас
Тема: «Павучі перегони»
Мета:сформувати уявлення учнів про павуків та павутину; ознайомити з особливостями будови павука; пояснити значення павутини в природі.
Розвивати спостережливість, логічне мислення, уяву; формувати навички конструювання та дослідницької діяльності; розвивати дрібну моторику.
Виховувати дбайливе ставлення до природи; формувати інтерес до пізнання світу; розвивати вміння працювати в команді.
Компетентності, що розвиваються:
Спілкування державною мовою – учень висловлює власну думку, ставить запитання, бере участь у діалозі;
Навчання впродовж життя – проявляє пізнавальну активність, рефлексує власні досягнення;
Соціальна та громадянська – працює в парі/групі, дотримується домовленостей;
Ініціативність і підприємливість – пропонує ідеї, бере участь у створенні спільного продукту;
Інформаційно-цифрова – сприймає інформацію з медіаресурсів;
Екологічна грамотність – розуміння живої природи
Обладнання: картон, клей, ножиці, кабельна стяжка, зразок павука, клубок ниток, відео «Цікаві факти про павука», зображення павуків, презентація
Хід уроку
1. Організаційний момент.
2. Актуалізація знань. Оголошення теми та мети уроку.
Зараз в нашій школі проходить інженерний тиждень.
Інженерний тиждень — це час, коли діти граються,конструюють, будують, досліджують і вигадують, як справжні інженери!
Хто такі інженери?
Інженери — це люди, які придумують і створюють корисні речі. Вони допомагають будувати будинки, дороги, мости, вигадують машини, телефони і навіть іграшки.
Якщо ти колись будував щось із конструктора — ти вже трішки інженер.
Інженери люблять думати, пробувати і не боятися помилятися.
-Хто побудував школу? (інженери + будівельники)
-Хто придумав телефон?(інженер – винахідник + механіки, електрики, вчені -фізики)
Інженери створюють прилади, які допомагають лікарям бачити всередині тіла і лікувати людей: апарати для знімків (рентген, МРТ), протези,
кардіостимулятори (допомагають серцю працювати)
Інженери допомагають вирощувати більше рослин та робити це легше:
трактори та комбайни, системи поливу,теплиці.Інженер + фермер (агроном)
Спочатку інженер придумує і малює план, а потім допомагає це зробити в реальності.
Інженер — це не тільки дорослий. Це кожен, хто придумує, як зробити світ кращим.
Багато винаходів інженерам допомогла зробити сама природа.
Птах – літак, риби – підводні човни, реп’яхи – липучки …
Природа – це як підручник для інженерів.
Вправа «Хто я?»
Учитель описує: “Я маленький, маю 8 лапок, плету сітку…”
-Чи небезпечний він?
- До якої природи належить павук (живої чи неживої)?
Сьогодні ми дізнаємось більше цікавої інформації про павуків, виготовимо власноруч павука та влаштуємо павучі перегони.
3. Пізнавальний блок
Відео «Цікаві факти про павуків»
https://www.youtube.com/watch?v=QIp04xARSF8&t=5s
4. Вправа «Жива павутинка»
Діти стають у коло. У вчителя — клубок ниток.
Павук плете павутинку не просто так — вона допомагає йому жити.
А ми зараз створимо свою — особливу, дружню павутинку нашого класу.
Кожна дитина, отримавши клубок:
“Я — павучок, і я плету павутинку для…”
(наприклад: дружби, добра, допомоги)
Подивіться, яка в нас вийшла павутинка. Вона міцна, бо ми всі з’єднані.
Якщо хтось відпустить ниточку — павутинка порушиться.
-Чи легко було створити павутинку?
-Що станеться, якщо хтось відпустить нитку?
-Чому важливо триматися разом?
Так само, як павутина тримається на багатьох ниточках, наш клас тримається на кожному з вас.
Павутина — дуже міцна (тонка, але сильніша за сталь)
Павук використовує павутину: для ловлі їжі, як “будинок”, для пересування.
Спостерігаючи за властивостями павутини, вчені вже створюють синтетичні нитки за структурою схожі на павутину.
Такі нитки дуже міцні та легкі — можуть бути міцніші за сталь і водночас еластичні.
Кевлар – волокно, з якого виготовляють троси, захисний одяг для пожежників, військових, рятувальників.
Графен – матеріал, який у 80 разів міцніший за павутину, але вчені ще не придумали як з нього можна зробити троси.
5. Практична робота «Створюємо павука»
- за шаблоном діти вирізують круги
- прикріплюємо ніжки (кабельні стяжки)
- приклеюємо очі, розфарбовуємо (за потреби)
6. Інтерактив «Павучі перегони» (STEM-гра)
Завдання: чий павук швидше “дійде” до фінішу
Обговорення: чиї павуки були швидшими? що вплинуло? (вага, форма, розташування лапок…)
7. Рефлексія та підсумок уроку.
Вправа «Закінчи речення»:
Сьогодні я дізнався…
Мені було цікаво…
Найбільше мені сподобалося…
Павуки — важлива частина природи, вони знищують шкідливих комах і допомагають зберігати баланс у природі.
Використані джерела
https://www.youtube.com/watch?v=QIp04xARSF8&t=5s