Тема уроку : ЗАДАЧА
Мета уроку:
- сформувати уявлення про задачі і їх частини, вчити виділяти ці частини із задач;
- формувати вміння вирішувати прості задачі на знаходження частини та цілого, записувати їх рішення, складати графічні схеми до цих задач та складати задачі за схемами.
- актуалізувати поняття цілого, частини цілого, тренувати обчислювальні навички в межах 9.
Хід уроку
Всі за парти ми сідаємо,
До роботи приступаємо,
Щоб помилок уникати,
Треба пильність розвивати.
(Робота з лего склад чисел).
- На які частини можна розбити круги на малюнку? (За кольором.)
- Складіть усі можливі рівності.
Робота у групах
(По рядах. Працюємо на листочках. Обираємо капітана , який потім представляє отримані результати.)
- Яку дію виконуєте, коли знаходите ціле? (Додавання.)
- За допомогою якої дії знаходили невідому частину? (За допомогою дії віднімання.)
- Подивіться на малюнок. Що можете дізнатися? (Ми можемо дізнатися, скільки берізок.)
- Що означає число 7? Число 4? Як знайти іншу частину?
- Запишіть цей вираз і знайдіть його значення.
Учні виконують завдання на листочках.
- Скільки ж берізок? (3.)
- А як перевірити міркування? (Якщо скласти частини, отримаємо ціле, 4+3=7.)
- Що ви повторили? (Ми повторили числа від 1 до 9, знаходили ціле та частини, складали вираз за малюнком.)
- Яке завдання ви отримаєте? (Завдання, за допомогою якого ми зрозуміємо, чого ми ще не знаємо.)
- Відкрийте конверти, дістаньте завдання.
Учні дістають картки конвертів , аналогічні картки вчитель відкриває на дошці .
- Прочитайте тексти та спробуйте скласти з них задачі.
- Що нового для вас у цьому завданні? (Ми не складали раніше задачі.)
- Яку мету ви поставите перед собою на уроці? (Навчитися складати задачі.)
- Яка тема уроку? (Задачі.)
Вчитель відкриває тему уроку.
- Спробуйте виконати це завдання.
(Учні самостійно виконують завдання.)
- Хто не зміг виконати це завдання?
- Хто склав задачу?
- Обґрунтуйте свої результати. (Ми не можемо обґрунтувати своїх результатів.)
- Який наступний крок ви маєте зробити? (Розібратися, в чому утруднення.)
3. Виявлення місця і причин утруднення.
- Яке завдання ви виконували?
- Чим це завдання відрізняється від попередніх?
- У чому ж утруднення? (У виборі частин, з яких складається задача.)
4. Побудова проекту виходу з утруднення.
- Яка мета нашого уроку?
- Давайте згадаємо, що ми повторювали на початку уроку і подумаємо як це може нам допомогти. ( Звернути увагу на вираз до малюнку).
- Давайте повернемось до малюнку. Це завдання нагадує задачу, тільки в цьому завданні був малюнок, а ми працювали з картками з текстом.
- Як ви можете дізнатися, з чого складається задача (Ми зіставимо виконане нами завдання з картками.)
5. Реалізація побудованого проекту.
- Як було подано завдання? (У вигляді малюнка.)
- Як ви думаєте, з якої картки має починатися завдання?
- Прочитайте текст, записаний на цій картці. (У Тані 4 гриби, а у Сашка -2.)
- Чому ви не обрали цю картку? (До цього тексту не можна поставити питання.)
Вчитель вивішує на дошці картку з умовою.
- Те, що нам відомо – це УМОВА.
Картка вивішується на дошці поруч із текстом умови.
- Що ж робити з цією умовою? Якою має бути наступна картка? (Має бути питання.)
- Знайдіть цю картку. Прочитайте текст.
Учні знаходять відповідну картку, одне із учнів читає текст.
-Те, що ви повинні знайти – це ЗАПИТАННЯ.
- Скільки ж частин має бути у тексті задачі? (2.)
- Назвіть їх? (Умова та запитання.)
- Чи справилися ми із завданням на повторення? (Так.)
- Що допомогло? (Малюнок.)
-Чи можемо ви зробити малюнок до завдання? (Так.)
- Намалюйте стільки квадратиків, скільки грибів у Тані та трикутників, скільки грибів у Сашка.
Один із учнів робить малюнок на дошці, інші учні у робочих зошитах.
- Як ще ви можете уявити умову завдання, окрім малюнка? (У вигляді схеми.)
- Побудуйте схему до цього завдання.
Вчитель будує та заповнює схему біля дошки з коментуванням, решта учнів працюють у робочих зошитах.
- Що ви зробили для вирішення завдання? (Схему, малюнок.)
Вчитель вивішує на дошку картку.
- Як же вирішити це завдання? За допомогою якої дії? (За допомогою дії додавання.)
- Обґрунтуйте свою відповідь. (Ми шукаємо ціле, щоб знайти ціле, потрібно частини додати.)
- Складіть вираз до цього завдання. (4+2.)
Вираз фіксується на дошці та у робочих зошитах учнів .
- Що ви склали для вирішення задачі? (Вираз.)
Вчитель вивішує на дошку картку.
-Знайдіть його значення? (4+2=6.)
-Отриману рівність називають РОЗВ'ЯЗАННЯ задачі.
Вчитель вивішує відповідну картку на дошці.
- Отже, чи вирішили ви задачу? (Так.)
- Прочитайте запитання задачі.
- Дайте відповідь на запитання. (Всього 6 грибів.)
Запишіть відповідь.
- Отже, як ви завершуєте розв'язання задачі? (Ми записуємо відповідь.)
Вчитель вивішує на дошку картку
- Зробіть висновок. Із яких частин складається завдання? (З умови та запитання.)
- Що вам допомагає вирішити завдання? (Схема, вираз, розв'язання та відповідь.) Перевірте наш висновок.
Вчитель роздає учням зразки .
-Який висновок ви можете зробити? (Ми зробили вірне відкриття.)
-Чи змогли ви подолати утруднення? (Так.)
- Що тепер ми зможеморобити?
- Який наступний крок на уроці? (Закріпити нове знання.)
6.Первинне закріплення у зовнішньому мовленні.
Посібник с.3 №2 ( коментовано)
Посібник с.3 №3( робота у парах)
- Як ви вважаєте, що вам треба зробити? (Назвати частини задачі.)
- Складіть задачу. (На одній тарілці 5 яблук, а на іншій -2 яблука. Скільки яблук на двох тарілках?)
- Визначте в парах частини завдання.
Перевірка
- Назвіть умову задачі. (На одній тарілці 5 яблук, а на іншій 2 яблука.)
- Назвіть запитання задачі. (Скільки всього яблук на двох тарілках?)
- Яка складена схема? (Відрізок поділено на частини.)
- Який складений вираз? (5+2.)
- Чому? (Ми шукаємо ціле.)
- Що ще ви не назвали? (Розв'язання та відповідь.)
- Хто з вас припустився помилок у позначенні частин завдання?
- У чому ваша помилка?
-А як переконатися в тому, що ви добре зрозуміли і не припускаєтеся помилок? (Потрібно виконати самостійну роботу.)
7.Самостійна робота з самоперевіркою за еталоном
Посібник с.4 №4
- У кого є помилки? У чому вони? (Учні називають свої помилки.)
- Зробіть висновок.
- Де ви можете це зробити?
-У кого немає помилок? Зробіть висновок.
8. Включення в систему знань і повторення.
Посібник с.4№5
9.Рефлексія
Гра «Мікрофон»
Тема уроку….
Задача складається з….
Схема це….
Задача закінчується ….
На наступних уроках ми….
- Оцініть свою роботу на уроці.