Урок з англійської мови у 5 класі
Тема. A great film!
Мета: навчальна – навчати учнів діалогічному мовленню, новим лексичним одиницям, питати один одного про фільми, які люблять дивитися, які - ні;
виховна: виховувати інтерес до вивчення іноземної мови, повагу до співрозмовників під час роботи в парах;
розвиваюча: розвивати творчі здібності учнів, пізнавальний інтерес;
практична: практикувати учнів у використанні додатків Jamboard, Youglish,
Тип уроку. Урок пояснення нового матеріалу.
Обладнання: картки, коробка з іграшками, магнітофон.
План уроку
Хід уроку
1.My colour mood. (3 m.) Використання Jamboard.
Teacher: Good morning!
How are you?
Як справи у вас питаю,
Скажіть зі мною:
How are you?
Про настрій ваш дізнаюсь.
It`s a flower of your mood.
Choose your colour. Every colour means your mood today: yellow is joy, red is happiness, blue is insult, green is peace, grey is sadness, use Jamboard and write your name at your colour.
Teacher: Guess the theme of our lesson. Let`s see my comic.
Today`s topic of our lesson is A Great Film.
Teacher: There are many genres of films. Look at the picture in your book. Listen and repeat after me.
Teacher: Let`s play a game “Flyswatters”. You exercise will be to beat a picture which I name. If you have 3 mistakes you`ll stop playing.
Teacher: Practice in listening, using Youglish. Find the apps and let`s find the videos with our new vocabulary: a science fiction, a comedy, an animated film, an adventure film, a horror film, a romantic film. (Listening and watching).
Teacher: You should know how to tell the years correctly. Call for two numbers, for example, 1829 – eighteen/twenty nine, but it`s only before 2000 (two thousand). To remember these rules we`ll play a game “Years”. 4 pupils show the year which I call. These are 4 sets of numbers for each participant. 1590, 2039, 1386, 2909, 1271, 1932, 2067, 1854, 1428, 2046.
Teacher: There are parts of the text. I divided you into groups. The 1st group must put the parts in a correct order.
The 2nd one have to prepare 5 questions to the text.
Teacher: In conclusion let`s ask each other what films you like and hate. If it was clearly for you say an adventure film, if it was so-so say a science fiction, if it was bad to understand, say a horror film.
Your home task is to make a dialogue “A Great Film”. Good bye!