Конспект уроку
з історії України
для 11-го класу
Підготувала учитель історії
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Ухвалення Декларації про державний суверенітет України
Мета: розкрити зміст поняття суверенітет, з’ясувати значення прийняття Декларації про державний суверенітет України; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки; удосконалювати навички роботи в парах, малих групах, вміння працювати з текстом підручника та Інтернет-ресурсами; формувати повагу до історичного минулого України.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
називати дати, пов’язані з темою уроку;
-
застосовувати та пояснювати на прикладах терміни та поняття;
-
пояснювати значення прийняття Декларації про державний суверенітет України.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: підручник, мультимедійна презентація, роздатковий матеріал, ілюстративний ряд до теми, відеоролик, ноутбук
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
-
Робота в парах.
-
Заповніть пропуски у тексті. (В офлайн)
Відповідь
-
Вправа «Лінія часу».
Відповідь.
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Ребуси. Робота за варіантами.
-
Розшифруйте ребуси та поясніть значення слів-відгадок.
І варіант
(Декларація)
ІІ варіант
(Суверенітет)
-
Сьогодні ми дізнаємося про ухвалення Декларації про державний суверенітет України.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Робота зі схемою.
-
Опрацюйте матеріал підручника на с. 193 – перший абзац с. 194 та заповніть схему.
Орієнтовний вигляд схеми
-
Словникова робота.
-
Опрацюйте визначення на с. 194 підручника.
-
Створіть «Сенкан» до поняття «суверенітет».
-
Робота в парах.
-
Опрацюйте статтю з газети.
Заява депутатської групи комуністів і безпартійних «За Радянську суверенну Україну».
Газета "Радянська Україна". 03 липня 1990 р. № 146
-
До кого була звернена заява?
-
Проти чого виступали депутати?
-
До чого закликали?
-
Визначте головну мету даної статті.
-
Перегляд відеоролику.
-
Перегляньте відеоролик дайте відповіді на запитання.
https://www.youtube.com/watch?v=czucgG3ey1U
-
Коли ж була прийнята Декларація про державний суверенітет України? (16 липня 1990 року)
-
Які настрої вирували у народу з прийняттям Декларації? З чого це видно?
До чого закликав народ В’ячеслав Чорновіл?
Чому 16 липня 1990 року не можна вважати днем проголошення незалежності України?
-
Робота в парах.
Опрацюйте додаткову інформацію та заповніть «Анкету» Леоніда Кравчука.
-
Робота з історичним джерелом.
-
Прочитайте фрагменти з Декларації про державний суверенітет України.
-
Оберіть один із фрагментів і прокоментуйте його.
-
У чому полягає історичне значення документа?
-
Сформулюйте 1 – 2 запитання до джерела.
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Вправа «Правильно/неправильно».
Учитель задає учням запитання по темі уроку, що починаються з «А правда, що?» Якщо відповідь «так» , учні мають встати, якщо «ні» - залишатися на місцях.
Запитання:
-
А правда, що після виборів у березні 1990 р. Верховна Рада УРСР почала працювати на постійній основі? +
-
А правда, що у Верховній раді УРСР сформувалося три блоки? –
-
А правда, що парламентську більшість «За суверенну радянську Україну» очолив з Олександр Мороз? +
-
А правда, що лідером «Народної ради» став І. Юхновський? +
-
А правда, що головою парламенту обрали першого секретаря ЦК Компартії України М. Горбачова? –
-
А правда, що М. Горбачов став президентом СРСР у вересні 1990 р.? –
-
А правда, що 12 червня 1990 р. Верховна Рада Російської Федерації ухвалила декларацію про державний суверенітет? +
-
А правда, що Декларація про державний суверенітет України була ухвалена 16 червня 1990 року? –
-
А правда, що головою Верховної Ради УРСР став Леонід Кравчук? +
-
А правда, що Закон «Про економічну самостійність Української РСР» було прийнято 3 серпня 1991 року? –
-
Підсумки уроку.
-
Вправа «Три слова».
-
Охарактеризуйте матеріал уроку трьома прикметниками.
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Опрацювати матеріал підручника на с. 193 – 195.