УКРАЇНСЬКА МОВА
Урок 91 2 клас
Тема. Вживання великої букви в кличках тварин. Розвиток мовлення. Усна розповідь про
домашнього улюбленця (с. 19).
Мета. Навчальна: формувати в дітей уміння розрізняти на́зви тварин та їхні клички, правильно писати власні та загальні назви; закріплювати навички каліграфічного письма.
Розвивальна: розвивати спостережливість, усне мовлення, критичне мислення, пам’ять, увагу.
Виховна: виховувати любов до тварин, бажання читати книги.
Засоби навчання. Презентація, картки із завданнями, зображення тварин.
Перебіг уроку
І. Вступна частина.
1. Організація класу.
1) Вправа-розминка (за таблицею на екрані).
- Розім’ялися? Налаштувалися на урок. Тож, будемо починати.
2) Очікування від уроку
- Діти, яким буде наш урок?
- А ви на уроці?
3) Фонетична зарядка (для мовних органів)
- Починався ранок. Подув лагідний вітерець.
- Ось він розігнався, зашумів і понісся .
- Коли це раптово, як рвоне, зачепить, підхопить вітрисько все, що в змозі, і чкурне десь подалі.
- Дзвінко заспівав півень.
- Йому у відповідь замукала корівка.
- Підхопила естафету хто? (Кізка).
- Їй назустріч прямував хто? (Кінь, коник, лошатко)
- Де не візьмись, запищало … (курчатко)
- Гордовито чимчикувала … (гуска)
- І радісно привітався… (песик).
- Гарний початок?
- Назвіть тварин, за які йшла мова. На яке питання відповідають їх назви?
- Отже, це назви… (істот чи неістот?). Яка це частина мови? Що називає?
- Поміркуйте і скажіть, кого із них у цю пору року ми не можемо бачити ? Чому?
ІІ. Основна частина
1.Актуалізація опорних знань.
Вправа «Продовж речення»
- Я починатиму речення, а ви продовжуватимете словами, які відповідають на ті питання, які я показуватиму.
- Ви, діти, вдома що зробили?
- Що називають ці слова?
По дорозі побачили що? Яка це частина мови?
-Ранок був який? Що називають ці слова?
2. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і завдань уроку.
— Сьогодні до нас на урок завітав особливий гість. Хто він, дізнаєтеся, коли відгадаєте загадку.
Як веселка кольорова, Слово пташці цій скажіть —
має здібності до мови. все повторить вона вмить. (Папуга)
Джерело: Тисяча п’ятсот загадок / Уклад.: Л. Вознюк. — Тернопіль: Підручники і посібники, 2016. — 208 с.
— Що ви знаєте про папугу?
Проблемна ситуація.
-Вирішив він запросити до себе у гості друзів. Відкрийте підручник на с.19 і скажіть, кого саме
-Ці слова- НАЗВИ тварин. Почав виготовляти листівки-запрошення, але засмутився, бо не знав, як правильно писати КЛИЧКИ тварин. Тому прилетів до нас на урок.
— тому сьогодні ми навчимося правильно писати назви та клички тварин.
3. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу.
Виконання вправи 1 на с. 19.
ЩОДЕННІ 5- Слухаю і розумію
По 1 учню читають, всі відгадують загадки (ветеринар, кінолог, оператор машинного доїння) + доярка
Виконання вправи 2 (перше завдання) на с. 19.
Обговорення особливостей роботи ветеринара (лікар, який лікує тварин), кінолога (працівник поліції, прикордонної служби; працює зі службовими собаками), оператора машинного доїння (людина, яка працює на тваринницькій фермі, за допомогою спеціальних апаратів доїть корів).
-Що поєднує всіх цих людей? (представники відгаданих професій працюють з тваринами)
- Сьогодні ми не тільки говоримо про тварин, а й пишемо.
Каліграфічна хвилинка
Написання букв Т, т, з’єднань та слова тварини.
-Давайте складемо речення про тварин. І запишемо його.
Звукове моделювання слова
РУХАНКА
-Давайте пригадаємо на які групи діляться тварини
Складання асоціативного куща зі словом тварини.
ПРЕЗЕНТАЦІЯ КНИГ ПРО ТВАРИН
РОЗВИТОК МОВЛЕННЯ
-ви надіслали фото своїх домашніх улюбленців. Хто бажає. Розкажіть коротко про свого улюбленця.
— Хто з вас доглядає за домашньою тваринкою?
— Яких тваринок ви маєте?
— Які клички у ваших улюбленців? Як ви (чи ваші рідні) добирали кличку тваринці?
— Чи спостерігали ви за повадками домашніх улюбленців?
Виконання вправи 2 (друге завдання).
-у нас є цікаве завдання у підручнику.
1 учень читає завдання.
-Отже, придумуємо клички тваринам.
Ознайомлення з правилом на с. 19.
-Давайте разом прочитаємо і запам’ятаємо правило
4. Закріплення нових знань у процесі практичної діяльності.
Запис назв і кличок тварин
Вправа «Крісло автора»
-Хто бажає висловити свої думки з такого питання:
Чи всім дітям можна утримувати вдома тварин (наприклад, за станом здоров’я когось у родині чи певні житлові умови…)
— Попрацюйте в групах. Розкажіть одні одним цікаві історії про своїх чотирилапих або пернатих друзів.
ІІІ. Заключна частина.
1. Рефлексія. Вправа «Мікрофон».
Папужка Чіп бере інтерв’ю.
— Яку добру справу ви зробили на уроці? (Допомогли папужці )
— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці?
— Що корисне ви вивчили сьогодні на уроці?
--Де ви можете використати ці знання?
Відтепер папужка і ви знаєте, як правильно їх?
Отже, назви тварин писатимемо з … літери, а клички — з … !
2. Домашнє завдання.
- У парах усно складіть діалог двох тваринок. Не забудьте дати їм клички!
-Дякую за роботу на уроці!