Урок "Україна - єдина країна"

Про матеріал

поглибити знання учнів про нашу державу – Україну; формувати національну свідомість школярів; розвивати пізнавальні інтереси учнів; виховувати любов до рідного краю, повагу до його історичного минулого і сучасного, шанобливе ставлення до символів держави.

Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Конспект уроку на тему:

 

«Україна – єдина країна»

 

 

 

 

Підготувала

Сидоренко І.В.,

вчитель історії та правознавства, бібліотекар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мета: поглибити знання учнів про нашу державу – Україну; формувати національну свідомість школярів; розвивати пізнавальні інтереси учнів;

виховувати любов до рідного краю, повагу до його історичного минулого і

сучасного, шанобливе ставлення до символів держави.

Обладнання: Конституція України, плакати із зображенням Державного

Прапора України, Державного Герба України, портрети відомих українців.

Хід уроку

Живи, Україно! Живи для краси,

для сили, для правди, для волі!

В. Сосюра

І. Організація класу до уроку

Учитель.

Доброго дня вам, діти!

Рада всіх я вас вітати!

У році новому

Здоров’я, радості, добра та успіхів

Усім я хочу побажати!

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

1. Вступне слово вчителя.

(Звучить пісня Н. Май «Квітуча Україна».)

У всіх людей одна святиня,

Куди не глянь, де не спитай,

Рідніша їм своя пустиня,

Аніж земний в чужині рай.

Їм красить все їх рідний край.

Нема без кореня рослини,

А нас, людей, без Батьківщини.

М. Чернявський

- Про яку святиню говориться у вірші? (Про Україну.)

- Тож, напевно, ви всі здогадалися, про що буде йти мова на нашому

першому уроці? (Про нашу Батьківщину – Україну.)

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

Учитель.

Кожен пишається своєю рідною країною. Наша держава – Україна,

суверенна і незалежна, демократична і правова.

Що ж означає вислів «Україна – суверенна держава»? (Вона має право

самостійно, без втручання інших держав вирішувати всі свої внутрішні та

зовнішні справи.)

 

А ще Україна – демократична. Це означає, що влада в ній належить

народові. Тільки народ може змінювати її основи – конституційний лад.

Робота в групах. Складання асоціативного грона

1 група «Батьківщина».

(Найкраща, найрідніша, наймиліша, найсвітліша, найчарівніша.)

2 група «Україна».

(Демократична, незалежна, правова, соборна, вільна.)

3 група «Рідний край».

(Батьківська хата, колискова, криниця, школа, друзі)

Маршрут 2. Державні символи України.

(Повідомлення учнів про державну символіку.)

Маршрут 3. Народні символи держави.

 

 

Майже в усіх народів є улюблені рослини-символи. У нас це верба, калина, барвінок. Про це говорить прислів’я: «Без верби і калини нема України».

Учитель: – Україна – це отча земля, рідний край, де ми народилися.

Столиця України – Київ. Широкі i чарiвнi простори, прекрасні села i міста.

Могутньо котить до Чорного моря сиві хвилі найбільша річка України – Днiпро.

Буйною зеленню шумлять на його берегах сади, ліси. Золотистим морем

розливається безкраїми нивами жито-пшениця.

– Погляньте на карту України. На нiй позначено кордони української

землi. На півдні нашу державу омивають теплі моря – Чорне й Азовське, є в нас

чудові гори. Простір землі, заселений українським народом. Щоб його

перетнути, потрібно пішки йти із заходу на схід 90 днів, долаючи щодня по 30

км.

– Про етапи становлення України, її історію вам розкаже учень- історикознавець.

Учень-історикознавець

Віддавна на території України існували держави скіфів, сарматів, готів та

інших народів, але відправним пунктів української державності і культури

вважається Київська Русь (ІХ-ХІІІ століття).

Формування новітньої нації припало на часи визвольної війни 1648-1657

років під проводом Богдана Хмельницького проти Речі Посполитої. Результатом

війни стало заснування в України козацької держави – Війська Запорозького.

У ХVІІІ столітті козацька автономія була ліквідована. Під час української

революції початку ХХ століття постало декілька національних держав:

Українська Народна Республіка, Українська Держава, Західно-Українська

Народна Республіка.

У 1919 році відбулося возз’єднання українських земель, проголошено Акт

злуки. У 1922 році Українська республіка ввійшла до складу Радянського

Cоюзу. Сучасна держава Україна утворилась у результаті розпаду Радянського

Cоюзу 1 грудня 1991 року.

Україна – унітарна держава, територія якої поділяється на адміністративно-територіальні одиниці, що не мають статусу державних  утворень і не володіють суверенними правами.

Учитель: – А зараз ми проведемо вікторину «Чи знаєте ви Україну?»

1. У якій півкулі знаходиться на карті наша Батьківщина? (У східній).

2. На якому материку ми живемо? (Євразія).

3. Які країни межують з Україною на півночі? (Білорусь).

4. З якою державою Україна межує на сході? (Росія).

5. Коли країна проголосила свою незалежність? (24 серпня 1991 року).

6. Яка називається найвища вершина Карпат? (Гора Говерла, 2061 м).

7. Яка найбільша річка в Україні? (Дніпро).

 

8. Як називається столиця України? (м. Київ).

Учитель: Україна – одна з найбільших держав Європи. За офіційною статистикою на 1 січня 2014 року в Україні проживає 45,5 мільйонів осіб. За цим показником Україна займає 29 місце у світі. Оскільки це велика країна, то живуть у ній люди різних національностей. Поряд з українцями на території  України проживають представники понад 100 національностей.

Учитель: Мова відіграє важливу роль не лише у становленні націй, але й у житті кожної людини, адже слова мають свою енергетику. Український народ має давню історію, він витворив оригінальну й неповторну культуру, відому всьому світові. Однак найголовнішою ознакою, що дає йому право називатися нацією, є

мова – його найбільша духовна цінність. Це найдорожчий скарб, переданий нам

попередніми поколіннями.

Якщо в народу відібрати його мову, він зникне, втративши культуру та

історію. Ось як про це свого часу сказала Ліна Костенко: «Нації вмирають не від

інфаркту, спочатку їм відбирають мову».

Один давньогрецький філософ казав: «Заговори, щоб я тебе побачив». Це

дуже символічний вислів із глибоким змістом. Якими побачать українців інші

народи, залежить від самих українців.

Учитель. Про те, які якості притаманні українцям, можемо дізнатися, послухавши поезію.

Ділові, немов американці,

Пристрасні, неначе мексиканці,

І співучі, наче італійці,

І    розсудливі, немов оті англійці.

Як китайці, дуже працьовиті,

Винахідливі, такі талановиті!

Може, навіть трохи скупуваті,

Та душею щедрі і багаті.

А також веселі та гостинні –

В цьому, мабуть, схожі на грузинів.

Як цигани трохи галасливі,

Інколи хитрющі та кмітливі.

Учитель: – Слава країни – це не лише її територія, мова, природні

багатства, а головне – люди, які своїми здобутками прославляють країну на весь

світ. Слід згадати найвидатніших з-поміж тих, чиї імена назавжди увійшли в

історичну пам’ять, у душу народу українського.

Учні-соціологи

  • Тарас Григорович Шевченко – український поет, філософ, письменник,

графік, художник, політик, громадський діяч, і, як кажуть самі українці,

 

духовний батько сучасного українського народу.

  • Григорій Сковорода – педагог, поет, просвітитель, філософ, автор

трактатів, байок, пісень.

  • Микола Лисенко, український композитор, автор опер «Тарас Бульба»,

«Наталка Полтавка», «Енеїда», автор дитячих опер і оперет.

Михайло Грушевський – історик, організатор української науки,

професор, автор ілюстрованої історії України.

  • Борис Патон всесвітньо відомий вчений у сфері металургії і технології

металів, академік, президент Національної АН України, автор технології

зварювання тканин.

  • Ігор Тамм – видатний фізик-теоретик, лауреат Нобелівської премії з

фізики. Його дитинство пройшло у Єлисаветграді (нині Кіровоград), закінчив

Єлисаветградську чоловічу гімназію (1913 р.).

Микола Амосов – видатний український лікар, учений у сфері серцево-

судинної хірургії, біокібернетик.

  • Леонід Каденюк – перший космонавт незалежної України, Герой України.

Відомі українські спортсмени:

Сергій Бубка (стрибки з жердиною),  Лілія Подкопаєва (спортивна гімнастика), Оксана Баюл (фігурне катання), Яна Клочкова (плавання), Олег Блохін і Андрій Шевченко (футбол), Ірина Дерюгіна і Ганна Безсонова (художня гімнастика), брати Віталій та Володимир Клички, Василь Ломаченко і Олександр Усик (бокс).

А я ще хочу згадати звичайних людей, звичайних українців, які віддали своє життя за свободу, за незалежність Батьківщини. Одні загинувши під час трагічних подій на Євромайдані потрапили до «небесної сотні», інші загинули захищаючи свою землю  і є жертви серед мирного населення (жінки і маленькі діти). Прошу піднятися і хвилиною мовчання вшанувати пам'ять загиблих.

ХВИЛИНА МОВЧАННЯ

ІV. Підведення підсумків виховної години.

Учитель. Пройшло 23 роки з дня проголошення незалежності України. Ми з гордістю та радістю можемо заявити всьому світові, що засяяла веселка над нашою землею, нашою державою: Україна здобула волю і незалежність. Перед світом постала держава з давньою історією, національною духовною культурою, працьовитим, талановитим та миролюбним народом. Тут наші державні корені, тут наша земля, яка дала нам горде ім’я - українці. Всіх нас з’єднало одне слово - Україна! Кожна людина найбільше любить той край, де народилась і живе.

Учитель: Україна багатонаціональна, багатомовна, але Україна єдина.

Пам’ятаємо, не забуваємо і цінуємо нашу Батьківщину. Любі діти! Сьогодні від кожного з нас залежить, якою буде наша Батьківщина в майбутньому.

 

Сподіваюся, що нове покоління українців, тобто ви, не тільки промовить своє вагоме слово, а й учинками доводитиме свою любов до рідної землі. Збережемо наш патріотизм, віру та силу духу для наступних поколінь.

 

Додаток

Розділ I 
ЗАГАЛЬНІ ЗАСАДИ

Стаття 1. Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава.

{Офіційне тлумачення положення статті 1 див. в Рішенні Конституційного Суду № 3-рп/2012 від 25.01.2012}

Стаття 2. Суверенітет України поширюється на всю її територію.

Україна є унітарною державою.

Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.

Стаття 3. Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Стаття 4. В Україні існує єдине громадянство. Підстави набуття і припинення громадянства України визначаються законом.

Стаття 5. Україна є республікою.

Носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

{Офіційне тлумачення положення частини другої статті 5 див. в Рішеннях Конституційного Суду № 6-рп/2005 від 05.10.2005, № 6-рп/2008 від 16.04.2008}

Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.

{Офіційне тлумачення положення частини третьої статті 5 див. в Рішеннях Конституційного Суду № 6-рп/2005 від 05.10.2005, № 6-рп/2008 від 16.04.2008}

Ніхто не може узурпувати державну владу.

{Офіційне тлумачення положення частини четвертої статті 5 див. в Рішенні Конституційного Суду № 6-рп/2005 від 05.10.2005}

 

1

 

docx
Додано
23 липня 2018
Переглядів
1206
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку