Тема. Розвиток мовлення. Розвиток творчих здібностей учнів (уяви, фантазії, прагнення експериментувати)
Мета: в ігровій формі узагальнити й закріпити знання вивчених народних казок та легенд, викликати інтерес до читання; розвивати культуру мовлення, творчу уяву, логічне мислення, увагу; збагачувати словниковий запас; виховувати високі моральні якості.
Хід уроку
Організаційний момент.
Учні 5 класу діляться на дві групи.
Мотивація навчання.
- Чим він схожий і відмінний з однойменною народною казкою?
(Він схожий чи відмінний за сюжетом з однойменною казкою?)
Вікторина «Найуважніший читач». За цитатою визначити назву казки чи
легенди.
Питання для І групи
«Дала йому торбу, наклала туди чорного черствого хліба, пляшку води дала й
випровадила з дому». («Летючий корабель»)
смолоскипи самого бога Сварога». («Берегиня»)
уколола собі палець». («Чому в морі є перли і мушлі»)
5) «Нічого робити небожеві: віддав багатому дядькові всю свою худобу, а сам
зостався голий, босий і голодний». («Про правду і кривду»)
6) «Приносить чоловік панові ту гілочку й каже, що дочка загадала з неї зробити».
(«Мудра дівчина»)
7) «В іншому випадку, погрожували, що місто буде спалене й на ласку переможців
сподіватися нічого». («Неопалима купина»)
8) «І опинився Силун у підземній печері, у яку хотів загнати непокірного слугу».
(«Як виникли Карпати»)
9) «Як почав ті дрова розкидати, як почав розкидати, то що кине – то й чоловік, що
кине – то й чоловік!» («Летючий корабель»)
10) «Король одразу пізнав свого дядька, але не показав і виду: побалакав та й
одпустив його торгувати». («Про правду і кривду»)
11) «От узяла зайця під руку, одну ногу поставила на санчата, а другою по шляху
ступає». («Мудра дівчина»)
12) «Чоловік подумав: недоуздок яких там три гривні вартий, а циган дає п’ять
карбованців». («Ох»)
-1-
Питання для ІІ групи
1) «А там серед двору столи понаставлені, понакривані, бочки меду повикочувані:
пий, душе, їж, душе, чого забажаєш!» («Летючий корабель»)
2) «Бідному жаль стало своєї праці, не схотів віддати. Пішли вони позиватися до
пана». («Мудра дівчина»)
3) «Зайди-воїни зустріли його й провели на узвишшя, де на золочених стільчиках
сиділи королі». («Неопалима купина»)
4) «Схопив він Карпа своїми дужими руками, підняв і вдарив об землю». («Як
виникли Карпати»)
5) «Ідуть та йдуть, чи довго, чи недовго, аж увійшли в такий темний ліс, що тільки
небо та земля». («Ох»)
6) «Сказала й викинула на берег дивний камінь, що змінювався на сонці всіма
барвами веселки». («Чому в морі є перли і мушлі»)
7) «Вона пішла на ящерів з піднятими догори руками – і грізне військо
відступило». («Берегиня»)
8) «Городяни нагородили його і грішми, і всяким добром, так що він став тепер
багатший від свого дядька». («Про правду і кривду»)
9) «Тоді пан побачив, що нічого з дівчиною не поробиш, і відпустив її». («Мудра
дівчина»)
10) « Доповіли цареві, що так, мовляв, і так: на печі спав і в бані так холодно, наче
цілу зиму не топлено». («Летючий корабель»)
11) « А одна пшонина закотилася під ноги царівні, він тієї пшонини і не з’їв».
(«Ох»)
12) «Узявши мотузок, пішов у ліс на те саме місце, де хотів вішатись його небіж».
(«Про правду і кривду»)
Скринька народної мудрості.
З поданих слів скласти прислів’я, вказати до якої казки за змістом воно підходить.
ЩИРА ПРАВДА ВСЮДИ КУТОК ЗНАЙДЕ. («Про правду і кривду»)
МУДРІЙ ГОЛОВІ ДОСИТЬ ДВА СЛОВА. («Мудра дівчина»)
Командне розв’язування кросворда «Пізнай героя казки».
КЛЮЧ. По вертикалі: 1. Найулюбленіший жанр усної народної творчості. Казка (І). 2. Що завжди перемагає в казках? Добро (ІІ).
І група. 1) У якого героя казки «Летючий корабель» була прив’язана
нога до вуха? (Скороход)
2) Як звали мудру дівчину? (Маруся)
3) Хто з героїв казки «Летючий корабель» ніс чарівну солому?
(Морозко)
4) Який герой казки «Про правду і кривду» жив тільки кривдою?
(Дядько)
5) Хто все чув у казці «Летючий корабель»? (Слухало)
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|
|
|
||||
ІІ група. 1) Головний герой казки «Летючий корабель». (Дурень)
2) Хто в казці «Летючий корабель» ніяк не міг напитися? (Обпивайло)
3) Який герой казки «Летючий корабель» не міг наїстися?
(Об’їдайло)
4) Хто приніс живу воду в казці «Летючий корабель»? (Скороход)
5) Який герой казки «Про правду і кривду» обдарував небожа
найціннішим, що в нього було? (Король)
|
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
|
||||||
Додаткове завдання. «Хто швидше» (1)
Розташувати побратимів дурня в тому порядку, у якому він їх зустрічав на своєму шляху (казка «Летючий корабель»).
ВІДПОВІДЬ
Морозко Слухало
Стрілець Скороход
Військовик Стрілець
Обпивайло Об’їдайло
Слухало Обпивайло
Об’їдайло Морозко
Скороход Військовик
Підсумок уроку.
Майже в кожній казці є чарівні предмети, які допомагають героям подолати зло і досягти своєї мети. Уявіть, що ви – володар такої речі. Продовжте речення:
І група– «Якби у мене була шапка-невидимка …»
ІІ група– «Якби у мене була чарівна паличка …»
Домашнє завдання. Повторити вивчені твори, підготуватися до контрольної роботи.