Урок української літератури в 8 класі "Проблема морального вибору людини та розуміння нею життєвих цінностей у поемі «Давня казка » Лесі Українки"

Про матеріал

Поглибити знання школярів про життєвий і творчий шлях Лесі Українки; з'ясувати погляди поетеси на призначення мистецтва і митця; дослідити у творі «Давня казка» ідею вільної творчості, вільнолюбства людини;розглянути проблему морального вибору людини та розуміння нею життєвих цінносте

Перегляд файлу

8 клас

 

Тема уроку. Роль поета та поезії в житті суспільства. Проблема морального вибору людини та  розуміння нею життєвих цінностей у  поемі «Давня казка » Лесі Українки. Образи твору

 

Мета уроку:

навчальна –

*поглибити знання школярів про життєвий і

творчий шлях Лесі Українки;

*з’ясувати погляди поетеси на призначення 

 мистецтва і митця;

 *дослідити у творі «Давня казка»  ідею вільної

 творчості, вільнолюбства людини;

*розглянути  проблему  морального вибору 

людини та розуміння нею життєвих цінностей;

 

розвивальна –

*вдосконалити  навички роботи з художнім

текстом, навики виразного читання і переказу;

                 *розвивати логічне мислення, творчі здібності,

                 *вміння аналізувати,систематизувати та  

                порівнювати прочитане;

                * вдосконалити вміння визначати художні засоби;

 

виховна –

               *виховувати в учнів громадянську позицію,             

                високі моральні якості.

 

Очікувані результати:

*учні повинні знати зміст твору «Давня казка»;

* розуміти значення нових слів;

*визначати художні засоби;

*аналізувати, систематизувати та порівнювати прочитане;

* творчо використовувати самостійно отримані знання;

*висловлювати власні думки про роль і місце митця в суспільстві.

 

Тип уроку:    нестандартний.

 

Форма уроку: засідання.

 

Обладнання:  портрет Лесі Українки, її родини, текст програмового твору;  дидактичний матеріал ( завдання, презентація творчості  поетеси, аудіозапис гри на фортепіано,  ілюстрації до   поеми «Давня    казка»).

 

Перебіг уроку

 

І. Організаційний настановчий момент

 

(Клас поділено на три групи: «Талановиті», «Пошуковці», «Майстри слова».

Звучить запис гри  на фортепіано, я читаю уривок  поезії Лесі Українки «До мого фортепіано»)

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

 

  1. Гроно «Передбачення» ( додаток 1, учительська презентація, слайд 1)

 

 

 

 

  1. Розгляд фотоальбому (слайд 2)

 

 

 

ІІІ. Оголошення теми, завдань уроку (слайд 3)

 

Епіграф.        Як  я умру, на світі  запалає

      Покинутий  вогонь  моїх  пісень,

      І  стримуваний  пломінь  засіяє,

      Вночі  запалений, горітиме  удень.

 

                                         Леся Українка

 

Девіз.  … Я в серці маю те, що не вмирає.

Леся  Українка

ІУ. Актуалізація опорних знань

  1. Гроно “Хронологічний ланцюжок” (слайд 4)

 

1871р.-народження Лесі Українки.

1879р.- перший вірш «Надія».

1889р.- підручник «Стародавня історія східних народів».

1893р.- 1-ша зб. «На крилах пісень».

1899р.- 2-га зб. «Думи і мрії».

1913р.- смерть поетеси.

 

2. Перевірка домашнього завдання

Виступ учнів із презентаціями (додаток 2,  учнівська презентація)

 

У. Робота над особливостями побудови поеми

 

1. Бесіда

- Який це твір за жанром?

- Пригадаймо, що таке поема?

 

(Поема — ліро-епічний віршований твір, у якому зображені значні події та яскраві характери, а розповідь  супроводжується

 

розкриттям авторських переживань і роздумів.)

 

  • Які поеми ви вже вивчали?

 

(6-й клас — М. Вороний «Євшан-зілля»,

8-й клас — І. Франко  «Іван Вишенський»)

 

  •   Яка тема цього твору?

( Зображення боротьби трудящих проти своїх поневолювачів та ролі і місця поета у визволенні народу від гніту.)

  • Яка ідея твору?

( Уславлення мужності, цілеспрямованості, віри у щасливе життя (поет);

(засудження жорстокості, жаги до збагачення, прагнення поневолити народ).

  • Основна думка?

( У пошані народній завжди залишаються ті, хто захищав, відстоював інтереси простого люду, жертвуючи своїм життям.)

 

  1. Гроно-доведення
    Довести, що “Давня казка”- це ліро-епічна поема-казка (методом «Прес» (див. слайд 6)

 

       1гр. – казка;

       2гр. - ліро-епічна поема;

       3гр. –поема-казка.

 

Очікувані результати:

 

Ознаки поеми:

 зображення подій і характерів переважно високого, героїчного змісту;

  • єдність епічної розповіді та глибокої ліричності;
  • піднесена, яскраво-емоційна мова;
  • ліричні відступи;
  • наявність дійових осіб;
  • докладність зображення подій та персонажів;
  • тривалий час дії;
  • віршована форма;
  • середній обсяг (для ліро-епічних творів);

 

 

Ознаки казки:

  •         зачин,
  •         події відбуваються в давноминулі часи,
  •         в якійсь невідомій країні,
  •         головні персонажі  - поет і Бертольдо - зустрічаються тричі, як і в казках.)

 

  • Які ще особливості поеми «Давня казка» ви можете назвати?
     

(Використання комічного, сатиричного та іронії.)

 

  • Пригадаймо, що таке комічне….

(В іронічному плані вживаються слова «лицар» і «лицарство» щодо Бертольда та його воїнів. В Україні «лицар» — мужня, благородна Людина, захисник волі. Таким лицарем Леся Українка вважала поета:

Нас таки чимале військо,

Маєм свого отамана,

Він у нас одважний лицар...

В іронічному плані написані окремі рядки «поетових пісень».

У сатиричному плані показано взаємини між графом і народом.

 

У комічному – гра слів: «божевільний», «він робив походи довгі – від порога та до печі»

 

3. Композиційна побудова твору (слайди 7-8)

Очікувані відповіді дітей

а) експозиція:

Десь колись, в якійсь країні

Проживав поет нещасний;

б) зав'язка: зустріч поета з Бертольдом; перший діалог,
у якому розкриваються основні риси характеру поета
й Бертольда на тому етапі їхнього життя; другий діалог,
де протиставляється уявлення про щастя поета й Бертоль-
да; вірші початкуючого поета;

в) розгортання подій:

Забажалось королеві

Звоювать чужеє царство.

Пісня поета спрямовує Бертольдових воїнів у походи, зве­селяє рідну країну й розважає «не одну сумну родину»; під впливом життєвих обставин, суспільних порядків ще більше погіршується характер Бертольда;

г) кульмінація: сутичка народного поета з всевладним
графом Бертольдом на ґрунті захисту інтересів трудящих;
вірші поета цієї пори — справжні шедеври; визначення ха-
рактерів Бертольда й поета;

д) р о з в'я з к а:

Так довіку у темниці

 Довелось поету жити,

За тюремний спів він мусив

Головою наложити.

VІ. Робота над змістом твору

  1. Гроно-ствердження  “Так або ні” (слайди 9-10)

(проводиться у формі літературного диктанту із взаємооцінюванням)

 

  • Поет був багатим 
  • Граф був старим і потворним
  • Молодь часто відвідувала Поета
  • Лицар Бертольдо був благородним
  • Поет сказав, що його багатства стане й на царя
  • Бертольдо був родичем Поетові
  • Граф полюбив Поета і став його другом
  • Поет допоміг лицареві завоювати бусурманське царство
  • Бертольдо віддячився Поетові
  • Граф справді був спочатку добрим правителем
  • Під час походів граф знову закохався
  • Поет вирішив стати вояком і боротися з графом

 

Очікувані відповіді дітей (слайд 11)

  1. Ні.   2. Ні.  3. Так.  4. Ні.  5. Так.  6. Ні.  7. Так.  8. Ні.  9. Так.  10. Ні.  11. Ні.  12. Ні.

 

2. Характеристика образів

 Інформаційне гроно до характеристики образу поета

 

( завдання для першої групи (слайд 12))

-талановитий

-гордий, впевнений у своїх діях

-убогий, але  “завжди вільний”

-любов до народу

-завжди готовий допомогти

-не приваблює золото, лаври.

 

  Інформаційне гроно до характеристики образу Бертольда

 ( завдання для  другої групи  (слайд 13))

- “Лихий такий, крий боже...”

- прагнення до збагачення

- зневажливе ставлення до простого люду

- улесливий і підступний

- корисливий, бездушний.

  1. Гроно “Точка дотику”

( завдання для третьої групи (слайд 14))

Що спільного у поета і Бертольдо?

  • молоді,
  • гострі на язик,
  • розуміють силу слова,
  • визнають красу почуття кохання.
  •  
  1. Гроно «Асоціативний кущ» (слайд 15)

 

- Який синонім до слова граф  можна дібрати? (гнобитель народу)

- З якою рослиною у вас асоціюється граф? Поет?

- Встановіть відповідність

 

 

Очікувані результати (слайд 16)

 

 

VІІ. Підсумок уроку

 

  1. Гроно     “Обери позицію” (слайд 17)

 Твір Лесі Українки „Давня казка" актуальний до цього часу чи ні?

(Діти висловлюють свої думки).

 

  1. Слово вчителя.

  Своєю ідеєю поема "Давня казка" звернена і до сучасної дійсності, коли наша Україна, ставши на шлях незалежності, долає численні політичні, економічні й соціальні труднощі. Справжній поет не має права стояти осторонь цих негараздів, доки його народ буде виборювати щасливе життя для рідної землі. Бо як сказала Леся Українка:

Не поет, хто покидає
Боронить народну справу,
Щоб своїм словам блискучим
Золотую дать оправу;
Не поет, хто забуває
Про страшні народні рани,
Щоб собі на вільні руки
Золоті надіть кайдани! 

3.  Повернення до епіграфа та девізу уроку

 (Запалюю  символічну свічу Лесі Українки)

Нехай оця свіча ніколи не згасає,

Бо маємо у серці те, що не вмирає.

 

VІІІ. Оцінювання. Домашнє завдання (диференційоване)

 

  1. Написати відгук на «Давню казку».
  2. Придумати свою кінцівку твору.
  3. Намалювати портрет Ізидори.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додав(-ла)
Сахарова Оля
Додано
29 липня 2018
Переглядів
2169
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку