Урок української літератури за твором Лесі Українки "Давня казка"

Про матеріал
Урок української літератури. Леся Українка "Давня казка" 8 клас. Мета: допомогти учням з'ясувати проблематику поеми, підвести до розуміння авторської думки про істинне лицарство, роль митця в суспільстві; удосконалювати вміння робити порівняльну характеристику образів; виховувати духовну шляхетність.
Перегляд файлу

 

Тема:  Леся  Українка «Давня казка»  Проблема  лицарства, ролі митця в  суспільстві, суті людського щастя

Мета:  допомогти учням зясувати проблематику поеми, підвести до розуміння авторської думки про істинне лицарство, роль митця в суспільстві;  удосконалювати вміння робити порівняльну характеристику образів; виховувати духовну шляхетність.

Тип уроку: Урок закріплення знань, умінь і навичок.

     Епіграф:

   «Я сама подібна до героя моєї «Давньої казки»

     З листа Лесі Українки до М. Павлика.

   Хід уроку

 

Оргмомент

Привітання з гостями

Актуалізація опорних знань

Психологічна хвилинка

-         Скажіть, будь-ласка, чи всі ви любите казки?

-         Чому ж навчають нас казки?     (  доброти, людяності, порядності, співпереживання...)

-         Ми з вами познайомимося незвичайно:  Порівняйте себе із героями казок і прокоментуйте свій вибір однією реплікою.

 

 

  Перегляньте  ілюстрації до твору  Лесі Українки  «Давня казка»

І прокоментуйте їх , до якої частини вони відносяться?

- Отже, я бачу, що текст прочитаний, частини твору ви пригадали   і переходимо до опрацювання теми нашого уроку, 

  Отже, відкриваємо зошити і записуємо дату  і  тему уроку.

  Зверніть увагу на епіграф нашого уроку -  це рядки з листа Лесі Українки, до цих слів ми повернемося трохи згодом, а поки що я пропоную вам їх  запамятати  і запишіть у зошити

 

-  Подивіться на портрети Лесі Українки  і скажіть

  – Як на вашу думку, судячи  з портретів, чи була Леся щасливою?

 

 

Опрацювання навчального матеріалу

Отже ми підійшли з вами до проблемного питання

Проблемне запитання:

   ЩО таке щастя?   В чому полягає щастя людини?

 

 

 

Вступне слово вчителя     

Життя для Лесі Українки – це безупинне змагання, боротьба, дружба і кохання.  Люблячи добро, мусила пристрасно ненавидіти зло, боротися з ним в імя добра.  Справжнім   лицарем  можна вважати людину благородну, чесну, добру ,сміливу.   У поемі є лицар- Бертольдо. І є поет- людина неблагородного походження

-   Хто з них справжній лицар?

Це ми і спробуємо визначити 

Доберіть асоціації  до слова «лицар» (патріот, сміливий, відважний, хоробрий, чесний)

 

До кого більш прийнятні ці слова: Бертольдо чи поета?

 Хто ж насправді є лицарем?

Спробуйте довести свої слова посилаючись на цитати з тексту ,і працювати ми будемо таким чином:

Робота в парах

Учням роздані цитати  Визначте, про кого із двох героїв  ця цитата, чи кому належить?

Прикріплення на «дошці цитат» Охарактеризуйте за даними цитатами людину.

Дайте відповідь на поставлене запитання    (   Звернути увагу на мрії   )

 

 

Бесіда

 

Отже, справжнім лицарем виступає поет, незважаючи на «неблагородне» походження.   Якщо він лицар, то має служити за внутрішнім покликом. 

- Кому служить поет?

-У  чому вбачає сенс свого життя?

 

Прокоментуйте епіграф уроку.

     Чи можна асоціювати автора із героєм поеми?

     З яким саме героєм ми порівнюємо Лесю?

     Якою ж, судячи  із тексту, повинна бути роль митця в житті народу?

     Наведіть приклади, коли митець відігравав провідну роль в житті народу.

 

 

 

     Чи були герої твору щасливі в своєму житті?

     Чи здобули того, чого прагнули ?

     Порівняйте мрії  і досягнення кожного з героїв

 

 

 

 

Дайте відповідь на проблемне запитання нашого уроку.

 

Закріплення вивченого матеріалу

Розкрийте своє розуміння лицарства, ролі поета в суспільстві, суті  людського щастя

Метод  «Прес»

Я  вважаю,що    поет служить народові

Тому  що  допомагає простим людям

Наприклад, підтримує піснями у важкі хвилини

Отже, він служить музі  і на благо суспільства

Підсумки

І на підсумок нашого уроку , я вам  пропоную  попрацювати з «Журналом  спостережень»  і записати до нього свої  враження від уроку

 

 

Домашнє завдання

Високий рівень : письмовий твір на тему:  «Чи легко бути лицарем?»

Достатній рівень  : Скласти проблемні запитання до твору.

Середній рівень  :  Виписати цитати до образу  Ізодори .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мій журнал

 спостережень

Леся Українка «Давня казка»

 

 

 

 

 

 

 

 

Прізвище___________         Ім’я___________           Дата ______

 

 

 

Що   я зробив на уроці?____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Що нового я дізнався?__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

На уроці мені сподобалося________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додав(-ла)
Люда Гаєвська
Додано
26 вересня 2023
Переглядів
1027
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку