1 клас
Урок навчання грамоти
Тема: Звук [ж] і буква «же».
Підготувала
Вчитель 1 класу
Кардинал Л.І
Тема: Звук [ж] і буква «же».
Мета: вивчити нову букву і звуки, які вона позначає, вчити артикулювати звук [ж]; розвивати фонематичний слух, формувати навички читання, збагачувати, активізувати словник учнів,розвивати граматичний лад мовлення, зв’язне мовлення, пам'ять, інтерес до слова, виховувати любов до природи.
Тип уроку: вивчення нової букви, звука, який вона позначає.
Обладнання: предметні малюнки, картки, каса букв, звукові фішки, набірне полотно.
Перебіг уроку
- Пролунав уже дзвінок,
Починається урок
- Друзі посміхніться один до одного, привітайтеся з нашими гостями та подаруйте і їм свої посмішки .
-А тепер сідайте, діти,
Домовляймось не шуміти,
На уроці-не дрімати,
Руки вчасно піднімати.
Я бачу, що ваш пустун-язичок заховавсь за біленький тиночок, ліг на бочок- і мовчок. А ми зараз його розбудимо.
Поплямкаємо губками,
Пострибаємо коником
Подиркаємо трактором,
Посичимо гускою:с-с-с
Подзижчимо комариком,
Пожижикаємо бджілкою
Пошумимо тихеньким вітерцем,
Сильним вітерцем, бурею, легеньким вітерцем.
(Слайд 4)
Сонечко, книга, мед, ведмедик.
-До якого слова ми поставимо запитання Хто? Чому?
Отже, ви самі відгадали. Ваш гість ведмедик.
(Слайд загадка 5)
Може хтось знає як звуть ведмедика?
(Слайд 6)
А наш ведмедик - казковий.Найбільше у світі він любить мед. За те, так сильно люблять його бджоли. Де б вони не заховани своє гніздо, ведмедик тут як тут. Навіть у найвищому дереві дупло з бджолиним медочком знайде. Тому і звуть його ведмедем, бо він знає, тобто відає де є мед.
От і зараз відчули бджоли небезпеку і почали голосно і сердито дзижчати.
-Уявіть себе бджолами, налякайте ведмедика (діти вимовляють твердо)
-Який звук чуємо в дзижчанні бджілок ?( Приголосний твердий, дзвінкий)
-Звук (ж) ніколи не буває м”яким, лише перд (і) , у нього вимова пом”якшена.
-Так дзижчать маленькі бджілки (пожужимо разом з ними)
(Слайд 7)
Назвіть предмети, які ви впізнали, у словах звук (ж), визначте місце його розміщення.
(Слайд 8)
Жито- це культурна рослина, з муки якої печуть хліб.
(Слайд 9 10 11)
Жук, жоржина, жито, жолудь,(це плід дуба), жасмин (однаково звучать, але звучання різне)
-Звук (ж) на письмі позначається буквою “же” (позначення друкованої букви в касі букв і в алфавіті), (Діти повторюють назву букви)
-На що схожа буква?
-Я взяла нитки червоні і зв”язала дві букви “ка”. В мить з”явилася на долоні буква схожа на жука.
(Слайд 13)
Це цілий жук, а це пів жука.
А ще схожа ця буква на дуже гарну квітку-орхідею, я її дуже люблю.
(Слайд 14)
(Слайд 15 16 17 18)
-Допоможемо ведмедику, прочитати бо він не вміє.
(Слайд 19)
Ожо, ажи, ужи
(Слайд 20)
Нараз зібралися хмарки почав накрапати дощ. Хочете, щоб на небі з”явилася райдуга-веселка. Давайте прочитаємо слова і розженемо хмарки.
Райдуга усміхнулась до вас і запросила до відпочинку.
9.Звуковий аналіз слова “жолуді”.
(Слайд 22)
І ведмедик зрадів, бо знайшов дуба високого у горі якого бджілки заховали мед. Тільки він захотів залазити на дуба, а він каже, е, ні, спочатку ти зробизвкковий аналіз слова : жолуді.
(Слайд 23)
(Слайд 24)
-Хто допоможе? (робота у парі)
Один звуки, другий- аналіз звуків.
(Слайд 25)
А що дальше було з Вінні-Пухом, ми дізнаємося, коли прочитаємо уривок одного із оповідань.
(Слайд 26)
Ці оповідання знаходяться у двох книгах, які написав англійський письменник Алан Александр Мілн. (слайд 27)
У нього народився перший і єдиний син на ім”я Крістофер Робін Мілн, для якого він і написав ці книги, і який став (у другій книзі) - одним із головних героїв.
Завдання: уважно слухайте і дивіться на екран. Скажете мені коли ви найбільше хвилювались.
Словникова робота
Муркотів пісеньку-тихенько співав.
(Слайд 28)
-То коли ви найбільше хвилювалися?
-Чому не витримала гілочка ведмедика?
-Яку пораду ви б йому дали?
І ви дізнаєтесь: -Що цікавило ведмедика.
(Читання оповідання окремими учнями)
-То що цікавило ведмедика?
- То чому ведмедики й ведмеді люблять мед і все на меді?
(Мед не тільки смачний, але і корисний. Мед допомагає людям лікувати багато різних захворювань)
-Чому бджілки не люблять ведмедів?
(Бо вони крадуть у них мед)
Як на вашу думку поивнен поступати ведмедик, щоб ласувати медком, але його не красти? (Попросити, завести свою пасіку, доглядати за бджілками, тобто працювати, бохто дбає, той і має.)
Бджілки дуже працьовиті, вони крім меду дають людям такий корисний продукт, як прополіс - це така клейка речовина, якою бджілки закривають щілинки у вуликах. А люди виготовляють з прополісу ліки і лікують горло, кашель.
(Слайд 30)
А ще бджілки вміють виготовляти віск у вигляді тоненьких пластинок, з багатьма заглиблинками, у які бджілки складаютьмед. Коли відламали шматочок такого воску з медом і пожувати, вмить ангіна від вас утече і горло буде здоровим. А коли з крутити його у рулетик- утвориться свічка. Коли запалити гніт, то ви відчуємо запах меду. У кого поганий настрій, болить голова,то лікарі рекомендують посидіти біля такої запаленої свічки і подихати її ароматом. Вмить настрій покращиться і погані думки покинуть.
Такі маленькі комашки, а які вони працьовиті. Не дарма про людину, яка любить працю говорять: “Працьовита як бджілка”
Таких людей всі поважають. Бо хто любить працю- той добивається великих успіхів в житті.
Підсумок уроку:
Діти давайте пограємо у гру: я починаю речення, а ви його закінчуєте.
-Сьогодні на уроці ми дізналися....
-Найцікавіше було......
-Найбільше я запам”ятав......
А тепер послухайте, що запам”ятав наш гість Вінні-Пух, чого ви його навчили.
(Слайд 31)
(Слайд 32)