Розробка уроку, який проводиться в ігровій формі з використанням новітніх технологій, на заявлену тему, мета якого - формувати поняття « головні слова» в реченні, закріплювати знання про види речень за метою висловлювання, розвивати вміння аналізувати, доводити інформацію для отримання відповіді.
Тема: Головні слова у реченні. (слайд 1)
Мета:
Обладнання: комп’ютерна презентація до уроку, дидактичний матеріал героїв, онлайн-ресурси завдання, відео-матеріали НУШ, підручник, зошит.
Хід уроку
Організація класу: (слайд 2)
Доброго дня! Рада бачити вас на уроці української мови.
- Сьогодні на уроці ми спробуємо поєднати різні види та форми роботи, використовуючи матеріали НУШ.
- Перевірте готовність робочих місць. Налаштуйтеся на серйозну роботу.
Актуалізація знань учнів.
Ви знаєте нас сьогодні запрошують в гості дід Гнат і бабуся Ярина. ( слайд №1)
Куди ми підемо в гості? (село). Назвіть асоціації до цього слова.
Як будемо себе вести в гостях?
Готові до гостин?
Вашу готовність перевіримо вправою « Закінчи речення». (слайд 4)
До гостин готові.
(слайд 6)
Відгадайте загадку і скажіть в яку пору року ми вирушаємо в гості.
Тане сніг і небо плаче,
Промінь по гіллячкам скаче,
Кішкам стало не до сну,
- Ми стрічаємо … (весну)
- Що означає слово весна?
( на моніторі записано в . с н а) (слайд 7)
-Запиши словникове слово, вставивши пропущену букву.
-Назвіть звуки слова?
- Скільки складів?
Складіть речення зі словом весна і запишіть його.
Які правила запису речення знаємо?
Вивчення нового матеріалу.
Нас господарі чекають
Бо цікаві завдання для нас мають.
Але ми сюди прийшли не марно.
І будемо працювати. Як? ( гарно)
(Відкриваю дошку, на якій малюнки села, дідуся, бабусі, будинків, дерев, тварин).
Правило від бабусі Ярини:Так, так. Молодці! Знаєте, що живуть тут родини слів – речення. Кожне речення складається із слів. А кожне слово в реченні виконує свої обов’язки. (слайд 9)
А от самовпевнений Суржик переконаний, що саме він є головним у Мовознавії. Мудра Мовка на прикладі речення спробує йому довести, що можна керувати вдвох.
Відео НУШ (2)
-Хто головний у ваших сім’ях? (тато і мама). (слайд 10)
- Як ви вважаєте Мовка сможе довести Суржику, можна керувати вдвох і бути при цьому рівноправними.
Відео НУШ (3)
-Слово, яке називає предмет повідомлення і відповідає на питання хто? або що? є головним у реченні.
-А які слова відповідають на запитання хто? що?
-Що означає іменник?
Відео НУШ (5)
-Слово, яке називає дію, яку виконує предмет повідомлення і відповідає на питання що робить? що зробили? Є головним у реченні.
-А які слова відповідають на запитання що робить? що зробили?
-Що означає дієслово?
У реченні є головні слова. Вони називаються: підмет і присудок
( вивішується таблиця)
Запам’ятай: У реченні є головні слова. Це підмет і присудок
Правило від дідуся Гната: (слайд 11)
Прочитайте речення.
Наступила весна.
-Про що говориться в реченні?
-Що говориться про весну?
-На які питання відповідають слова - весна і наступила?
(слайд 12)
Слова, які називають того, про кого або про що йде мова – підмет
(слайд 13)
Слова, які вказують на дію підмета – називаються – присудок
Робота в зошиті. (слайд 14)
Записати речення: Пташечка тихне.
-Назвіть підмет у цьому реченні.
-Назвіть присудок.
(слайд 15)
Правило від Півника: підмет у реченні підкреслюємо однією рискою.
Присудок підкреслюємо двома рисками.
Робота на слайді (слайд 16)
Дерева гнуться від вітру.
Летять журавлі у село.
Тополі стоять при дорозі.
Вітер степом гуляє.
Фізкультхвилинка (слайд 17)
Завдання від бджілки: Списати і підкреслити головні слова (слайд 18)
Настала рання весна.
Сонечко лагідно усміхається.
Закріплення вивченого матеріалу
Робота з learning apps: (слайд 19,20, 21)
Виділити головні слова у реченні
Тихесенько вітер віє.
Хмарки пливуть у небі.
Склади із слів речення.
Садили, восени, діти, дерева.
Робота з самоучкой:
Вибрати головні слова у реченні.
Завдання Суржика.
Виписати слово, що означає дію.
Робота з підручником стор. 139-140, вправа 2.
Пояснення домашнього завдання. ст.. 140, вправа, доповнити речення за зразком.
Підсумок уроку.
НУШ (7)