Тема: Рід іменників
Мета: формувати ключову компетентність - уміння вчитися; вільне володіння державною мовою – усно і письмово висловлювати свої думки, почуття, чітко та аргументовано пояснювати факти, любов до краси слова;
соціальної – співпрацювати у парі, групі для досягнення спільної мети;
навчальної - ознайомити учнів з новими поняттями (рід іменників ,чоловічий рід, жіночий рід ,середній рід ); навчити визначати рід іменників, ставити питання і визначати приналежність іменників до одного з родів ; розвивати спостережливість, уважність; виховувати бажання вчитися.
Обладнання: відеозапис, картки, сердечка, будиночки, картинки.
Хід уроку
І. Організаційний момент
1.Продзвенів дзвінок
Всіх він скликав на урок.
-Перевірили чи є все необхідне для уроку?
2. Очікувані результати.
-Для того, щоб наш урок був вдалим ми повинні на уроці…?
-Що ви очікуєте від уроку?
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. «Мозкова атака» (складання картини)
- Про які частини мови ми говорили на попередніх уроках?
-Пригадаєм , яку тему ми вивчаємо зараз з української мови?
-Що таке іменник?
-На які питання відповідає іменник?
-Вони є назвами ….?
-Що таке загальні іменники?
-Що таке власні іменники ? Навести приклади.
2. Каліграфічна хвилинка.
-Ми будемо писати каліграфічно букву «С».
- Який звук позначає буква «С»?
-Дайте характеристику даному звуку?
-Сіли рівненько , спинки вирівняли, пишемо в зошиті.
-У кожного з вас є сім'я, родина , яка вас любить , оберігає, піклується про вас.
-Напишемо слово сім'я і зробимо транскрипцію.
- Сім'я – це тато, мама і діти, а рід – це і бабуся, і дідусь, тітка, дядько.
ІІІ. Повідомлення теми та мети.
Кожен іменник теж має свій рід, який змінити неможливо. Саме з цією граматичною категорією ми познайомимось сьогодні – родами іменників, і будемо вчитись визначати їх рід, ставити питання і визначати приналежність іменників до одного з родів; розвивати спостережливість, уважність.
Аудіозапис
ІV. Вивчення нового матеріалу
– А допоможуть нам у цьому загадки.
(На дошці прикріплені 3 будиночки з підписом)
– Відгадайте загадки. Назвіть слова-відгадки. В яких будиночках вони живуть?
Сильний, добрий, справедливий,
біля нього ми щасливі.
Знає, вміє він багато.
Гордимось, бо це наш ….( тато)
– Як правильно сказати:
Тато - він, мій; вона, моя; воно, моє?
– Отже, іменники, до яких можна додати слова він, мій – чоловічого роду.
Пестить, ніжить, і голубить
розуміє, дуже любить.
Я до неї пригорнуся,
бо вона моя … (матуся).
– Як правильно сказати:
Мама - він, мій; вона, моя; воно, моє?
– Отже, іменники, до яких можна додати слова вона, моя – жіночого роду.
– А в мами і тата хто є? Дитина – дитя. До якого будиночка ми впустимо дитя?
Дитя – він, мій; вона, моя; воно, моє?
– Отже, іменники, до яких можна додати слова воно, моє – середнього роду.
3. Колективне виконання впр. 266
4. Робота над правилом
5. Самостійна робота (вибіркове списування)
Хлопці виписують тільки слова, які належать до чоловічого роду.
Дівчата записують слова, які належать до жіночого роду.
Слова: м’яч, сонечко, груша, чобіт, барабан, село, дерево, равлик, листочок, собака, море, корова, хата, місто)
V. Засвоєння та формування знань, умінь і навичок.
1. Гра «Уважність»
Вчитель. Коли я буду називати іменники чоловічого роду, встають хлопці. Коли жіночого – дівчата. А коли середнього піднімаєте дві руки вгору.
День, земля, трава, місяць, весна, поле, річка, дерево, струмок, веселка, сонце, вода, зерно, дуб, вікно, стіл, тополя, село, клен, озеро, дорога, птах, коріння, гілка, вікно.
2.Робота в групах . Допоможіть розселити іменники у будиночки. Групи працюють за інструкцією.
Інструкція
1. Із поданих слів випишіть іменники свого роду у стовпчики.
2.Розкласти їх так ,щоб з перших літер вийшло слово
3. Визначити у словах закінчення
(ШКОЛЯР, СЕКУНДА, БЛЮДЦЕ, ВЕСНА, АВТО, АБРИКОС, ТЕЛЯ, ОЛЕНКА, НОСОРІГ, УРОК, ЇЖА, КОЛЬЄ, КОЛО, ЙОД, ХУСТИНА, ІМ'Я, ВІКНО)
1 група - Чоловічий рід.
2 група - Жіночий рід.
3 група- Середній рід
Ч.р. |
Ж.р. |
С.р. |
ШКОЛЯР |
СЕКУНДА |
БЛЮДЦЕ |
АБРИКОС |
ВЕСНА |
АВТО |
НОСОРІГ |
ОЛЕНКА |
ТЕЛЯ |
УРОК |
ЇЖА |
КОЛЬЄ |
ЙОД |
ХУСТИНА |
КОЛО |
|
|
ІМ'Я |
|
|
ВІКНО |
Обґрунтуйте свою відповідь. За якими ознаками ви розселили слова ? Перевірте свою роботу.
Які закінчення мають іменники чоловічого роду ? жіночого ? середнього ? Прочитайте слова по першим літерам. Складіть спонукальне речення зі звертанням. Запишіть його. Дитино, шануй своїх батьків !
3. Гра „Збери врожай”.
Зібрати тільки стиглі яблука, на них розміщені іменники всіх трьох родів.
4. Кросворд «Іменник»
Записати слова-відгадки.
Колективна робота.
Назва істоти, чоловічий рід, споріднене до слова індичатко.(індик)
Назва неістоти, чоловічий рід, споріднене до слова металевий.(метал)
Назва неістоти, чоловічий рід, споріднене до слова електричний.(електрика)
Назва неістоти, середній рід, споріднене до слова намистина.(намисто)
Назва неістоти, жіночий рід, споріднене до слова недільний.(неділя)
Назва неістоти, жіночий рід, споріднене до слова криниченька.(криниця)
Назва істоти, середній рід, споріднене до слова козенятко.(козеня)
5.Проблемне питання
Визначте рід іменників ( забіяка, плакса) Чи змогли ми визначити рід цих іменників ? ( Ні ) Про це ви дізнаєтеся на наступному уроці. Д іти, подобаються вам ці слова ? Чи є їм місце у нас на уроці ? Правильно, діти, я теж вважаю , що їм не місце на уроці та у нашому класі . Я впевнена, що я ніколи не вживатиму ці слова . В мене в класі найкращі учні. Ви - краса та гордість вашого роду. Запишіть прислів’я« Діти - окраса роду» і запам’ятайте його. Я хочу, щоб ваші батьки завжди пишалися своїми дітьми.
6. Вправа «Подарунок»
– Ми починали урок з того, що пригадували приємні слова: рід, сім'я, турбота.
І закінчити цей урок я теж хочу найкращими іменниками нашої рідної української мови.
(Вчитель дарує сердечка з написами: краса, здоров’я, любов, щастя, достаток, мир, усмішка, добро, злагода, успіх, бадьорість, натхнення, сміливість, доброзичливість та ін..)
– Сподіваюсь, ви уже визначили рід отриманих іменників?! Отож, наш урок пройшов недаремно.
VІ. Підсумок уроку. Рефлексія
1. Фішбоун
– Я знаю…
– Я вмію…
– Я ціную…
VІІ. Домашнє завдання. Оцінювання
Вивчити прав. с.111. Виконати вправу 269 згідно завдання до неї.