Управління освіти Чернігівської міської ради
Науково-методичний центр
Чернігівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 14
Відкритий урок з української мови на тему
« Слова,протилежні за значенням (антоніми )»
3 клас
Підготувала і провела вчитель
початкових класів Пушок С.М.
Тема:осіння мандрівка вулицями рідної мови.
Слова ,протилежні за значенням ( антоніми ) .
Мета:розширити знання учнів про слова протилежні за значенням.
Ознайомити з поняттям « антоніми». Розвивати спостережливість,логічне мислення мовне чуття. Формувати ціннісне ставлення особистості до природи, мови та іі багатств.Виховувати любов до рідної мови.
Обладнення: ілюстративний матеріал.,аудіо запис, осінні листочки із завданням, презентація.
Тип уроку:урок-мандрівка, ознайомлення з новим матеріалом.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку:
Вчитель:
- Доброго дня всім.
- Чи почули вже дзвінок?( Він покликав на урок.)
- Кожен з вас приготувався? (На перерві постарався.)
- Діти, ви сьогодні ніби іменинники,тому що до вас завітали гості.
Поверніться до них,привітайтесь.
- Зараз сядуть всі дівчатка,а за ними і хлоп ятка.
- Сядьте зручно,усміхніться і на мене подивіться.
-Зробим до науки крок.
Починається урок.
-А девіз нашого уроку:( діти хором)
Думати швидко,
Виконувати- чітко,
Писати-каліграфічно.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
(Звучить мелодія осені,учень читає вірш.)
1.Вчитель:- Зараз послухайте вірш і подумайте,про яку пору року в ньому йдеться.
Учень:Висне небо синє , Синє та не те,
Світить та не гріє сонце золоте.
Оголилось поле од серпа й коси.
Ніде приліпитись крапельці роси.
Темная діброва стихла і мовчить,
Листя пожовтіле з дерева летить.
Хоч би де замріла квіточка одна.
Тільки й червоніє, що горобина.
2.Вчитель:
- Що ви уявили.прослухавши музичну композицію та вірш?
( Осінь )
3.Гра « Асоціація» .
-А з чим асоціюється у вас осінь ?
4.Вчитель:-А хто із друзів осені нам буде допомагати сьогодні ви довідаєтесь,розгадавши загадку.
Слайд з загадкою.
Загадка:
Літає він часто довкола,
Дерев чимало поламав.
Але ніде,ніхто ніколи його не бачив, не тримав.
Вчитель:Так,це пустун-вітер.
Слайд (малюнок вітра)
- Пригадайте з уроку природознавства ,що ж таке вітер?
-А яку роль він відіграє в природі?
- Отже сьогодні саме пустун-вітер пропонує нам здійснити невелику мандрівку містом Лексика.
- Мандрувати ми будемо на осінніх листочках,якими вітрисько любить гратися,то піднімаючи іх,то кидаючи іх на землю.
-А чи подорожували ми вже містом Лексика?
-А хто є жителями цього міста?
(Слова,що вживаються в нашому мовленні.)
Слайд «Мікрофон»
(Відповіді дітей)
-А на якій вулиці ми гостювали на минулому уроці і які ж слова там живуть?(синоніми)
Слайд(діти читають правило про синоніми).
- Отже ці слова в будиночках живуть не самі,а дружніми родинами.
- Давайте ще раз з ними привітаємось,виконаємо завдання на березовому листочку.
Слайд із завданням « Синонімічний диктант»
(до слів добери синоніми)
(завдання виконують самостійно з подальшою перевіркою)
Слайд « Каліграфічна хвилинка»
Каліграфія хвилина.
(Мокрий диктант:пригадаємо написання букви «Л л»;за зразком пишемо каліграфічно;пишемо за вчителем)
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
1.Вчитель:
- Далі місто Лексика запрошує нас прогулятися вулицею Протилежностей.
- Це дивна вулиця.На ній виднілися розкішні палаци й убогі хатки,жили люди бідні й багаті,сумні й веселі.
-А як іх називають ще по-іншому,ви довідаєтесь із казки.
- Послухайте та спробуйте якомога більше запам`ятати пари слів з протилежним значенням.
2.Вчитель читає казку.
Два брати жили на світі ,був один з них працьовитий.
А другий ледачий дуже.Слухай казку про них,друже.
Якщо перший брат вставав,другий спать мерщій лягав.
Той стоїть,а той сидить.Той мовчить,а той кричить.
Той хоробрий і правдивий.Той брехливий,полохливий.
Той розумний,той дурний .Той великий,той малий.
День і ніч брати сварились,і ніколи не мирились.
Все,що перший будував,другий миттю руйнував.
Кожен рать повів свою,стрілись вороги в бою.
Із високим стрівсь низький,на товстого йшов тонкий.
Стрів білявого чорнявий,огрядного-худорлявий.
На сумного йшов веселий,на тендітного-дебелий.
Ця кривавая війна-нині сива давнини.
Хоч брати вже й помирились,після них слова лишились.
Дуже горді,незалежні,абсолютно протилежні.
В мові ці слова живуть,іх антонімами звуть.
3.Вчитель:
- То як називаються слова,протилежні за значенням?(антоніми)
- Які антонімічні пари запам`ятали?
4.Вчитель:
- Вітер далі не вщухає,він завдання нам шукає.
- Відпочити нам вже час.
Фізкультхвилинка(музична)
5.Вчитель:
- Ось і вербовий листочок я бачу,а на ньому завдання.
Слайд(до слів доберіть антоніми)
(Діти працюють в зошитах)
Слайд(правило про антоніми).
6.Вчитель:- Наш пустунчик щось мудрує,на каштановому листочку знов завдання пропонує.
Слайд із завданням.
- Визнач,чи на однакові питання відповідають пари слів?
- Чи до однієї частини мови належать?
- Який висновок зробимо?
Слайд із висновком.
7.Вчитель:
- Наш пустунчик знов мудрує,на дубовому листочку знов завдання пропонує.
-А це робота з підручником.(с.46,вправа95)
- Про братів з казки є ще одна історія,прочитаємо.
-Перекажіть.
- До виділених слів доберіть антоніми,запишіть.(робота в парах)
- Спишіть 1,2 речення,визначте головні слова.(працюють колективно)
ІУ. Підсумок уроку.
1.Вчитель:
- Ось і закінчилася мандрівка містом Лексика.
- То на якій вулиці мандрували?
-А як підсумок уроку,вставте в речення потрібні слова.
Слайд «Закінчи речення».
- Читання правила в підручнику.
2.Вчитель:
-А зараз я хочу,щоб кожен з вас оцінив себе.
Слайд «Шкала само оцінювання».
- Пропоную на шкалі оцінювання намалювати листочок в тому місці,яке відображає рівень ваших знань про антоніми.
3.Домашнє завдання.(виписати з підручника з літературного читання 3 прислів`я з антонімічними парами.
4.Вчитель: - Діти ,ось і закінчився наш урок.
В нашій мові є слова,від яких стає сумно на душі.
Ці слова в мене в скринці.
Давайте іх замінимо антонімами.
Ви дуже добре працювали.Хай ці слова будуть з вами у житті.
Слайд «Молодці!