Українська мова 4 клас
Тема. Питання до кількісних і порядкових числівників.
Мета : вчити учнів ставити запитання до кількісних і порядкових числівників; формувати правильні правописні вміння і навички; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати увагу, пам»ять, мовлення, спостережливість,пізнавальну самостійність; виховувати правильне письмо числівників.
Обладнання: картки з числівниками, таблиця «Числівники», «Правопис числівників», індивідуальні картки.
Хід уроку
1). Вправа «мікрофон».
- Які частини мови вивчили на уроках української мови?
- Що називається числівником?
- На які питання відповідають числівники?
- Яким членом речення може бути числівник у реченні?
- Для чого вживаються числівники у мові?
- Наведіть приклади числівників.
2) Хвилинка каліграфії.
Пт п»ят со от ят яс
П»ятсот, шістдесят
3) Робота у парах.
( На картці записані числа і слова)
-Поєднайте числівники з іменниками. Запишіть утворені словосполучення.
Зразок: 2 ( дівчини) – дві дівчини, друга дівчина.
11 ( гриб) 60 ( курчат)
14 ( горобець) 4 ( океан)
16 ( олівець) 3 ( морква)
50 ( вечір) 600 ( корова)
4) Робота з цікавинками.
- Списати дві цікавинки. Числівники записати словами.
Сіра мухоловка прилітає з кормом до свого гнізда 300- 400 разів на день. Бджола за день запилює 7000 квіток. Висота найвищої тварини на Землі - жирафи – 5 м 50 см.
5) Робота у групах.
- Кожна група на картці будує речення, використовуючи групу слів.
1 гр. Діти, збиратися, вистава, починатися, о 16-й годині.
2 гр. Змагання, брати участь, троє учнів, четвертий клас.
3 гр. Діти, годувати , п»ять горішків, білочка, парк.
4 гр. Уроки, початися, школа, восьма година, ранок.
«ь» - пишеться |
« ь» - не пишеться |
|
|
5, 6, 9, 10, 11-20, 30 |
50 – 80, 500 - 800 |
|
|
|
Шістдесят, п»ятсот |
Мільйон, мільярд |
|
2)Робота з підручником (ст.. 114 – 115)
Гра «Утвори числівники» - вправа 224.
-Утворити числівники: від кількісних, які відповідають на питання скільки? – утворити порядкові, які відповідають на питання який? котрий?
Зразок : сім – сьомий.
Гра «Назви назву казки із числівником»
Написати носом у повітрі 1, 3, 6. Правим плечем - 8, лівим плечем – 8. Правим і лівим коліном – 4.
80 + 20 =100 50 + 45 =95
- Скласти і записати декілька прикладів на додавання і віднімання.
6)Робота у парах – вправа 226.
7)Гра «Утвори словосполучення іменник та числівник»
1) Два, місяць; 2) Шість, донька; 3) Сім, плита; 4) Три, син; 5) Десять, учень; 6) Шістдесят, сторінка.
4. Підсумок уроку.
- Що нового дізналися про числівники?
-Які питання можна поставити до кількісних числівників? Порядкових?
- Як вимовляються і пишуться числівники?