Це комбінований урок для вивчення в 4 класі теми "Частини слова. Творення слів за допомогою префіксів та суфіксів. Орфограми у префіксах". Урок побудований для роботи в групах. Відповідає програмі НУШ за підручником М.С. Вашуленко, Н. А. Васильківської, С. Г. Дубовик
Конспект уроку української мови в 4 класі
Тема. Частини слова. Творення слів за допомогою префіксів та суфіксів. Орфограми у префіксах. Закінчення слова і частини слова.
Мета. Вдосконалювати знання учнів про будову слова; розвивати вміння розбирати слова за будовою, розпізнавати спільнокореневі слова і форми слова; розвивати в учнів критичне мислення, усне і писемне мовлення; розвивати вміння працювати в парах, вміння досліджувати, робити висновки, самооцінку; виховувати бережливе ставлення до праці інших людей.
Обладнання: підручник, зошит, роздаткові картки.
Тип уроку: комбінований
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна.
Хід уроку
Сьогодні на уроці ми будемо працювати в групах.
1) Актуалізація опорних знань.
2) Каліграфічна хвилинка.
Напишіть каліграфічно велику і маленьку букву Вв.
3)Складіть сенкан.
Слово має починатися буквою в.
1)Повідомлення теми і мети уроку
2)Мовні загадки.
А) Найголовніше у слові – Я.
Коли ж мене немає,
То й трава не виростає. (корінь)
Б)Дуже порядний норов маю-
Перед коренем сідаю.(префікс)
Розгляньте на сторінці 53 зразки розбору слів за будовою.
Запишіть. У поданих словах позначте закінчення і основу.
Ліс, лісовий, лісочок, лісовик.
3)Робота над поняттям «споріднені слова». Виберіть споріднені слова з групи слів, виділіть корінь.
1 Дитина, поділитися, дітвора, школярі, учні, дітки.
2 Доріжка, дорога, придорожний, путь, дорожній, шлях, дорогий.
4)Робота з підручником. Вправа 2 ст.53
1)Вправа «Знайди зайве»
Серед слів знайти зайве і дібрати до нього споріднені.
1 Весна, весняний, весело, веснянка.
2 Сирий, сирість, сирний, сируватий.
2) Робота в парах.
Виписати з вправи 3 на ст. 54 слова з префіксами.
(Притомилось, пожовклій, облетіло, пропливає).
3)Творче завдання.(усно)
Утворити слова з префіксами на-, пре-,роз-.
4)Самостійна робота.
Виписати з вправи 3 виділені слова. Позначити у них суфікс. Добрати і записати ще кілька слів із цими суфіксами. (-ечк- ,- ячк-, -к-).
5) Творче завдання.(усно)
Утворити за допомогою суфіксів слова з новими значеннями.
Став, жито, зелень, молоко.
Розібрати слова за будовою.
По одному учаснику до дошки.
Хатинонька, прибережний, зубний, малий.
Вправа «Кубування»
Вправа4 на ст.54