Урок української мови 4 клас "Закріплення і узагальнення знань про іменник як частину мови"

Про матеріал
Розробка уроку української мови у 4 класі на тему "Закріплення і узагальнення знань про іменник як частину мови"
Перегляд файлу

Тема:  Закріплення і узагальнення знань про іменник як частину мови

Мета :

формування предметних компетентностей: узагальнити і систематизувати знання учнів про іменник; знаходити  іменники синоніми і антоніми, визначати рід і число іменників, змінювати іменники за числами, визначати відмінок іменника в реченні, вживати правильні відмінкові закінчення;

формування ключевих компетентностей:

уміння вчитися: розвивати навички раціонально розподіляти час для виконання певної роботи, працювати швидко й зосереджено; розвивати самостійність у роботі;

комунікативної: формувати вміння учнів спілкуватися належним чином під час виконання групових завдань;

громадянської: виховувати любов до рідного краю;

соціальної: формувати здатність працювати в парі, групі.

Тип уроку : урок  закріплення і систематизації знань.

Обладнання : малюнок зими,  сигнальні фішки - ж.р.,  ч. р.,  с. р., мн., карточки для роботи в групах і парах.

                                  ХІД УРОКУ

  1. Організаційний момент.

Вправа «Промінчики добра»

  • Добрий день, діти! Погляньте мені у вічі, подивіться один на одного й усміхніться. Із цих промінчиків добра, що заіскрилися на ваших обличчях, ми і розпочнемо наш урок.
  • А які ж ми повинні бути на уроці?

Слайд 1

У – уважними  

Р – розумними

О – організованими

К – кмітливими

  • Не забувайте про правило піднятої руки.

Девіз нашого уроку: «Не кажи не вмію, а кажи навчусь».

 

  1. Актуалізація знань. Повідомлення теми і мети уроку.
  • Яка тема нашого уроку, ми дізнаємось, коли відгадаєте загадку.

Все, що існує, він називає,

На питання Хто? і Що?вірно відповідає,

А щоб не ображався весь чесний народ,

Він завжди має і число, і рід,

І відмінків різних він має аж сім. (Іменник)

Здогадались, яка тема нашого уроку? Так, іменник.

Слайд 2

Слайд 3

  1. Мозковий штурм.
  • Як називається частина мови, що означає назву предмета?
  • На які питання відповідає іменник?
  • Іменники можуть бути назвами істот і ….(неістот).
  • Назви істот відповідають на питання…, неістот - …
  • Більшість іменників належать до яких родів?
  • Іменники мають числа…..(однину і множину).
  • Іменники поділяються на власні та…. (загальні).
  • Скільки відмінків має іменник? Назвемо їх.
  • В реченні може бути ….

Слайд 4

Записуємо число, класна робота.

 

Слайд 5 6 7 

Хвилинка каліграфії     Зз зз зи зм ма им

 

Слайд 8  Зима

Дібрати спільнокореневі слова.                         

Антонім слова зима.

Що означає слово зима?                                     

Скласти сенкан.

Слайд 9, 10

Сенкан  ( колективна робота)

  1. Зима.
  2. Холодна, морозна.
  3. Лютує, дивує, прийшла.
  4. Замела землю снігом білосніжна зима.
  5. Холодна пора року.

Перевірка

Слайд 11

Пояснювальний диктант

Заміни одним словом. Підкресли назви істот.

  •  Скляний  ящик  із  водою  для  риб –акваріум.
  •  Пташка,  яка  співає високо в небі – жайворонок.
  • Смолиста  маса, якою  заливають  дороги– асфальт.
  •  Жуйна  тварина  з  одним  чи  двома  горбами –верблюд.
  • Одиниця  часу,  яка  у  60  разів  менша  за  хвилину– секунда.
  • Лісова  пташка,  яка  не  в’є  гнізда  і  підкидає  свої  яйця  до  чужих  гнізд – зозуля.

Перевірка

Слайд 12

  • Хвилинка цікавинка

 Слайд 13

 Робота в групах. Гра «Я знаю 5 назв»

  1. назви тварин
  2.  назви міст
  3. Назви річок

     4 - Назви дерев

Перевірка

Слайд 14, 15, 16, 17

 Іменники-антоніми. Робота в групах. (Завдання на картках).

Групи отримують частини прислів’їв, які потрібно скласти.  Іменники-антоніми треба підкреслити і назвати.

 

 

 

 

Добро завжди

а лінь марнує.

 

Праця чоловіка годує,

 

так ніч лаяти.

Коли день хвалити,

 

перемагає зло.

 

Хочеш собі добра

то в старості знайдеш.

 

Брехень багато,

не роби нікому зла.

 

Що в молодості навчишся,

а правда одна.

 

 

Радість не вічна,

і щастя не знайти.

 

Розумна брехня краще

печаль не нескінченна.

 

З бідою не знатися —

дурної правди.

 

 

Багато нового,

 

а лихо ще довше.

Добро довго пам’ятається,

та твердо спать.

 

М’яко стелить,

та мало доброго.

 

Перевірка

Слайд 18

Гра «Подай сигнал».

Сигнальною карткою показати рід і число.

Сани, мороз, Снігуронька, ковзани, сніжинка, лижі, лід, сонце, ковзанка, бурулька.

Слайд 19

Відмінювання іменників

- Скільки відмінків має іменник?

- Що називається відмінюванням іменників?

- На які питання відповідають відмінки?

- Де використовується кличний відмінок?

Слайд 20

   Хвилинка цікавинка

Слайд 21

 Робота в парах

   Вам потрібно списати речення і іменники поставити у форму орудного відмінка

1.Хліб пахне (любов) трударів.

2.Дідусь (ліхтар) освітив стежку.

3.Учні йшли до школи з (радість).

4.Під високою (круча) хлюпочеться вода в річці.

Слайд 22. Перевірка

IV. Підсумок уроку .

Слайд 23

"Незакінчене  речення" 

Я знаю…

Я навчився…

Я вмію…

Я запам'ятав…

Мені було цікаво….

Слайд 24

Дуже ви були старанні

Отже, всі ви учні гарні.

     І за працю на уроці

     Вам подякувати хочу .

Слайд 25

V. Домашнє завдання.

    

Виписати з читанки п'ять прислів'їв із іменниками.

Іменники підкреслити.

Підготуватись до контрольної роботи

 

doc
Додано
12 лютого 2021
Переглядів
4603
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку