Урок української мови

Про матеріал
Урок розроблений з метою вчити писати твори на основі власних спостережень, складати речення, пов’язувати їх у текст, влучно добирати ознаки предметів, розвивати мовлення, спостережливість, збагачувати словниковий запас учнів, добирати образні висловлювання, виховувати естетичні почуття.
Перегляд файлу

 

                                Урок української мови

Тема. Розвиток зв’язного мовлення.  Складання художнього твору «Прийшла зима» з елементами опису сніжинок

Мета:  вчити   учні писати твори на основі власних спостережень, складати речення,  пов’язувати   їх у текст, добирати ознаки предметів,     необхідні   для   опису,   розвивати   мовлення,   спостережливість, збагачувати словниковий  запас учнів, вчити працювати в парах, виховувати естетичні смаки, бажання   милуватися красою зимньої природи.

Обладнання:  ілюстрації із зображенням   зимових   пейзажів,   малюнок “дівчина-Зима”, таблиця  (алгоритми “Сенкан”), фонограма пісні “Зимонька»,

куб, мікрофон, відео, паперові сніжинки, музична руханка

Тип уроку: комбінований.

 

                                     Хід уроку

1.Організація учнів до уроку

             Сядьте, діти, рівно, гарно,

             Щоб урок пройшов немарно.

             Будем зиму зустрічати,

             Про її красу розповідати

   Девіз уроку:

         Уважно слухати,

         Чітко відповідати,

         Правильно писати,

              Запам’ятовувати нове

2.Повідомлення теми і мети уроку

       - Діти, надворі уже холодно, хоча зима щойно розпочалась. Вона нас дивує своєю красою.   Буде все взимку: і тріскучі    морози, і великі  снігопади, і злі завірюхи, і теплі зимові дні з відлигами.  Ви будете спостерігати чарівні картини природи, які приготує нам ця чарівниця. Побуває вона скрізь: у лісі, полі, у нашому дворі. Ми уже виходили на подвір’я і спостерігали за красою навколишньої природи.  Сьогодні    на   уроці ми спробуємо за допомогою влучного слова передати свої почуття від милування зимовою   природою цього року.

3. Актуалізація опорних знань

                       «Мозковий штурм»

      -Щоб легше було спілкуватися на уроці, висловлювати свої думки і почуття, проведемо словникову розминку.

                            Словникова розминка

      1). Назвіть   слова,   які живуть   тільки   взимку:   сніг,  лід, мороз, лижі, бурульки, Різдво, вертеп, Новий рік та ін..)

              2). Доберіть до них прикметники

              3). Назвіть спільнокореневі слова: сніг, сніжинка, снігурі, сніданок.

              4). Про кого або   про  що  можна  сказати:  найкраща (мама),  старенька (бабуся), пухнастий (сніг), тріскучий (мороз), слизька (дорога).

              5).Скажіть одним словом: падає сніг – снігопад, сніг кружляє   у повітрі – завірюха, замерзла вода – лід, температура повітря, нижча від нуля – мороз.

4. Мотивація навчальної діяльності учнів

            Пролетіли  в трійці коні-скакуни,

            В санях повезли дівчину вони.

            Має біле личко дівчина чудова,

            Рукавом махнула – у дерев обнова.

            Все навкруг іскриться, все переливається,

            Білокоса дівчина дітям усміхається.

            Ви ж часу не гайте, швидко відгадайте:

            Що за трійка мчалась? Як дівчина звалась?

  1. Відповіді на запитання (учні називають зимові місяці, усно складають опис дівчини-Зими         

5. Підготовча робота до написання твору

    1). Складання тверджень та заперечень «Зима – найкраща пора року»

    2). Робота в парах. 1-й ряд “Кубування”

“Зима”

             а). Яка на вигляд? ( Опиши )

             б). На що схожа? ( Порівняй )

             в). Про що змушує думати? ( Асоціації)

            г). Чому до нас приходить у цей час? ( Проаналізуй)

             д). Як би ти використав? (Застосування)

             е). Добре це чи погано? (Чому?)

                                    2-й ряд “Сенкан”

            Слово, яке позначає тему (назву предмета)     1слово

            Опис теми (назви ознак)                                    2слова

            Дія, пов’язана з темою                                       3слова

            Речення, що висловлює ставлення до теми         4слова

            Слово, близьке за значенням до теми               1слово

                             Виступи учнів

                              Зима

                       Чарівна, холодна

                        Приходить, настає, мандрує

                        Непомітно прийшла холодна зима

                        Морозниця

 

                              Сніжинки

                       Сріблясті, пухнасті

                      Кружляють, виграють, прикрашають

                      Сніжинки витанцьовують у повітрі

                      Танцівниці

  3). Перегляд відео «Зима»

    4). Бесіда за змістом відео

                   Яка пора року настала?

                   Що змінилось в неживій природі? Сонце, небо, повітря,      тривалість дня і ночі)

              

                   Що змінилось у живій природі?

                             Загадка

                  Зима все посріблила,

                  Білим покривалом вкрила.

                  Це на землю лягли пушинки –

                  Легенькі пухнасті …

Бесіда про сніжинки ( звідки беруться, які на вигляд, чи є однакові )

    5). Робота над образними висловами

                    Зима – Білосніжка, Снігова королева, чаклунка, чарівниця

                    Сніжинки – легенькі, тендітні, чарівні, казкові, іскристі, пухнасті.

                    Зима – морозна, біловолоса, кришталева, сніжна.

                    Сніжинки – закружляли, іскрились, заблищали, танцювали.

                    Мороз – колючий, тріскучий.

                    Сніжинки – мов пір’їнки, білі метелики, пушинки, зірочки

    6). Гра “Незакінчене речення»

                    У повітрі кружляють …(пухнасті сніжинки).

                    Зима намела …(високі кучугури снігу).

                    Ялинка одяглась у … (пишне зимове вбрання).

                    Будинки наділи (теплі білі шапки)

                    Берези заплели …(білі коси).

                                   Фізкультхвилинка

                                       Руханка «Зима»

 

    7). Робота з ілюстраціями

            1). Розгляд ілюстрацій -картин природи.

        Зима буває різною. По-різному її зображують поети, художники. Кожна пора року має свої запахи, кольори, голоси. Прийшов час нам теж спробувати написати твір про красу зимньої природи . Наше завдання, використовуючи художнє слово, передати красу природи взимку.

6. Самостійна робота. Написання художнього твору «Зима» з елементами опису сніжинок

                           1група

  1. Напишіть твір, відповідаючи на запитання, використовуючи опорні слова

Запитання

    Яка зима прийшла до нас?                   Сніжна, чарівна

Чим вкрилась земля?                            Снігом, наче білою ковдрою

    Що падає з хмар?                                  Легенькі, пухнасті

    Яке сонце взимку?                                Холодне, яскраве

    Які хмари пливуть у небі?                    Снігові, сірі, важкі

    Як живеться птахам?                            Важко, голодно і холодно

    Як граються діти взимку?                      Катаються на санчатаж, лижах, ліплять

сніговика

                            2група

            1. Напишіть твір за  складеним планом, словосполученнями та      

образними  висловлюваннями

  1. Настала зима
  2. Краса зимової природи
  3. Сестрички- сніжинки
  4. Люблю зиму

( На білому коні, біловолоса чарівниця, тепла ковдра, білі сукні, мережані хустки, сірі важкі хмари, холодне повітря, колючий мороз, розмалював візерунки, замріяні сніжинки, кружляють у вальсі, іскристі, сріблясто-білі, схожі сестрички, білі метелики, іскристі зірочки)

   Перевірка виконаної роботи

              «Крісло автора»

7. Підсумок уроку

Гра «Продовжи речення»

 Я люблю зиму за те, що

  Гра “Мікрофон”.

Продовжи речення: Цей урок мене навчив …

  Побажання Зими ( записані на сніжинках).

  • Більше читайте, щоб збагачувався ваш словниковий запас.
  • Будьте спостережливими.
  • Дружіть з природою.
  • Намагайтеся висловлюватися зрозуміло, правильно.

З яким настроєм були на уроці? ( Вибирають смайлик)

Самооцінювання

  Всі працювали старанно. Молодці. Дякую за роботу!

 

 

docx
Додав(-ла)
Гришкова Ольга
До підручника
Українська мова 4 клас (Волкотруб Г. Й.)
Додано
3 січня
Переглядів
17
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку