1
Урок української мови, 6 клас
Тема: Діалектні слова
Мета: ознайомити учнів з поняттям «діалектні слова». Дати уявлення про сферу їх вживання; удосконалювати вміння школярів розрізняти їх у тексті, доречно використовувати у власному мовленні
Очікувані результати: учні визначають належність слів до діалектних; оцінюють їх роль у тексті; користуються тлумачним словником.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, тлумачний словник
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
Орг.момент.
Перевірка готовності до уроку, домашнього завдання.
Гра «Пінг-понг»
Слово вчителя:
Діти! Ви любите грати? Пропоную навчальну гру , яка має назву «Пінг-понг».
Умови гри: я ставлю питання та називаю ім’я учня, а ви швидко даєте відповідь. Домовились? Ми починаємо!
-Що таке лексика?
Що таке лексичне значення слова?
-Що таке загальновживані слова?
- Навіщо в українській мові слова іншомовного походження? Нам не вистачає свого словникового запасу? Звідки вони беруться?
На які дві групи поділяються застарілі слова?
Що таке історизми? Наведіть приклади
-Що таке архаїзми? Ваші приклади.
А що вам відомо про неологізми?Хто зможе розтлумачити цю назву?
Звідки приходять неологізми та що вони позначають?
Якщо вам треба написати оголошення, або замітку до шкільної газети, чи доречно буде використовувати розмовну лексику? Чому?.
УЧИТЕЛЬ підсумовує бесіду-опитування
Дійсно, кожне слово повинно вживатися відповідно до певного стилю, в противному випадку може вийти непорозуміння, і, навіть, порушення правил. Складно уявити собі , наприклад, заяву від батьків, в якій йдеться про прийом сина до школи і в цьому документі слова : «мій синочок», «моя дитинка» та подібні. Це буде порушувати норми Офіційно-ділового стилю, де кожен папір є документом і складається за певними правилами.
Проблемні питання.
А тепер я пропоную вам записати два речення.
Питання до учнів: яке речення вам зрозуміле, а яке-ні? Як ви вважаєте, чому?
(відповіді-припущення учнів)
Діалектизми-це ті мовні родзинки, якими вирізняється кожна місцевість..
Робота з підручником.
1) Опрацювання теоретичного матеріалу стор.51
2) Виконання вправ і завдань
Робота біля дошки та в зошитах.
Завдання: Записати речення, знайти діалектне слово, пояснити його значення.
. 1.Темно зробилося, як під кобеняком, за два кроки поперед себе нічого не видно. (Г. Тютюнник)
Довідка: кобеняк — вид чоловічого плаща.
2.На старій, оброслій скрипухом березі зацокала вивірка.
3. Ми повз вориння побігли до лісу. (М. Стельмах)
Довідка: вивірка — білка, вориння — загорода.
Робота в групах.
Слово вчителя
Діти! Коли я поспішала до вас на урок, мені зустрівсь листоноша та попросив передати вам листи .Вони в цих конвертах. Кожна група отримає листа і поцікавиться, про що ж в ньому йдеться?
А у мене є пропозиція! Давайте по черзі прочитаємо листи. Думаю, що дізнаємося про щось нове та цікаве!
(представники з груп читають листи)
Слово вчителя.
Тож, який висновок про діалектні слова ми можемо зробити? Чи є вони в нашій місцевості?
(відповіді дітей)
4 Самостійна робота в групах
Розподільна робота вправа 91.
Примітка: Яка група впорається швидше, та перша буде доповідати)
Бесіда.
— Дайте визначення поняттю «діалектизм».
— Чи входять діалектизми до складу літературної мови?
— У яких стилях неприпустиме використання діалектної лексики?
1.Підібрати 10 діалектних слів, що вживаються у вашій місцевості.
2.вправа 93. Виписати діалектні слова, з’ясувати значення кожного(письмово)
3.Знати зміст опрацьованої теми.
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
---Що нового дізналися на уроці?
---А що найбільш запам’яталося?