Урок
Української мови у 6 класі
Тема: Написання не з прикметниками
Мета: повторити й поглибити знання учнів про способи творення прикметників, сприяти зміцненню навичок правопису прикметників з часткою не разом та окремо;
формувати вміння знаходити орфограму та пояснити вибір написання;
розвивати логічне мислення;
поглиблювати любов до рідної мови
Очікувані результати:учні правильно пишуть прикметники з вивченими орфограмами й пояснюють їх, користуючись правилами; знаходять і виправляють помилки в правописі прикметників
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал
Перебіг уроку
О слово рідне, хто без тебе я?
Д. Павличко
1 Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання
2 Мотивація навчальної діяльності учнів
Оголошення теми і мети уроку
Бесіда
-як пишеться частка не з іменниками? ( навести приклад)
-до якої частини мови належать слова: неозорий, нестримний,недбалий, невеселий, неуважний,немічний
-невисокий-низький
небагатий-бідний
Не глибока річка,а мілка.
Сприйняття й засвоєння нового матеріалу
Робота з підручником
1 Тренувальні вправи
а) пояснити написання не з прикметниками
невисокий,некрасивий,негайний, незначний,невтішний,невиразний,небуденний, недаремний,невідкладний,невгамовний,незвичайний, невтомний,невдалий,невибагливий
невисокий - високий
2 Диктант із творчим завданням
Дописати прислів’я
Завжди винуватий бідний, а(не багатий)
Питайся( не старого), а бувалого.
Хоч (не красне), але власне.
У гостях будь (не примітливий ), а привітливий.
2 Розкрити дужки : (не) довгий, (не)глибокий,(не)виразний,(не)холодний,(не)дешевий, (не)привітний;(не) темний,а світлий.
Скласти 3 речення з даними словами.
3 Знайти прикметники в реченнях, пояснити їх написання.
Невесела зимою у Шевченка хата. Нерадісним було і його дитинство. Непокірну вдачу Тарас успадкував від прадіда Івана.
4 Фразеологічний тренінг
Пояснити значення фразеологізмів, дібрати до кожного фразеологізм-синонім, пояснити написання не з прикметниками
Неблизький світ,невелика втіха, нерозлучні друзі
Дібрати синоніми з префіксами:
Бідний-небагатий, бридкий-неприємний, брудний- нечистий,грубий-некультурний
5 Підсумок уроку
Що нового дізналися ми на уроці?
Що здалося вам складним?
Домашнє завдання