Урок української мови (Навчання грамоти)
1 клас
Тема: Звуки [л], [л’] . Маленька літера «ел».
Мета:
Навчальна: ознайомити із звуками [л],[л’], буквами Л л; формувати в учнів уміння читати прямі та обернені склади та слова із літерою «ел»; збагатити словниковий запас; дати дітям поняття про «омоніми».
Розвивальна: розвивати фонематичний слух, увагу, пам'ять, творче мислення, правильне мовлення; пізнавальний інтерес та уміння працювати у парах та групах; розвивати навички читання.
Виховна: виховувати любов до читання, почуття відповідальності, колективізму.
Обладнання:
-
роздатковий матеріал: таблиці зі складами, конверти з малюнками та конверти з скоромовками;
-
демонстраційний матеріал: таблиця літери «ел», зображення сонечка, зображення предметів, які схожі на букву «ел;
-
технічні засоби навчання: проектор, ноутбук, презентація, відео про тварин, відео «фізкультхвилинка».
Хід уроку
-
Організаційний момент.
-
Привітання
-
Любі діти! Сьогодні до вас на урок завітали гості. Привітайтесь з ними. Я сподіваюсь, що ви, як добрі господарі, зробити все, щоб у наших гостей залишились найприємніші спогади.
-
Клас у мене 1-Б?
-
1-Б!
-
Він мене не підведе?
-
Не підведе!
-
Друзів в класі є багато?
-
Багато!
-
Дружно будем працювати?
-
Дружно і завзято!!!
Нумо, всі часу не гаймо
і роботу починаймо.
Працюватимем старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у 1 - Б класі
Діти – просто молодці!
-
Спочатку сідає наша краса, а потім сідає наша сила.
-
Створення психолого-педагогічного комфорту.
-
Як називається країна, в якій ми живемо?
-
А область?
-
Район?
-
Подивіться на карту нашого Новоселицького району і знайдемо наше село.
-
Слайд № 1
-
Ось наше рідне село Ванчиківці.
-
Грає музика – звук зимового завивання.
-
Діти за вікном холодна сувора зима, віє холодний вітер, але не дивлячись на погодні умову до нас завітали гості. Приїхали наші гості з далеку. Подивіться з яких сіл … (Магали,Остриці, Боян, Рокитни, Черлени, Драниці, Тарасівців, Мамалиги, Несвої, Балківців, Стальнівців).
-
Наші гості змерзли, мабуть, поки добирались до нас…
-
Слайд № 2
-
Ой, а що це у нас таке жовтеньке, кругленьке і усміхнене?
-
На що це схоже? (сонечко)
-
Чого йому не вистачає? (промінців)
-
Воно до нас завітало в таку морозну пору аби зігріти наших гостей.
-
А промінці з’являться, якщо ви будите старатись і плідно працювати.
-
Девіз уроку
Слайд № 3
-
Діти, сьогодні на уроці будемо працювати за таким девізом прочитайте всі разом: «Вчись читати , говорити, думати, творити.
-
Перевірка домашнього завдання
-
Перший промінчик з’явиться, після того, як ми перевіримо домашнє завдання. Вдома ви мали прочитати віршики про букву «ве».
-
Перевіримо домашнє завдання першого варіанту.
Намалюєм два кружечки
Зверху менший, знизу більший.
Посередині поставим
Одну паличку пряму.
А тепер зітрем все те,
Що залишилося ліворуч.
Що зосталось?
Подивіться —
Залишилась буква "В".
-
Данієла, ти отримала окреме завдання.
Мама, мова, новина, нива, Іван, він, вони, Ніна.
-
Перевіримо домашнє завдання другого варіанту.
Буква "В" така цікава:
Стовпчик вверх,
Дві дужки справа.
Так в алфавіті живе
Всім потрібна буква "В".
-
Молодці! Перший промінчик з’явився. Вже стає тепліше.
Слайд № 4
-
Актуалізація опорних знань учнів
-
Повторення вивчених букв
-
Другий промінчик з’явиться, коли ми згадаємо всі звуки і букви, що вже вивчили.
-
Скажіть, а чим відрізняється звук від букви?
Слайд № 5
Звук Букву
( Звук ми чуємо і вимовляємо, а букву бачимо і пишемо).
-
Назвіть звуки які ми вчили?
а А, у У, о О и, м М, і І, н Н, в В.
- Це букви чи звуки?
- А чому ми їх називаємо буквами? ( бо ми їх бачимо)
(Назвали хором)
-
А який звук позначає ця буква? (н)
-
А чому вони записані двома кольорами? ( Тому що одні з них позначають голосні звуки, а інші – приголосні.)
-
А які бувають приголосні звуки?
-
І з цим завданням ми впоралися. З’являється ще один промінчик.
Слайд № 6
-
Вивчення нового матеріалу
-
Оголошення теми та мети уроку
-
Сьогодні до нашого ряду букв добавляться ще дві букви. Ви навчитеся читати склади та слова з ними. Будете працювати самостійно, в парах, групах.
-
Виділення звуку
-
Але, спочатку давайте виділимо звуки, які будуть позначатися цими буквами.
-
Послухайте загадку
-
Я руда, низького росту,
Хитра я і довгохвоста.
На курей я вельми ласа –
В них таке смачненьке м'ясо…
Вовку-брату я сестриця,
А зовуть мене…
(Лисиця)
-
Відгадали хто це? (лисичка)
Слайд № 7
-
Поділимо це слово на склади! ( ли-си-чка)
-
Назвіть перший склад? (ли)
-
Ще раз?
-
Який перший звук ми чуємо в цьому складі?
-
Отже, сьогодні ми вивчатимемо звук … ([л])
-
А який він? Приголосний чи голосний?
-
Лисиця, вона яка? (хитра)
-
Лисиця вона хитра , а якщо він хитрий то хто? (лис)
-
Який перший звук? Що відбувається у ротику? (звук [л], кінчик язика зімкнувся з верхніми зубами)
-
А де живуть вони, лис та лисиця? ( в лісі)
-
Повторіть слова лис та ліс, поясніть як ви промовляєте звук [л] в першому слові і як в другому слові? (В першому слові звук [л] твердий, а в другому слові м’який)
-
У нашого сонечка з’явився ще один промінчик.
Слайд № 8
-
Звуковий аналіз слів
-
А зараз візьміть листочки зі схемами і самостійно зробіть звуковий аналіз слів лис та ліс. Голосні ми позначаємо червоним кружечком, а приголосні яким кольором?
-
Якщо ви закінчили, перевіримо чи правильно ви виконали це завдання. Подивіться на дошку і звірте, у кого все правильно, - молодці! А у кого помилки, то виправіть.
Ліс лис
[= ̶ ] [ ̶ ̶ ]
-
У сонечка ще один промінчик з’явився.
Слайд № 9
-
Гра « Впіймай звук»
-
Давайте спробуємо впіймати нові звуки. Правила цієї гри ви знаєте, ми не раз в неї гралися. Якщо впіймаєте звук, - скажіть де він знаходиться: в кінці слова, посередині чи на початку.
Будьте уважні, починаємо!
Лев, лелека, Іван, лисичка, футбол, олень, книжка, зошит, лампа, телефон, магнітофон, телевізор, стіл.
-
Молодці! Вже тепліше стало, тому що ще один промінчик з’явився.
Слайд № 10
-
Вправляння в артикуляції
-
По працюємо над правильною вимовою нових звуків.
-
Адже, хто хоче правильно читати,
слова повинен вимовляти
виразно, чітко та уміло
аби було всім зрозуміло.
Ла-ла-ла – молоко пила.
Ло-ло-ло– їдемо в село.
Ли-ли-ли – липку полили.
Лі-лі-лі – рученьки малі.
4.6 Фізкультхвилинка
- А зараз трохи відпочинемо, встаньте всі рівненько!
Лі – лі – лі ! Лі – лі – лі !
Українці ми малі.
Працювали, потомились.
Відпочити захотілось.
Ла –ла –ла! Ла – ла – ла!
Захитались дерева !
Ли – ли – ли ! Лі- лі – лі !
Гнули віти до землі.
До сонечка зростали –
Височенько стали.
Від тепла й від водиці …
А ми сідаєм знову вчиться.
-
Ознайомлення з новою буквою
5.1 Розгляд та аналіз форми букви. Добір предметів з навколишнього середовища, схожих на нову букву
-
Обидва звуки: і твердий, і м’який в українській мові позначаються буквою «ел»
-
Є маленька буква «ел»
-
А яка ще є? («Л»)
-
А для чого є ще й велика?
-
А чим вони відрізняються.
-
А зараз подивимось на що наша літера схожа. (Демонстрація малюнків).
Слайд № 11
-
Всі спробуйте за допомогою двох пальчиків утворити букву «ел».
-
Ми вже знаємо як виглядає маленька буква «ел».
-
Робота з таблицею складів
-
У вас на партах є таблиці складів з буквою «ел». Якщо ви постараєтесь і гарно прочитаєте, то в сонечка з’явиться промінчик.
Слайд № 12
л
|
ла
ал
ала
|
ло
ол
оло
|
лу
ул
улу
|
ли
ил
или
|
лі
іл
ілі
|
-
Що у нашого сонечка з’явилося?
Слайд № 13
-
Робота з буквариком стор. 36
-
Відкрийте всі букварик на 36 сторінці.
-
Постарайтеся прочитати букви, склади, слова і речення правильно, чітко і зрозуміло, і тоді у сонечка з’явиться промінчик.
-
Читання друкованої і писаної маленької букви л
-
На якому фоні записана маленька буква «ел»?
-
А чому?
-
Ми знаємо, що є маленька буква «ел», а для чого є ще й велика буква «ел»?
-
Назвіть, голосні букви, які ми вже вчили? Зліва є підказка.
-
Складіть з нової літери і вивчених голосних букв склади і прочитайте.
-
Читання складів
-
Читання вивчених букв
-
Бесіда за малюнком
-
Подивіться на цей малюнок і скажіть, яка пора року зображено?
-
А хто зображено? ( лисяча родина)
-
Де сидить батько? ( за столом)
-
Подивіться на звуковий аналіз цього слова. З кількох складів воно складається? А де знаходиться буква «ел» на початку слова, по середині чи в кінці? А скільки голосних і скільки приголосних букв є в цьому слові?
-
А що на столі стоїть? (лампа)
-
На скільки складів поділене це слово? На якому складі падає наголос? Де знаходиться буква «ел»?
-
А що робить мама? ( допомагає донці помити руки)
-
А чим вона їх миє?
-
Діти, а ви часто миєте руки милом?
-
А для чого?
-
Подивимось на звуковий аналіз цього слова. На який склад падає наголос? А де знаходиться буква «ел»?
-
Що за довге слово записане в правому куточку. Подивіться!
-
Тож, на чому катається маленьке лисенятко? З кількох складів складане це слово? А на який склад падає наголос? Де знаходиться наша буква «ел»?
-
Подивіться, хто на озері плаває? З кількох складів складається це слово? На якому складі падає наголос? А де знаходиться буква «ел»?
-
На малюнку зображені білі лебеді, а є ще й чорні. Ці птахи рахуються, одні з найгарніших.
-
Ці всі дії зображені на галявині. Але, якщо ми подивимось на задній план цього малюнку, то побачимо що там зображені лани.
-
Якщо один - лан, а якщо більше то як ми кажемо?
-
А на чому ростуть квіти? ( на лану)
-
Давайте ще раз прочитаємо ці слова, що написані на зеленому прямокутнику.
-
Подивіться на малюнок, де зображені лисички.
-
Якщо сказати слово лисички, ви здогадаєтесь про що їде мова? Тому вони повинні бути пов’язані з іншими словами.
-
Наприклад: Під кущем ростуть лисички.
-
Ви зрозуміли про що йде мова?
-
У норі сховалися лисички.
-
А в цьому реченні про кого йде мова?
-
Запам’ятайте що омо́німи - це слова, які однаково звучать та пишуться, але мають різне значення.
-
Читання променевих таблиць
-
Словникова робота
-
Складіть речення з першим словом на румунській мові, а потім перекладіть на українську.
-
А тепер складіть так само і з другим словом.
-
Молодці! Гарно працювали! І тому у сонечка з’явився ще один промінчик.
Слайд 14
-
Закріплення і систематизація знань
-
Робота з таблицями
-
А тепер удосконалимо навички читання.
-
Будемо працювати з таблицею № 3. Потрібно читати тільки ті трибуквені склади, в яких є буква «ел».
-
Перший рядочок починаємо читати від читання пошепки до найголоснішого.
-
Другий рядочок читаємо сумно, зажурено, ніби вас хтось покарав.
-
Третій рядочок з найголоснішого до читання пошепки.
-
І останній рядочок прочитайте з інтонацією запитання.
Таблиця 3
|
А
|
О
|
У
|
И
|
І
|
Е
|
Я
|
Ю
|
Є
|
КВ
|
ква
|
кво
|
кву
|
кви
|
кві
|
кве
|
|
|
|
КЛ
|
кла
|
кло
|
клу
|
кли
|
клі
|
кле
|
кля
|
клю
|
|
КМ
|
кма
|
кмо
|
кму
|
кми
|
кмі
|
кме
|
|
|
|
КН
|
кна
|
кно
|
кни
|
кні
|
кне
|
кне
|
кня
|
кню
|
кнє
|
КР
|
кра
|
кро
|
кру
|
кри
|
крі
|
кре
|
кря
|
крю
|
|
РВ
|
рва
|
рво
|
рву
|
рви
|
рві
|
рве
|
|
|
|
ТВ
|
тва
|
тво
|
тву
|
тви
|
тві
|
тве
|
|
|
|
ТК
|
тка
|
тко
|
тку
|
тки
|
ткі
|
тке
|
|
|
|
ТЛ
|
тла
|
тло
|
тлу
|
тли
|
тлі
|
тле
|
тля
|
тлю
|
|
ТН
|
тна
|
тно
|
тну
|
тни
|
тні
|
тне
|
тня
|
тню
|
тнє
|
ТР
|
тра
|
тро
|
тру
|
три
|
трі
|
тре
|
тря
|
трю
|
|
ПЛ
|
пла
|
пло
|
плу
|
пли
|
плі
|
пле
|
пля
|
плю
|
|
ПР
|
пра
|
про
|
пру
|
при
|
прі
|
пре
|
пря
|
прю
|
|
ПТ
|
пта
|
пто
|
пту
|
пти
|
пті
|
пте
|
птя
|
птю
|
|
ПШ
|
пша
|
пшо
|
пшу
|
пши
|
пші
|
пше
|
|
|
|
ВГ
|
вга
|
вго
|
вгу
|
вги
|
вгі
|
вге
|
|
|
|
ВД
|
вде
|
вдо
|
вду
|
вди
|
вді
|
вде
|
вдя
|
вдю
|
|
ВЖ
|
вжа
|
вжо
|
вжу
|
вжи
|
вжі
|
вже
|
|
|
|
ВЛ
|
вла
|
вло
|
влу
|
вли
|
влі
|
вле
|
вля
|
влю
|
|
ВМ
|
вма
|
вмо
|
вму
|
вми
|
вмі
|
вме
|
|
|
|
ВН
|
вна
|
вно
|
вну
|
вни
|
вні
|
вне
|
вня
|
вню
|
внє
|
ВР
|
вра
|
вро
|
вру
|
ври
|
врі
|
вре
|
вря
|
врю
|
|
ВХ
|
вха
|
вхо
|
вху
|
вхи
|
вхі
|
вхе
|
|
|
|
ВЧ
|
вча
|
вчо
|
вчу
|
вчи
|
вчі
|
вче
|
|
|
|
ВШ
|
вша
|
вшо
|
вшу
|
вши
|
вші
|
вше
|
|
|
|
-
Ще один промінчик з’явився.
Слайд № 15
-
Фізкультхвилинка
Яке вчора було свято? Впевнена, що кожен з вас знайшов під подушкою подаруночок. Адже ви у мене чемні, старанні…
-
А яке наступне свято?
-
До нас завітала новорічна гостя яка допоможе нам відпочити.
-
Слайд № 16
-
Робота в парах
-
А зараз давайте попрацюємо в парах.
-
У вас на парті є конвертик. З конвертика дістаньте листочки синього кольору. На цих листочках записані віршики з буквою «ел». Ви повинні за хвилинку прочитати мовчки разом віршик , а потім один з учнів, або разом прочитати вголос. Якщо правильно будете читати, то ще один промінчик у сонечка з’явиться.
-
В лісі лиса лось зустрів,
Лис до лося засвистів.
Лось злякався і од лиса
Дременув скоріш до лісу.
-
Лиска лащить лисеня,
А лосиха – лосеня.
Лев ласкаво лапою
Левеня поляпує.
-
У літак сідає лис.
З міста він летить у ліс.
А лисиця й лисенята
Виглядати будуть тата.
-
Левенятко лев лякає:
«В лісі лютий звір блукає!
Лиш стемніє — ловить тих,
в ліжко хто лягти не встиг...»
-
Прочитали швидко і зрозуміло, а за це у нашого сонечка з’являється ще один промінчик.
Слайд № 17
-
Підсумок уроку
-
З якими звуками ми сьогодні познайомились?
-
Якими буквами?
-
Назвіть слова в яких звук [л], або [л'] знаходиться на початку?
-
В середині слова?
-
В кінці?
-
З’явився останній промінчик.
Слайд № 25
-
Оцінювання
-
І в нашого сонечка вже є багато промінчиків .
-
Молодці! Гарно попрацювали і наше сонечко задоволене вами.
-
Чи зігрілися ви, шановні наші гості?
-
Домашнє завдання
-
Дібрати загадки, відгадки яких починаються з букви ел.
-
Урок закінчено.