Тема. Префікс. Словотворча роль префіксів.
Мета. Ознайомити учнів з роллю префіксів у словах, їх словотворчою функцією, з найуживанішими префіксами; формувати вміння утворювати нові слова за допомогою префіксів, вміння визначати префікси у словах; розвивати вміння аналізувати, зіставляти, узагальнювати; збільшувати словниковий запас учнів; виховувати працелюбність, охайність, вміння співпрацювати та любов до усної народної творчості.
Обладнання. Малюнки, силуети Карлсона, картки зі словами, таблиця про префікс.
Тип уроку. Вивчення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ
І. Організація учнів до уроку.
1. Вітання.
Ось і продзвенів дзвінок
Розклади скоріш, дружок,
Все охайно, все в рядки.
Книжки, зошити, ручки
До уроку готові всі?
Зошит швидко розкриваю
Ручку правильно тримаю
За осанкою слідкую
З чистотою я дружу
На «відмінно» напишу.
2. Девіз уроку.
Працюй наполегливо, швидко, старанно,
Щоб кожна хвилина не тратилась марно.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Ознайомлення з планом уроку.
Розпочати нашу роботу я пропоную зі знайомства з тими завданнями, над якими ми будемо працювати на уроці. (висвітлюється на екрані).
2. Вправа «Очікування».
- Що ви очікуєте від уроку? (Учні: «Я очікую…»).
- А чого я очікую від уроку?
Вчитель: Наш урок – це урок творчості, натхнення, добра і радості, тому я очікую від вас уваги, працьовитості і плідної роботи.
3. Перевірка домашнього завдання.
- Чи були труднощі при виконанні домашнього завдання?
4. Створення позитивного емоційного фону.
- Відгадайте загадку і ви дізнаєтеся, хто сьогодні в гості до нас завітав.
Хто моторчик свій заводить?
З даху в гості хто приходить?
На урок він теж дібрався
Скажем дружно: «Здрастуй (Карлсон)».
5. Каліграфічна хвилинка.
Щоб букви правильно писати хвилинку каліграфії треба почати.
К к ак рис со Карлсон
Отже до свого словничка ми запишемо слово Київ.
Завдання:
1 ряд: Скласти з цим словом словосполучення.
2 ряд: Скласти речення.
3 ряд: Зробити звуко-буквенний аналіз даного слова.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та завдань уроку.
а) Гра «Мікрофон».
- Який розділ ми почали вивчати? (Будова слова).
- Частина слова, яка змінюється, називається..? (закінчення).
- Частина слова без закінчення? (основа).
- Якщо змінюєш ти слово, то незмінна там основа. Ту частину, що міняли, ми закінченням назвали.
- Спільна частина споріднених слів називається… (коренем).
- Наш гість звертається до вас і каже:
Я над лісами, полями летів і до вас, малята, прилетів.
(Вчитель відкриває речення, яке було заздалегідь закрите. Учні читають)
б) Робота над реченням.
- Що спільного у виділених словах?
- Як ми можемо їх назвати?
- Знайдіть спільну частину у словах.
- Чим відрізняються виділені слова?
Отож, сьогодні ми поговоримо про префікс. Тема нашого уроку «Префікс. Словотворча роль префіксів».
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Будову слова ми вивчали.
Було закінчення, основа.
А потім корінь виділяли,
Споріднене шукали слово.
А нині гість в кашкеті – префікс.
Важлива, значуща частина.
І ці слова сьогодні з вами
Ми на уроці перевірим!
Казка
Родина кореня була завжди в дорозі, й тому втомилась. Все ходить та ходить. І друзі погубились. От і здавалось, що це слово дуже не щасливе. Та на галявині з’явилась весела й галаслива частина слова. Познайомилися. Це виявився Префікс. Поділилось слово ходить своєю журбою. Зашумів Префікс і кинувся пропонувати свою допомогу. Побігла частина При- і стала попереду. (Приходить).
Далі частина За- взялася допомагати (Заходить). Зраділо слово друзям. Вже перепочило і зібралося виходить, а по дорозі річечка перетинає шлях. Діти, яку часточку запросили? (пере-. Переходить).
Ось такі дружні частинки Префікса допомогли слову ходить всі труднощі подолати. До мети дійти, а все тому, що справжніх друзів вдалося знайти.
ХОДИТЬ
ПРИХОДИТЬ
ЗАХОДИТЬ
ПЕРЕХОДИТЬ
V. Опрацювання нового матеріалу.
1. Робота з підручником.
Вправа 173 (с. 76).
Метод «Прес»
Я вважаю… (що префікс у слові облітав - об)
Тому, що… (це слово утворилося від слова - літав)
Наприклад… (долітав, залітав…)
Отже… (префікс стоїть перед коренем і значення слова змінюється).
2. Перевіримо свої знання з правилом у підручнику.
(Читають, розказують сусіду, перевіряють один одного).
3. Гра «Аукціон»
Ну-мо, префікси, візьміть, слова нові утворіть!
(Продається слово – КАЗАТИ, за допомогою префіксів утворити нові слова. Префікси записані на дошці).
Перевірка. Хто утворив найбільшу кількість слів, виграє фішку, яка прирівнюється до 12 балів.
4.Фізкультхвилинка (під музичний супровід).
5. Завдання на вибір.
а) Вправа 174.
б) самостійно утворити словосполучення.
Перевірка.
6. Гра «Вгадай».
- Пропоную вам трішки ЗАЛЕТІТИ до Грай-міста і трішки погратися.
Мій корінь міститься у слові ДІДУСЬ,
А префікс шукай в слові ПРАЛІС (Прадід)
Мій корінь ховається в слові ЗАХІД,
А префікс – в слові ПРИЙТИ (Прихід)
7. Робота в групах
Виконання вправи 175
1 гр. – виписати слова, в яких треба вставити пропущені букви, дібрати перевірні слова.
2 гр. – списати підкреслені слова і позначити префікс.
3 гр. – записати до виділених слів слова, від яких вони утворилися, за допомогою префіксів. Перевірка. Оцінювання членів групи.
8. Робота в парах.
Діти за допомогою префіксів утворюють нові слова. Один учень утворює від слова бігти, а другий – від слова писати. У словах, які утворили, називають префікси.
Перевірка.
9. Вправа «Незакінчене речення».
- Змінна частина слова називається… Знайдіть позначки на малюнку.
- Частина слова без закінчення називається …
- Основа має трьох синів. Це корінь, суфікс, і …
- Префікс – це частина слова, що стоїть …
- Він служить для …
VI. Підсумок уроку.
Вчитель: У народі кажуть: «Хто знання має, той мур ламає». В цьому сьогодні переконалися і ми і наш гість – Карлсон. Йому прийшов час ВИЛЕТІТИ додому з новими знаннями з української мови.
а) Рефлексія. «Інтерв’ю за три кроки».
- Сьогодні на уроці ми…
- Які ваші враження від уроку?
- Чому вдалося виконати всі завдання?
- Що, на вашу думку, вдалося найкраще?
- Скажіть, а чи справдились ваші очікування від уроку?
б) Домашнє завдання:
вивчити правило на с. 76, вправа 176 або утворити нові слова за допомогою ( на вибір).
в) Самооцінювання. Вправа «Сходинки».
- Як працювали сьогодні? Оцініть свій внесок в роботу класу.
- Хто вважає, що працював чудово?
(Прикріпіть фігурку Карлсона на верхній щабель сходинок).
- Хто вважає, що працював добре, але міг би краще?
- Чи були серед учнів ті, хто погано працював, не відрізнявся активністю? (Кожен учень прикріплює силует фігурки Карлсона на відповідну сходинку).
Вчитель: Спасибі вам, діти, за вашу сумлінність та активність.