Урок української мови "Рід іменників"

Про матеріал
Матеріал уроку призначений навчити дітей розрізняти рід іменників, розширити і активізувати словниковий запас, уміння класифікувати. Завдяки вдало підібраному матеріалу та цікавим завданням здобувачі освіти легко і швидко зможуть розрізняти рід іменників, групувати іменники за родами.
Перегляд файлу

 

  Урок української мови                   

              у 3 класі

 

         «Рід іменників»

 

 

 

 

 

 

 

 

                        

                               Підготувала

                                                     вчителька початкових класів

                                                   Городницького опорного ліцею

                                                       Бурченя Олена Федорівна

 

           

 

 

                                              2023 рік

Мета:

 

Формувати предметні компетентності:

- ознайомити учнів з поняттям «рід іменників», навчити розрізняти і групувати іменники за родами;

 

- розширити і активізувати словниковий запас, розвивати мовні здібності: уміння класифікувати, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, систематизувати;

 

- виховувати почуття поваги до роду, родини.                                         

                                              

 Формувати ключові  компетентності:

компетентність уміння вчитися:

– прагнути здобувати нові знання;

-здатність спілкуватися рідною мовою;

-вільне володіння рідною мовою.

 

Загальнокультурна компетентність:

– культура міжособистісних відносин;

інформаційно- комунікативну компетентність:

– уміння здобувати нові знання на основі наявних;

громадянська компетентність:

- уміти  керувати своєю поведінкою й оцінювати свої та чужі вчинки.

                                                  

 

 

                                              Хід уроку

 

І. Організаційна частина.

1. Привітання

 Пролунав дзвінок,

 Починаємо урок.

           Попрацюємо старанно,

           Щоб почути у кінці,

           Що у нашім третім класі

           Діти – просто молодці!

           Повернулись до гостей і сказали - добрий день!

 

 2. Емоційний заряд до уроку..

Тепло своїх  долоньок

Я друзям віддаю .

Урок новий, цікавий

Із радістю почну.

 

Кожен, хто приходить до школи, хоче досягти успіху. Щоб досягти успіху, на уроці треба бути:

           Уважним

           Старанним

           Працьовитим

           Ініціативним

           Хорошим учнем

 

Девіз уроку:          Міркуємо швидко,

                      Відповідаємо точно.

                      Пишемо гарно,

                      Говоримо правильно.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1.               Вправа «Очікування»

-                     Як ви гадаєте яким має бути наш урок?

-                     А ви на уроці якими маєте бути?

-                     Чого ви очікуєте від уроку?

 

          2.Гра «Вірю – невірю» (з цеглинками Лего: зелена – вірю,        червона - невірю). (слайд 4)

 

 

Презентація"Змінювання іменників за числами: однина і множина"

 

 

Презентація до уроку" Іменники ІІІ відміни"

   

 

            3.Мозковий штурм. Кубик Блума  (слайд 5 )

 

C:\Users\2021t01\Desktop\Кубик Блума питання до уроку..jpg

-                     Яку тему ми вивчаємо?

-                     Що означає іменник?

-                     На яке питання відповідають іменники?

-                     Які є іменники? Як пишемо власні іменники?

-                     На які питання відповідають іменники назви істот та неістот?

 

  

         4.Гра «Впіймай велику букву»

-                     Я називатиму слова, ви уважно слухайте, та плескайте в долоні, коли почуєте слово, яке треба писати з великої літери.

Андрійко, татусь, Сірко, школа, Іванівна, Рекс, дошка, Петрусь, Марійка, зайчик, дядько, Сергійко, брат, Назарко, вчителька.

 

    5.Гра з «LEGO»

Розкласти цеглинки у два стовпчики: власні та загальні (слайд 6)

 

 

ЦЕГЛИНКА ЗА ЦЕГЛИНКОЮ, Використання цеглинок LEGO на уроках української мови

 

 

Дібрати загальну назву до кожної групи іменників (слайд 7)

 

 

Pin by ÐадÑÑ Ð©ÑÑ on навчання грамоти | Kids and parenting, Education,  School

 

    6.Складання асоціативного куща «Іменник» (слайд 8)

 

Називає предмет                                               Власні і загальні

 

 

 

Хто? Що?                              Іменник               Назви істот і неістот

 

 

 

Однина і множина

 

Сьогодні на уроці ми доповнимо наш асоціативний кущ.

 

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Сьогодні ми ознайомимося з поняттям рід іменників. Будемо вчитися ставити питання і відносити іменники до одного з родів.

 

 

ІV. Вивчення нового матеріалу.

  1.               Ребус  (слайд 9)

 

 

PPT - Родина, рідня, рід PowerPoint Presentation, free download - ID:5864891

 

- Яке слово тут сховалося? (сім’я)

 

         -Діти, погляньте на дошку, кого ви бачите на малюнку? (Сім’ю) Слово сім’я це яка частина мови? (іменник) На яке питання відповідає? (що?) Це власна чи загальна назва? (загальна).

 

          2.Каліграфічна хвилинка (слайд 10, 11)

          Урок почнемо без зупинки

          З каліграфічної хвилинки

 

Сс сі сім’я

 

-         Яка орфограма у слові сім’я?

-         Коли пишемо слова з апострофом? Наведіть ще приклади слів з апострофом.

-         Утворіть словосполучення із словом сім’я.(Гарна сім' я, дружна сім' я, спортивна сім' я, велика сім' я). Побудуйте речення зі словом сім’

-         Який перший звук у слові сім' я?

-         Звук [с] який? (приголосний, глухий, м’який, парний)

-         Що позначають дві однакові букви в слові? (подвоєння)

-Пригадайте такі слова:

У наших дівчат красиве…. (волосся)

На полі росте … (колосся)

 

  1.               Загадки.

Сильний, добрий, справедливий

Біля нього ми щасливі

Знає, вміє він багато

Гордимось, бо це наш …? (тато)

-Коли ми пишемо твори, щоб слова не повторювались яким словом можна замінити? (він)

- А коли ви кажете, що тато найкращий, що ви його любите. То як кажете, чий тато? (мій)

          Для того, щоб визначити рід іменників ми використовуємо слова (він, мій). Вони вказують на те, що іменник чоловічого роду. Погляньте на екран, хтось один прочитає вірш, а ми його доповнимо. (слайд 8)

 

 

     Вчитель.   Назвіть ще слова до яких ми можемо поставити слово він, мій. (стіл, день, портфель, дуб, син, дядько, олівець, автомобіль.)

 

Отже, іменники чоловічого роду ми визначаємо за допомогою яких слів? (він, мій).

 

          Найрідніша, наймиліша

Всіх вона голубить, тішить

Завжди скрізь буває з нами

          Відгадайте хто це ? (мама)

          Мама, вона, моя (ж.р.)

          Назвіть слова, до яких ми можемо поставити слова вона, моя

(школа, дошка, ручка)

 

Отже, іменники жіночого роду ми визначаємо за допомогою яких слів? (вона, моя).

А для кожної родини

Найдорожче – це дитина.

Найцінніше для життя

Це малесеньке - …. (дитя)

 

Дитя, воно, моє (с.р.)

 

Назвіть слова, до яких ми можемо поставити слова воно, моє (серце, сонце, вікно).

 

Отже, іменники середнього  роду ми визначаємо за допомогою яких слів? (воно, моє).

 

-         Читаємо вірш на слайді: (слайд 12)

     Дітям пам'ятати слід,

     Що іменник має рід.

     Чоловічий – значить «він»:

               Учень, хвіст, портфель, пінгвін.

               А жіночий рід – «вона»:

               Дружба, ластівка, весна.

               Є й середній рід – «воно»:

               Вухо, яблуко, вікно.

 

 -  Щасливий той, у кого є любляча сім’я. Найважливіше, що є у кожної людини – це її близькі. Сім’я – це скарб для кожного з нас. Варто пам’ятати, про це. Бо найщиріші, найрідніші, найкращі люди в нашому житті – це тато, мама, брат, сестра, бабуся, дідусь. Тобто, наші родичі.

  1. Робота з підручником. Вправа 189. Вірш про дідуся.

 

          4. Вірш про бабусю (на слайді) читає учень. (слайд 13)

                    Я свою бабусю

              Ніжно так люблю,

              І для неї, рідної,

              Геть усе зроблю –

              Піділлю вазони,-

              Підмету підлогу,

              Я прийду до неї

              Завжди на допомогу!

                                        М. Пономаренко

 

 

5. Сенкан  (слайд 14)

Сім’я

Дружна, рідна

Згуртовує, радіє, розмовляє

Це мої найрідніші люди

Родина

 

6. Робота з підручником. Впр. 191 (в парі) (слайд 15)

 

7.Робота з правилом. (С.80). Робота в парах. Діти один одному читають правила. Розказують, за бажанням, вголос.

 

V.Закріплення вивченого матеріалу.

1. Робота в парах.

- Записати іменники у три колонки за родами.

Книжка, ліс, поле, серце, малюнок, ручка, іграшка, вікно, зошит.

 

2. Робота в групах.

 І група. Вилучити зайві слова і пояснити чому саме ці слова зайві.

  1.               Шафа, парта, ліжко, ручка, подушка.
  2.               Хліб, слон, вовк, брат, машина, клен.
  3.               Озеро, вікно, село, серце, стіл, сонце.

 

ІІ група. Відгадати загадки. Записати іменники – відгадки, в дужках позначити рід.

  1.               Всі його люблять, всі його чекають, а хто на нього подивиться – кожен скривиться. (сонце)
  2.               Нам потрібні голки для шиття, а йому потрібні голки для життя. (їжак)
  3.               Зубів немає, а кусається. (кропива)

 

ІІІ група. Виписати тільки іменники жіночого роду.

Місяць, зірка, сніг, зима, ялинка, морозиво, свято, мороз,вікно.

 

ІV група. Виписати тільки іменники чоловічого роду.

Місяць, зірка, сніг, зима, ялинка, морозиво, свято, мороз, вікно.

 

V група.  Виписати тільки іменники середнього роду.

Місяць, зірка, сніг, зима, ялинка, морозиво, свято, мороз, вікно.

 

Фізкультхвилинка. (слайд 18)

 

 3.Малюнковий диктант (слайд 19) самостійна робота.

           Записати слова. Визначити рід.

 Небо, олівець, лисиця, сонечко, їжак, вовк, море, машина.

 Взаємоперевірка

 

           4. Гра.

-Я буду називати іменники. Коли буду називати іменники ч.р. встають хлопчики, ж.р. – дівчата, с.р. – всі піднімають руки догори.

День, земля, поле, весна, стіл, річка, дерево, веселка, струмок, вода, зерно, сонце, дуб, вікно, скло, чай, тополя, село, гриб, озеро.

 

5.Робота в групах

І група – утворити іменник від прикметника «щасливий», визначити рід і скласти із словом речення.

 

ІІ група –утворити іменник від прикметника «добрий»,  визначити рід і скласти з цим словом речення.

 

ІІІ група – утворити іменник від прикметника «спокійний», визначити рід і скласти із словом речення.

 

ІVгрупа – утворити іменник від слова «поважати», визначити рід і скласти з цим словом речення.

 

V група – утворити іменник від прикметника «розумний», визначити рід і скласти з цим словом речення.

 

  1. Доповнення асоціативного куща(словом Рід (чол., жін. сер..)) (слайд 21, 22)

 

  1.  Гра "Кроки"(Три учні по одному стають в рядах між партами. Один учень називає іменники чоловічого роду, другий-жіночого, третій - середнього. Називає правильно іменник і робить крок вперед. Виграє той, хто дійде до дошки першим.)

або

  1. Дидактична гра « Засели будиночок»

                    ( по 1 представнику від кожного ряду). На картках                                            надруковані слова – іменники. Користуючись новими знаннями, « заселити» слова по будиночках.

  

 

              V. Підсумок уроку. (слайд )

1. Вправа «Незакінчене речення»

- Я пригадав….

- Я зрозумів…

- Я запам’ятав…

 

 

                 2. Рефлексія

- Які ваші враження від уроку?

- Чи вдалося виконати всі завдання?

     - Що для вас було найцікавіше?

     -Чи справдилися ваші очікування від уроку?

 

     -  Дуже ви були старанні

       Отже, всі ви учні гарні

       І за працю на уроці

       Вам подякувати хочу!

 

3.Домашнє завдання

 

     У кожній українській родині є традиція говорити гарні слова своїм гостям. Ми не будемо відходити від традицій і подаруємо своїм гостям іменники-привітання (на листівках):

Миру, здоров'я, щастя, добробуту, терпіння, наснаги, затишку, радості, довголіття.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                          

 

 

docx
Додав(-ла)
Годун Елена
Пов’язані теми
Українська мова, Розробки уроків
НУШ
Додано
20 лютого
Переглядів
166
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку