Урок української мови та читання в 3 класі

Про матеріал
Урок за підручником інтегрованого курсу “Українська мова та читання” (авторка Ганна Остапенко) Тема 2. Між минулим і майбутнім Тиждень 8. Розкажи мені про осінь
Перегляд файлу

 

Урок української мови та  читання в 3 – А класі

за підручником інтегрованого курсу “Українська мова та читання”

(авторка Ганна Остапенко)

Тема уроку:  Вірші «Осінь» Андрія М’ястківського та «Осінній вірш про прогноз погоди» Зоряни Живки. Художні образи. Рими

 (Тема 2. Між минулим і майбутнім    Тиждень 8.  Розкажи мені про осінь)

 

Мета. Ознайомити учнів з віршами «Осінь» Андрія М’ястківського та «Осінній вірш про прогноз погоди» Зоряни Живки;

поглибити знання про осінні зміни у природі;

закріпити знання про  художні образи, рими, білі вірші, верлібри;

формувати комунікативні вміння і навички, збагачувати словниковий запас;

сприяти розвитку спостережливості, уваги, мислення, творчої уяви, акторських здібностей, навичок самооцінювання та взаємооцінювання;

удосконалювати усне та писемне мовлення;

виховувати любов до природи, естетичне сприймання навколишнього.

 

Очікувані результати навчання:

 взаємодіємо усно:  підбирає відповідні слова для опису осені; 

 складає розповідні, питальні та спонукальні речення на осінню тематику;

 дотримується правил літературної вимови у власному висловлюванні; 

робить висновки, узагальнення;

 досліджуємо мовлення: створює тексти різних типів (розповідь, опис, міркування), знає питання текстів;

 читаємо: читає правильно та виразно вірші;

знаходить у віршах риму, ритм, художні образи;

взаємодіємо письмово: записує окремі слова та речення, дотримуючись опрацьованих правил щодо оформлення речення на письмі;

створює тексти різних типів, відновлює деформований текст;

оцінює свою діяльність на уроці;

театралізуємо: інсценування вірша.

 

 Обладнання і матеріали :

підручник  «Українська мова та читання»  (автор Г. Остапенко), с.66 - 67;

роздруківка  «Персонажі підручника» ;

відео  «Осіння прогулянка» ; 

мультимедійна презентація на тему уроку;

картки для індивідуальної та групової роботи ;

 малюнки із зображенням осінньої  природи;

 виставка творів художньої літератури на осінню тематику;

 осінній букет, листочки з дерев, фрукти та овочі; 

атрибути для театралізації вірша. 

Тип уроку:  урок формування умінь і навичок

                  Хід уроку

I. Вступна частина

    Емоційне налаштування.

Рефлексія на початку уроку  «Прогноз погоди»  

Прислухайтесь до себе, до “погоди” у своїй душі. Визначте свій емоційний стан  у балах від 0 до 12, де 12 — найкращий настрій. І всі посміхнулися ! Від вашої посмішки стає радіснішим наше життя. 

Посміхайтесь всім довкола:

Небу й сонцю, добрим людям.

І тоді обов’язково

Наш урок цікавим буде.

II. Основна частина

Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду     

За вікном – осінь. Уявімо, що ми на канікулах. Гуляємо в осінньому лісі. Милуємось фарбами різних дерев, відчуваємо  їхню красу, дотик свіжого вітерцю, осіннього сонячного промінчика, густого туману, запах дощу.

 а) Відео  про осінь «Осіння прогулянка»  

       б) Вправа  «Передбачення»       Взаємодіємо усно

- Яку пору року  ви побачили ?

- Який у вас настрій, коли спостерігаєте за природою в жовтні?   (Захоплення, радість, сум, очікування чогось незвичайного, милування природою рідного краю. )

-  З чим у нашому житті ми можемо порівняти зміни у природі?

Осінь. Це найяскравіша пора року,найбагатша пора року, вона викликає захоплення, радість і сум одночасно. ЇЇ краса і дарунки  неймовірні. Саме тому, про неї багато писало письменників, поетів. На цій виставці підібрано книги, де вміщено вірші, оповідання, казки на осінню тематику. Ви можете взяти їх у бібліотеці. 

  • Коли приходить осінь за календарем ?
  • Скільки календарних днів триває осінь ?

в) Гра «Закінчи речення»   (Речення за метою висловлювання та за інтонацією)

       Прийшла осінь і …

  • Які речення за метою висловлювання ми склали ?
  •  Зачитайте питальні та спонукальні речення із домашнього завдання.           Аплодисменти за творчу уяву та вдалі речення

  - Назвіть осінні місяці.  Переведіть на англійську  мову.   

- Які кольори переважають восени ? Як буде англійською ?

-  Чому не можна спалювати листя восени ?

г)  Загадка      Чарівник прийшов у ліс.

                         Фарби, пензлика приніс,

                        У діброві та садочку

                        Стали жовтими листочки. ( Жовтень )

Оголошення теми уроку

Заголовок тижня: «Розкажи мені про осінь.» Сьогодні ми  будемо говорити про осінь і про найкрасивіший, самий кольоровий місяць. Жовтень – час жовтіння листя. В народі його називали грязень, хмурень, зазимник, весільник. Жовтень багатий на свята. А ще у жовтні – осінні канікули!

  • Які свята ви знаєте у жовтні ? (День грибника, день вчителя, день захисника і захисниці України, свято Покрови, день яблука, Міжнародний день дівчаток, день веселого гарбуза та день приємних несподіванок - щире і веселе свято, Геловін (Хелловін) в останню ніч жовтня)

 1. Осіння пальчикова гімнастика


Птахи крилами махають,

Птахи у вирій відлітають.

Восени дощі ідуть,

А в гаю гриби ростуть.

Вітер дує без кінця

І гойдає деревця.

Їжачок по лісу йде

Він грибок смачний знайде !

Зайчик шурхоту злякався

І за кущик заховався !


 

2.   Робота в зошиті     Щоденні 5    Письмо для себе

У нас урок української мови та читання.

Моя мова  (яка ?)  ……

Я мрію, розмовляю, читаю, думаю, пишу українською ! У непростий час для нашої держави спілкуємось солов’їною !

Українська мова офіційно визнана однією з найкрасивіших: вона посідає друге місце у світі за мелодійністю (після італійської) й третє за красою лексики ( після французької та перської). Сучасна українська мова має близько 256 тисяч слів. Мова – це серце нації !

Як нема без зірок небозводу,

Як блакиті без неба нема,

Так і мови нема без народу

І народу без мови нема.

В. Сосюра

  - Каліграфічна хвилинка 

 «Ї»  - символ унікальності української мови, літери «ї»  немає в жодній іншій слов’янській абетці.

Ї ї  Україна  острів Зміїний  герої  (звукова схема слів, поділ на склади для переносу)

  

-  Складання  сенкану до слова                    1. Жовтень.

                                                                                 2. Яскравий, кольоровий.

                                                                                 3. Чарує, золотить, розмальовує.

                                                                                 4. Жовтень приходить восени.

                                                                           5. Художник

Взаємооцінювання  

              3. Сюрприз! Дарунки від осені, а дарунки непрості – із завданнями.  (На дошці корзина з дарунками від осені ) Щоб веселіше працювалось, ми поділились на групи (Діти обирають назву своєї групи із персонажів підручника)

       Завдання №1 Яблучко

(Картки для індивідуальної роботи, сильнішим дітям: скласти прислів’я і записати, слабшим: пояснити зміст прислів’я)

 Восени і горобець багатий.

 Курчат восени лічать.

 Якщо в травні дощ надворі, то восени хліб у коморі.

  • Яке спільне слово знайшли ? ( Восени )        Сигнал рукою

   4. Робота з підручником (с. 66 – 67 )  

 Вправа «Передбачення» (Учні передбачають зміст віршів за заголовками  та ілюстраціями )

                 а) Виконання вправи 1.   Вірш «Осінь» Андрія М’ястківського

     - Прочитайте заголовок. Розгляньте малюнок.

- Про що йтиметься у віршах ?

     б) Читання вірша вчителем. (  Знайти і назвати слова, які римуються )

        в)Читання  вірша учнями. Щоденні 5. Читання для себе

                  г) Робота зі словами.

Осоння – незатінене місце, що освітлюється та обігрівається сонцем; або бокова частина будівлі, освітлювальна сонцем. (Тлумачок с.139)

        д) Стратегія  «Методика взаємних запитань»

Робота в парах. Читання  для друга.  Щоденні 5. 

(Діти об’єднуються  в пари, читають по черзі вірш і ставлять одне одному запитання.)

       е) Питання – обговорення:

- Якою ви уявляєте  осінь із цього вірша ? Який художній образ постає у вашій уяві?

  (Дівчина з грайливим, перемінливим настроєм)

  • Сполучення яких звуків у вірші повторюється найчастіше ?
  • У якому темпі хочеться читати вірш ?

 

             Пригадай ! Що діти знають про ритм та риму, білі вірші, верлібри.

 

 5. Фізкультхвилинка 

 

Робота з підручником (с. 66 – 67 )  

                 а) Читання вірша вчителем «Осінній вірш про прогноз погоди» Зоряни Живки.    

  б) Читання  вірша учнями.    Щоденні 5    Читання для себе

        в) Питання – обговорення:

   - Якою стає погода, коли осінь надіває солом’яний капелюшок ? (Бабине літо)

  • А якою, коли бере парасольку ?

                 г) Театралізація вірша. Аплодисменти за чудову гру

                 д) Виконання вправи 6 (Кола Вена)  

- Що спільного у віршах ? Чим відрізняються вірші ?    Термометр успіху

 

        Завдання № 2   Гарбузик  

(Картки для роботи в парах. Встановити послідовність подій і визначити тип тексту)  

  • Які типи текстів ви знаєте? 
  • Які запитання ви можете поставити до тексту-розповіді? Міркування? Опису?

Картка 1

 Іде дощ         Що трапилось ?

      3. Ожили сади, луги, поля і все зазеленіло.

      1. Давно вже не дощило.

      2. Та раптом налетіли хмари.

Картка 2

Дощ    Який ?

3. Із густих хмар падають і падають масивні краплі.

1. Ллє осінній дощ.

2. На мокрому асфальті дрижать великі калюжі. 

Картка 3

Чому потрібен дощ ?     Чому ?

3. Але коли дощі приходять вчасно, зріє багатий урожай на радість людям.

1. Дощ надзвичайно потрібен землі.

2. Коли довго немає дощу,земля висихає, трава і дерева покриваються пилом. 

Вправа «Вірю – не вірю»              

 «Вірю» - учні піднімають зелену цеглинку,

«не вірю» - червону.

- Зі слів можна скласти текст.

      - До тексту  можна дібрати заголовок.

      - За метою висловлювання тексти бувають: розповідні, питальні, спонукальні.

- Тема, це те, про що йдеться в тексті.

- Основна думка (ідея ) – те головне, що автор хотів донести до читача.

- У тексті речення не пов’язані за змістом.

- Текст складається з трьох частин: зачин, основна частина, кінцівка.

  

6. Складання речень із цеглинок Лего на осінню тематику:

У ліс осінь прийшла.  

На деревах пожовкло листя.

Часто йдуть дощі.

 Настала грибна пора.

  • Чи можна назвати текстом речення
  • Чи можна дібрати заголовок ?     Цеглинку  Лего підніміть ,
  •                                                          свою роботу оцініть. 

 Завдання № 3     Грибочок

 (Картки для роботи в групі. Діти відгадують ребус про осінь, відгадка слово – восени, складають речення.) 

Обережно: суржик ! Взаємодіємо усно    Вправа 10

  7. Гра «Добери риму»

Осінь приходить у край непомітно    Н. Красоткіна

Осінь приходить у край непомітно.

Тиха у неї хода.

Небо високе сміється… блакитно,

В річці синіє …вода.

 Скоро все зміниться, та не здається

Сонечко: ще припіка і …сміється.

Онде в садах пахнуть груші медові,

Сливи і яблука просто …чудові!

Осінь до нас непомітно приходить

Підсумок нашій роботі …підводить.

III. Заключна частина  

Рефлексія (Учні висловлюються про вивчене на уроці, свої досягнення.)

 - Чи сподобався урок ?                                   Сигнал рукою

 - Про що говорили на уроці ? Чим займалися ?

             - Правопис яких слів треба запам’ятати ? (Восени, осоння, верлібр)

 1. Зворотній зв'язок. Вправа «Дерево успіху».              

-  Які завдання ви виконали легко ?

-   З якими завданнями виникли труднощі ?

Діти підходять до зображення дерева. Спочатку згадують завдання, що їм сподобалось, вони виконали його легко та швидко і чіпляють зелений листок на гілочку. Потім завдання, що не сподобалось, бо з його виконанням виникли труднощі, і чіпляють червоний листок на корінчики дерева.

 (Учні висловлюються про вивчене на уроці, свої досягнення )

    Домашнє завдання  

        Вести спостереження за змінами у природі,

читати виразно  вірші    «Осінь»  Андрія   М’ястківського та

«Осінній вірш про прогноз погоди» Зоряни Живки,

намалювати осінь з одного з віршів і вивчити його напам’ять,

(дівчатка вчать римований вірш, хлопчики - верлібр)

docx
Додано
14 листопада 2022
Переглядів
951
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку