Урок української мови та читання в 3 класі

Про матеріал
Матеріали можна використовувати на уроках української мови та на виховних заходах у початкових класах.
Перегляд файлу

Тема: Велика буква в іменах, по батькові та прізвищах людей ( на матеріалі свого класу)

Мета:

 формування ключових компетентностей:

  • уміння вчитися (розвивати вміння організовувати та контролювати свою навчальну діяльність; виконувати розумові операції й практичні дії; орієнтуватися в часі та берегти його);
  • інформаційно-комунікативної (розвивати вміння здобувати нові знання на основі наявних, уміння аргументувати й відстоювати свою думку);
  • соціальної ( удосконалювати навички продуктивної співпраці з різними партнерами в групі та в парі, ініціативність);

формування  предметнихкомпетентностей:

  • навчальної: вчити учнів розрізняти поняття «ім’я», «по батькові», «прізвище»; засвоювати правила написання з великої букви імен, по батькові та прізвищ людей; ознайомити з походженням деяких з них; закріпити знання про слова – назви предметів; удосконалювати навички правильного написання слів;
  • розвивальної: розвивати логічне мислення, пам'ять, уважність, уміння аналізувати, робити висновки;
  • виховної: виховувати любов до своєї сім’ї, свого роду , повагу до товаришів;

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу, урок – дослідження.

Обладнання:презентація, абетка, мікрофон,  картки, словник українських імен, таблиці   «Слово», «Велика буква в іменах, по батькові та прізвищах»,скриня.

 Епіграф                                                             «Не ім’я прикрашає людину, а людина прикрашає ім’я»

                                                          Народна мудрість:

Хід уроку

  1. Організація класу

 Учитель

Отож у нас сьогодні

Незвичайний урок.

На якому ми зробимо ще один крок

У країну відому, у країну чудову.

Що прикрашає, збагачує

 нашу рідну мову

І країна ця чудова –

Урок української мови.

Цей урок незвичайний. Я запрошую вас відчути себе у ролі дослідників, попрацювати у творчих лабораторіях. Дослідник – той, хто займається науковим дослідженням, тобто детально вивчає  що – небудь.

Об’єкт нашого дослідження : імена, прізвища та по батьковідітей нашого класу.

 Ознайомимося з нашими творчими лабораторіями.

1. Дослідники імені.

2.Дослідники квіткових  імен.

3.Дослідники по батькові .

4.Дослідники  прізвищ.

5.Дослідники  роду.

 

- Епіграфом до уроку пропоную взяти  народну мудрість: «Не ім’я прикрашає людину, а людина прикрашає ім’я».

 

- Як ви розумієте  зміст ? ( Людина може бути доброю чи злою в своїх вчинках і цим прославити чи зганьбити своє ім’я.)

 

 

II.  Актуалізація набутих знань

1. Фронтальне опитування

  • Що ми знаємо про написання букв ?
  • Коли пишемо велику букву у словах ?( Вправа «Асоціативний кущ» )
  • Чи важлива велика буква ?

2. Казка про велику букву.( Казки тітоньки Сови )

3.  Каліграфічна  хвилинка

Урок почнемо без зупинки

З каліграфічної хвилинки. ( В Е Л И К А   Б У К В А )

 

4.Робота над загадкою (читає учень )

- Діти, ви вже знаєте, що всі предмети, що нас оточують, мають своє ім’я. Тобто «книжка» - це не зошит, бо зошит має своє ім’я… Так і люди. 

Всі хочуть, як народиться дитина,

Щоб я було красиве і дзвінке,

Бо носить все життя мене людина,

А відгадайте-но, що я таке?  ( Ім’я )

-Як пишеться це слово ?

- Коли пишеться апостроф ?

- Давайте візьмемо ручки і запишемо каліграфічно слово ім’я.

ім’яім’яім’я

- Скільки букв у слові  ім’я ? А скільки звуків ?

 

III. Повідомлення теми, завдань уроку

  • Кожна людина має своє ім’я, прізвище та по батькові.Сьогодні на уроці ми  спробуємо дослідити , як правильно пишуться вони, чому саме так, звідки прийшли до нас наші імена, яким способом утворилися прізвища, по батькові.

IV. Мотивація навчальної діяльності

  • Навіщо нам знати, як правильно писати наші імена, прізвища та по батькові?
  • Що ми можемо сказати про людину, яка неправильно пише навіть своє ім’я?
  • Чи хотіли б ви, щоб у сторонніх людей склалася така думка?
  •  Отже, починаємо працювати, щоб стати освіченими людьми.

      Для людини її ім’я звучить найсолодше, тому імена тих, хто гарно працюватиме, міркуватиме, буде красиво писати, правильно сидіти, даватиме цікаві відповіді на питання, звучатимуть найчастіше. Це буде найкращим визначенням їх роботи на уроці.

V. Вивчення нової теми

1.Хвилинка відомостей.

Як народиться маленька дитина, їй дають ім’я. Ім’я батьки обирають за власним бажанням.Ім’я людини неповторне. Його неможливо намалювати, зобразити рухами, його можна вимовити з ненавистю чи любов’ю, повагою чи зневагою. Імена дітей вимовляються пестливо, ніжно.  Спробуємо утворити від дитячих імен – дорослі імена.

 Утворилися імена людей дуже давно і примандрували до нас з різних країн, особливо зі Стародавнього Риму та Греції.Існує словник  українських імен.

-Чи знаєте ви, що кожне ім’я має своє значення?

 Вікторія – перемога, Лариса – чайка, Ольга – свята.

 

Віночок імен нашого класу:

У нас у класі чудові імена: Дарина – переможниця, Олена – світла, свято, Надія – «Усе буде добре !», Ярослав – лютий, Елєонора – співчутлива, Максим – найбільший, Аліна – інша,чужа,

Юлія – кучерява, Тетяна – повелителька.

 

2. Дослідники  імені, проект «Що в імені твоїм?»

Тимур, Данііл, Софія, Дмитро, Олеся, Анна.

Данііл - «Божий суд», «суддя Божий». Розвиненийінтелект, гарнаінтуїція, порядність, товариськість. Спокійний, ніколи не нервує флегматик. Не любить поспішати.

Софія–давньогрецькогопоходження, означаємудрість.   Людина з багатимижиттєвими силами. З дитинствазадаєсім'їнадзвичайний темп життя. Їїосновна риса – вміннявирішувати за ліченіхвилини будь-яку проблему. Дужерухлива, не можевсидіти на одному місці.Софіявідноситься до рішучихжінок ...

Дмитро — той, що належить Деметрі. (Деметра — це грецька богиня землеробства).

Тимур – ім’я монгольського походження, в перекладі - «залізний».

Анна - ім'ямаєдавньоєврейськепоходження й означає "благодать".

У Ганні з ранньогодитинствапроявляєтьсяїїголовнаякість - доброта.

Цікаво знати!

Найпоширеніше чоловіче ім’я в Україні — Іван, а жіноче — Ганна. (З книги «Україна в цифрах і фактах»)

 3.Гра «Назви ім’я»

-  Назвіть  своє ім’я та імена  своїх друзів.

 

 4.  Самостійна  робота в групах:

-Записати своє ім’я та імена своїх друзів – однокласників.

     -  З якої букви пишуться імена?

-Як ми пишемо імена, прізвища та по батькові?  

 

Фізкультпауза( Вправи на уважність )

 

5.  Гра «Навчаючи – вчуся».Правило у підручнику с. 75


 

 6.Робота в групах з індивідуальними картками.(Правила роботи в групі )

Гра «Буква загубилася»

       Я пропоную взяти участь у грі.Вставтепропущенілітери в іменахдітей.

Самостійно всі працюйте –

Помилок не буде – факт!

Ви уважно поміркуйте –

Вийде добрий результат !

…ксанка, …лінка,  …етянка, …офійка, …адійка ,

…митрик, …имур, …ртемко, …рослав, …аксимко.

— Чиї імена записані в першому  рядочку? А в другому?

   -Хлопчики запишуть імена дівчаток, а дівчатка – імена хлопчиків.

 

6.Дослідники квіткових імен   

Творча робота

Багато імен зустрічається в назвах рослин. До нас завітали гості:

-Я рослина маргаритка….Від якого жіночого імені утворилась моя назва?

( Грицики, тимофіївка, маргаритки, любка, іван-чай, петрів батіг.)

Записати речення:  Ой збирала  …аргаритка  …аргаритки у саду.

 

7. Дослідники  по батькові

- До імені дитини додається ім'я батька.

Якщо батька звуть Василем, то дочка..., батько Іван, то син... .

Цікаво, що в Німеччині до імені дитини додається ім'я не батька, а матері, тому їх імена звучать так:Еріх-Марія, Сюзанна - Стефанія, Вільгельм -Тереза.

 

8.Гра «Інтерв’ю»

   - Як вас будуть звати, коли ви станете дорослими?

- Я, Ольга Миколаївна. На урок до нас завітала Вікторія Володимирівна.

 Запитайте одне в одного   ім’я та по батькові. Запишіть у зошит   ім’я та по батькові вашого сусіда.

- Прочитайте, що ви написали.

- А як ви написали ім’я та по батькові  ? Чому ?

 

9.Робота в парах( Правила роботи в парах)

З імен скласти імена та по батькові.

Оксана ( Ігор  ) – Оксана Ігорівна  ;

 Ігор ( Ігор ) - … ;

Ольга (Микола   ) - … ;

 Валерія (  Григорій ) - … ;

Данііл ( Богдан   ) - … ;

 Юлія (  Володимир ) - … ;

 Артур (Роман   ) - … ;

 Дар’я ( Анатолій ) - … .

 

Фізкультхвилинка( Н. Май «Родина» )

Працювати перестали,

Із-за парт тихенько встали.

10. Дослідження етимології прізвищ

-Поміркуймо разом! Як ви гадаєте, навіщо людині прізвище?

— Як називають людей, які мають однакові імена? (Тезки)

— Чи є тезки в нашому класі? Тезки, вийдіть до дошки.

 (  Тезки у нашому класі:  3 Дарини, 2 Ярослава, 2 Надії, 2 Максима, 3 Артема; щоб знати якого роду. )

Прізвище дитині дає батько, як голова сім’ї і продовжувач роду. Кожне прізвище має свою історію.Мельник,Манченко,  Кадиков, Шиян,Михайловська.

Ме́льник — прізвище українського походження , власник млина або той, хтопрацює в млині; мірошник, млинар. ( Професії )

Манченко-у діалекті  українськоїмови є слова «манько», «манко» означають «лівша». Ймовірно один з предківлюдини з таким прізвищембувлівша.

Шиян - — прізвище українського походження, утворилося від прізвиська Шия.

 (Особливості людей )

Кадиков– походитьвід тюркського імені Кадік, що в перекладі на українську мову – «полярна зірка».( Прийшло з іншої мови )

Михайловська-   прізвище в більшості випадків має польське походження і формується або з самої Польщі, або з сусідніх з нею держав (Білорусь, Україна). Переважна більшість представників цього прізвища належали до польської шляхти.

 

11.Творча робота

 Складіть речення, вживаючи імена та прізвища людей. ( Правопис речення )

- А як ви написали ім’я та прізвище  товариша?   Чому ?

12. Родинне дерево «Від родини йде життя дитини.»

Родина – це дорослі і діти, що живуть разом і люблять один одного.    Родина може бути велика і маленька, але головне, щоб усі були уважними і турботливими одне до одного. Сім’я – це найцінніше, що має людина. Наші предки уявляли життя людей на землі як велетенське дерево Роду. Вивчайте свій рід !

Діти на ньому – зелені листочки.

Гілки – тато й мама.

Стовбур, що ближче до вас, - дідусі й бабусі.

 А коріння – прадіди й прабабусі.

Пальчикова сімейка:
оцей пальчик – мій дідусь,
а оцей – бабуся,
оцей пальчик – мій татусь,
а оцей – матуся,
оцей пальчик я.
От і вся моя сім’я !

  • Що ви можете сказати про свою родину? ( Родинне дерево Оксани Войтенко )

 

13. Казка «Ріпка».( Фотографії дітей з уроку читання   1 класу )

- Чого навчає казка ?

Наш 2-А клас - це велика класна родина.

Народна мудрість говорить: « Навіщо й клад, коли в сім’ї лад».

 Хлопчики записують імена  людей із казки.  ( Дід Андрушка, баба Марушка, дочечка Мінка)

Дівчатка записують назви тварин та їх клички.(Собачка Хвінка, киця Варварка, мишка Сіроманка.)

 

 VI. Закріплення набутих знань

1.Гра «Добери загальну назву»

-Доберіть загальну назву до кожної групи слів.

Михайло, Єлизавета, Євгеній, Дарина - …( імена).

Колотило, Пилипенко, Криворотько, Яцун - …( прізвища).

Андріївна, Олександрович, Сергіївна, Валерійович - …( по батькові ).

2.Гра «Незакінчене речення»

 -Що було об’єктом дослідження ?

- Чого навчились на уроці ?

 Цей урок навчив мене…

 

 

 

 

       Поважати думку  Співпрацювати

своїх товаришів   в групі,  парі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Домашнє завдання

Кожна творча лабораторія складає по 2 речення зі своїх досліджень

 4. Рефлексія

-   Виберіть смайлик, який відповідає вашому настрою на кінець уроку.

Жовтий колір.   Відмінно все, настрій чудовий,  я все зрозумів і виконав всі завдання!

Синій колір. Я  молодець, я все зрозумів, але було важко виконувати завдання.

Червоний колір. Все добре, але в мене не все виходило на уроці.

 5.Гра «Скриня»

Скриня  – символ достатку. Складали у неї найцінніші речі,а ми покладемо – свої знання. Напишіть  прізвище та ім’я на відповідному смайлику.

Скриня повна, а значить і знань після уроку у нас багато.

 

 6.Гра «Найуважніший»

 

А зараз вийдіть до дошки ті учні, які на уроці були активними, їхні імена постійно звучали в класі. Привітаймо їх оплесками, бо вони гідні своїх імен.

 

 

 

 

docx
Додано
28 листопада 2022
Переглядів
530
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку