Урок української мови .Тема уроку " Загальне уявлення про частини мови"

Про матеріал
Використання творчих вправ якнайкраще розвиває у дітей творче мислення, інтерес до навчання, до творчої діяльності. Треба лише вдало добирати завдання, щоб вони викликали цікавість у молодших школярів. Цьому сприяють: -практичне ознайомлення школярів з нестандартним підходом до розв’язання пізнавальних завдань; -вправляння в пошуках оригінальних рішень;
Перегляд файлу

ТЕМА: Загальне уявлення про частини мови: іменник, прикметник, дієслово.Зіставлення іменників,прикметників, дієслів за їх значенням, питанням, роллю в реченні

МЕТА: Відновити і закріплювати знання про іменники, 
прикметники, дієслова.

Формувати вміння розрізняти частини мови, 
правильно вживати їх у мовленні.

Розвивати уміння абстрагувати, аналізувати, 
систематизувати мовні явища.

Виховувати любов до природи, птахів.

ОБЛАДНАННЯ: план уроку  сюжетні малюнки,

ТИП УРОКУ: комбінований з елементами диференціації.
 

ХІД УРОКУ.

І. Організаційний момент.

1.Привітання.

 2. План уроку.

  • правильно, чисто розмовляти,
  • каліграфічно писати,
  • помилок орфографічних та пунктуаційних не допускати,
  • мабуть захочете знання свої збагатити, поглибити,
  • а як стомимось – будемо відпочивати.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Робота біля дошки.

  • Скласти речення , встановити зв’язок слів схематично:

підлетіла, вікна, синичка, до, голодна

  • Розібрати за будовою слова:

голодна, підлетіла, віконечко, синиця.

  • Зробити звуко-буквений аналіз слова:

летить.

2. Мовна розминка.

Прочитайте  речення:

Синиці голубі  співають на вербі.

-Назвіть слова, що є назвами предметів, вказують на ознаки

предметів, означають дію предметів.

3. Каліграфічна хвилинка.

  • С с ка си ничакси (синичка).

-Яке з’єднання? -На яке питання відповідає слово?

-Назвіть звуки у слові синичка.

  • Перевірка робіт учнів, що працювали біля дошки. (3 учні)

Творча робота.

І група . Складіть спонукальне речення зі словом синичка.

ІІ група. Складіть розповідне речення зі словом синичка.

ІІІ група. Доберіть ознаки до слова синичка.

4. Словниковий диктант.

6. Повідомлення теми і мети уроку.

ІІІ. Сприймання нового матеріалу, його усвідомлення та

осмислення.

1. Вправляння у засвоєнні нових понять.

-Як називаються слова, що є назвами предметів?

-Як називаються слова, що вказують на ознаки предметів?

-Як називаються слова, що означають дію?

2. Аналіз граматичного визначення.

а)-На які питання відповідають іменники?

-Що вони означають?

-Як називають слова, що є назвами предметів і відповідають на 
питання хто? що? ( Наприклад.)

б)-На які питання відповідають прикметники?

-На що вони вказують?

-Як називають слова, що вказують на ознаки предметів і

відповідають на питання який? яка? яке? які? (Наприклад.)

в)-На які питання відповідають дієслова?

-Що вони означають?

-Як називають слова, що означають дію і відповідають на питання

що робить та інші?( Наприклад.)

Іменник, прикметник, дієслово – це частини мови. До частин мови

належить і прийменник.

3. Фізкультхвилинка під музичний супровід.

4. Вправа 34

а) Робота в групах.

-Послухайте і обговоріть в групах.

-Хто це? Чому?

Птах сам невеличкий.

Має білі щічки,

Сірі лапки, чорну шапку,

Фартушок жовтенький,

Голосок тоненький. ( Синичка.)

1. Синиці живуть скрізь: у щілинах будівель, металевій трубі, у

поштовій скринці, у викинутій консервній банці чи чоботі.

 Влітку за добу з’їдає стільки шкідливих комах, скільки важить

сама. А взимку не чути її звичного цінь-цінь, чи-чи-ку! Голод

дошкуляє… Сумує синичка…

 Робота з текстом.

-Прочитайте текст вправи. -Доберіть заголовок.

-Що вразило вас?  -Що ви взяли для себе?

 Робота в парах.

-Складіть діалог «Допомога птахам взимку».

д) Диференціація за ступенем самостійності.

-Виписати групами у три стовпчики іменники, прикметники,

дієслова.

  • І гр. 5-те речення.
  • ІІ гр. 3,4 речення .( Н-д ім. мороз; прикм. зелені; д. мають.)
  • ІІІ гр. 1,6 речення. Колективно.

. Перевірка завдань.

-Чому одні слова віднесли до іменників,а інші до прикметників, 
дієслів?

Чого навчилися, виконуючи цю вправу? А ще згадали що?

5. Вправа 35.

а) Взимку дуже часто буває так, як розповідається у вправі.

-Прочитайте. Це текст? Чому?

-Знайдіть словосполучення, вжиті в переносному значенні.

-Прочитайте текст без прикметників.

-Яку роль відіграють прикметники?

-Продовжіть текст далі.

ІV. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Визначити головні і другорядні члени речення у:

І варіант 1-му реченні, ІІ варіант 2-му реченні.

-Яку роль відіграють іменники, прикметники, дієслова у реченні?

2. Тест.

V. Підсумок уроку.

1. -Не забувайте про птахів взимку. А влітку вони вам гарно

відспівають, піднімуть настрій і віддячать, винищуючи шкідників у

ваших садках.

2. –Найцікавішим на уроці було…

-Найбільше мені запам’яталося…

-Я розповім вдома про…

-Я навчився…

-Я дякую уроку за…

VІ. Домашнє завдання

1. Вправа 36.

 

docx
Пов’язані теми
Українська мова, Розробки уроків
НУШ
Додано
4 липня 2022
Переглядів
407
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку