Конспект уроку української мови
(1 клас, 2 тиждень, 7 день)
Тема: Читання – найкраще навчання
Мета: поглиблювати знання учнів про школу та навчання; вправляти дітей у дотриманні шкільних правил; формувати свідоме сприйняття шкільного життя, правил безпеки та створювати комфортні умови навчання; формувати в учнів мотиви навчально-пізнавальної діяльності, основи читання, розвивати слухову пам’ять, увагу, уяву, уміння використовувати медіа інформацію, розвивати усне зв’язне мовлення, формувати знання про звуки й відповідні їм букви абетки, формувати уявлення про прекрасне, розвивати вміння, навички створювати прекрасне власними руками.
Обладнання: презентація, зошит з друкованою основою 1 клас,тиждень 2( Науково-педагогічний проект» Інтелект України» І.В. Гавриш, Н.Ф. Андрєєва, В. І. Пімонов), аудіо- та відеоматеріали.
Тип уроку: нестандартний (поліфункціональний)
Хід уроку
І. Організаційний етап(1хв.)
- Наші герої уже приготувалися до уроку й з нетерпінням чекають на вас, щоб побувати на Дні народженні добрих друзів літер «ка» та «ел». А чи готові ви своєю активністю та знаннями привітати їх зі святом? Подивіться, чи все у вас готово. То ж не барімося.
ІІ. Етап активного та свідомого засвоєння нового матеріалу(1хв.): Аналіз теми уроку та визначення особистісних завдань
- Скоріше прочитаймо тему уроку, посадивши слова в човники.
(Читання - найкраще навчання)
- Хто доведе, чому, щоб добре навчатися, треба гарно читати?
- Молодці! Завдяки читанню ми опановуємо більшу частину знань.
- І сьогодні ми будемо ще ближче до вершини знань. Адже пригадаємо, а хто ще не знав, то вивчить букви «ка» та «ел» та їх звукове значення і тільки тоді побуває у них у гостях.
ІІІ. Реалізація першої змістової лінії:
1. Актуалізація знань(2хв.)
- Пригадайте, де живуть літери. ( У книгах, зошитах). Як і ваша домівка, книги і зошити теж повинні мати гарний, привабливий вигляд.
- Як потрібно класти в портфель зошити з друкованою основою, щоб вони якнайдовше залишалися новісінькими?
- Так. Всі ваші відповіді правильні. Мені дуже сподобалась думка, що треба ще й використати обкладинку .
- А ще, щоб сторінки не псувалися, необхідно користуватися закладинками.
2. Робота над правилом поводження з книгою. (2хв.)
-Барсик і Петько, як ви знаєте, теж люблять проводити час із книгою.
Вони звертаються до вас із проханням. Давайте його прочитаємо за допомогою прийому стеження, «саджаючи» слова у човники. Підготуйте свого помічника чарівного пальчика і починаймо…
- Злато, розкажи, що тобі вдалося прочитати.
- Вивчіть це правило напам’ять. Розкажіть його своєму сусіду.
- А що означає берегти книгу?( Правильно класти у портфель, не загинати сторінок, не бруднити …)
- Молодці! Барсик і Петько дуже задоволені, що букви будуть комфортно жити у своїх будиночках.
3. Пісня –танець «Алфавіт» (1хв.)
- Наші герої пропонують вам поспівати і потанцювати.
- Так скільки букв живуть у будиночку під назвою « Алфавіт»?
ІV. Реалізація другої змістової лінії:
1. Презентація букв третьої групи(4хв.)
- На одному з поверхів живуть дружні сусіди. І сьогодні ми познайомимося з ними, запам’ятаємо їх та їхні імена. Налаштуйте свої оченята-фотоапаратики і сфотографуйте їх, щоб не забути. Увага на екран. Промовляймо ра́зом з диктором.
Після перегляду презентації :
— Назвіть букву, що була першою на екрані.
— Що зображено біля великої та маленької літер «ка»?
— Молодці! (Прикріплюю картку)
— Яку букву ви побачили після букв Кк?
— Що зображено біля букв м, н?(картки)
— Назвіть останню літеру сьогоднішньої презентації.
— Що намальовано біля букв Рр?
— Якого кольору равлик?(картка)
— Молодці (картка).
- То ж, які літери починали презентацію?( К, Л)
2. « Кнопочка вишиває» (3хв.)
- На вас уже з нетерпінням чекає Кнопочка, щоб разом іти на День народження. Хто скаже, яким звуком починається її ім’я? А якою буквою позначається цей звук? Кнопочка дуже любить цю букву. Я думаю ви розумієте, чому. Вона вирішила вишити її, але поколола пальчики.
- Давайте допоможемо Кнопочці завершити її роботу, щоб встигнути на свято. Допишіть велику й малу літери Кк.
- Уявіть, що ви граєте у гру « Крокодил». Як би ви показали цю літеру?
- Отже, вона складається із 3 елементів. Однієї вертикальної і 2 похилих ліній, що поєднуються посередині вертикальної (показую).
- Пальчиками проведіть у напрямку стрілочок, які показують, як правильно написати велику друковану літеру К.( Далі діти по одному виходять до дошки і пишуть літери)
- Кнопочка дякує вам за допомогу. Це буде гарний подарунок букві «ка» на свято.
3. Гра «Сорока й черепаха» (2хв.)
- А от сорока й черепаха теж поспішають на День народження.
- Як ви гадаєте, хто першим потрапить на гостину?
- Читати ми будемо ра́зом зі мною в темпі ходи́ черепахи, тобто повільно.
- Поставимо вказівний пальчик на перший склад . Читаємо, «саджаючи» слова в човники. Молодці!
— А сорока дуже швидко літає. Покажіть як саме (діти демонструють біля парт).
— Читаймо зі мною в темпі моторної сороки, тобто швидко, «саджаючи» слова в човники. Приготуймо вказівні пальчики. Читаймо ра́зом. Молодці!
— Зараз хлопці прочитають у темпі ходи черепахи (повільно), а дівчата будуть слідкувати. Молодці!
— А зараз у темпі моторної сороки (швидко) прочитають дівчата, а хлопці слідкуватимуть.
4. Фізхвилинка(1хв.)
- Буква «ел» також хоче отримати подарунки. Покажіть, один одному, як виглядає буква Л. А тепер покажіть, як ви будете танцювати у гостях.
5. Допомога Поспішайкові(2хв.)
- Діти, нас хтось кличе на допомогу! Так це ж Поспішайко! Він як завжди поспішав і не встиг дописати деякі літери.
Допоможемо йому завершити роботу й дописати велику та малу літери Лл. Проведіть пальчиком за стрілочками. Покажіть на дошці Поспішайкові, як треба було виконати роботу.
V. Етап практичного втілення отриманих знань
1. Гра «Сорока й черепаха» (1хв.)
- Поставимо вказівний пальчик на перший склад і прочитаємо в темпі черепахи, «саджаючи» склади в човники. Молодці!
- А тепер імітуємо сороку. Як швидко вона донесе новини, що до букви «ел» поспішають гості? Читаємо її послання швидко.
2. «Пісенька складів» (3хв.)
— Ви знаєте, що для того щоб швидко й правильно читати, необхідно розвивати правильність вимови та дихання. У цьому допомагає спів. А наші герої завжди співають свою улюблену «Пісеньку складів». Прочитаймо, які саме склади наші герої співають сьогодні.
— Поставте вказівний палець на перший склад «Пісеньки складів» і разом зі мною читаємо склади по вертикалі (зверху вниз), «саджаючи» склади в човники. Читайте ра́зом зі мною.
— А зараз прочитаєте склади по вертикалі ви, «саджаючи» їх у човники у своїх посібниках. Приготуйте вказівний пальчик, поставте його на перший склад. Читаємо.
— Молодці! Заспіваймо ці склади на мелодію пісні «Алфавіт».
- Приготуйте вказівний пальчик, знайдіть перший склад. Співаємо.
3. Вправи для покращення зору(1хв.)
- Чи бачите ви ще одного гостя? Ні? Тоді виконаємо вправи для покращення зору.
4. Завдання веселого папужки(4хв.)
- А тепер подивіться, хто прилетів. Папужка до вас приєднається, якщо ви виконаєте завдання.
- Вам потрібно зафарбувати синім олівцем серединку квіточки, на яку вкаже папужка. - Артемко, що тобі сказав папужка? ( Він вимовив звук к)
А тепер знайди на плакаті квіточку, у якій записано літеру, яка позначає цей звук. Розфарбуй серединку. Діти, а ви фарбуйте у своїх посібниках.
5. Творча робота(5хв.)
- А чи любите ви дивувати людей? То ж уявіть себе чарівником чи чарівницею виліпіть з пластиліну букви К і Л, а також предмети, назви яких починаються цими літерами.
- Покажіть спочатку своєму сусідові або сусідці. Відгадайте, хто що зліпив. Якою буквою починається це слово? Похваліть один одного.
- А хто хоче, щоб його однокласник показав усім свою роботу? Адже вона дуже вже гарна! Чи можна вважати це подарунком?
ІV. Підведення науково-емоційного підсумку уроку(2хв.)
- Діти, ось ми вже і прийшли до наших іменинників. Скажіть, які букви святкують свої іменини сьогодні?
- Які звуки вони позначають? Вимовте їх твердо( м’яко).
- А у яких словах вони живуть?
- Чи легко було долати перешкоди? Що допомогло вам пройти такий складний шлях?
- Пригадайте тему нашого уроку. Хто із вас може сказати, що читати - це справді цікаво, весело?
Тож, яки у вас настрій. Покажіть смайликами.
-Давайте і буквам, і нашим героям презентуємо ще один подарунок і заспіваємо «Пісню першокласника».