Урок з української мови підготувала Цурко Ганна Юріівна
2 клас
Тема: Іменник. Формування початкових уявлень про частини мови.
Мета: ознайомити дітей зі словами, які означають назви предметів, розширити й поглибити знання учнів про слова – назви предметів, вчити розпізнавати ці слова у мовленні; розвивати вміння групувати слова, класифікувати предмети.
Виховувати уважність, старанність.
Обладнання: підручник, стікери, картки з завданнями в групі, м’яч.
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Привітання.
Учні стають в коло, вітаються і говорять слова-побажання.
-Доброго ранку, я бажаю вам щастя…
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1.Написати слово
Візьміть по одному листочку. Запишіть на ньому слово.
Синій кружечок – написати слово, яке відповідає на питання хто?
Зелений кружечок – написати слово, яке відповідає на питання що?
2.Розселити слова по будиночках.
хто? що?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
1.Загадка
Влітку медом ласував,
Досхочу малини мав.
А як впав глибокий сніг,
Позіхнув і спати ліг.
Бачив чи не бачив сни,
А проспав аж до весни.
(Ведмідь)
-Яке питання поставимо до слова ведмідь?
2.Каліграфічна хвилинка
ведмідь
3.Словникова робота
Килим - це тканий виріб з кольорової вовни або шовку.
Яке питання поставимо до слова килим?
Поділіть його на склади. Звуко-буквений аналіз слова килим.
ІУ. Оголошення теми, мети, завдань уроку.
-Сьогодні ми продовжимо подорож. Якою країною ми подорожуємо? (Слово). У цій країні є царство, яким керує король Іменник. Він дає назву всім предметам . Там мешкають предмети які відповідають на питання хто? що? І царство називається «Іменник».
V. Вивчення нового матеріалу
1.Виписати слова
-В цьому королівстві є ярмарка. На якій продають різні предмети. Одного разу король купив собі: телефон, ліжко, курчатко, порося, чоботи, кошеня.
Коли він приніс ці речі додому сказав поділити ці предмети по двох будинках.
Виписати окремо в два стовпчики слова, які відповідають на питання
Хто? Що?
Слова, які відповідають на питання хто? – це назви істот – люди, тварини. А слова, які відповідають на питання що? – це назви неістот.
Слова, які називають предмети та відповідають на питання хто? що? називають іменником. Іменник – це частина мови.
2.Робота з підручником
Читання правила с. 66
Вправа 2 с. 66
3. Фізкультхвилинка
Працювати перестали
І тепер всі дружно встали.
Будемо відпочивати,
Нумо, вправу починати!
Руки вгору, руки вниз
І легесенько пригнись.
Покрутились, повертілись,
На хвилинку зупинились.
Пострибали, пострибали,
Раз — присіли, другий — встали.
Всі за парти посідали.
VІ. Осмислення нових знань, умінь
1. Гра з м’ячем
1ряд називає слова - назви тварин,
2 ряд – назви людей,
3 ряд –речі.
( Вчитель кидає кожній дитині м’ячик, а учні називають слова )
2.Гра «Впіймай слово»
Уважно слухайте вірш і плескайте в долоні тільки тоді, коли чуєте іменник.
І дорослі, і малеча
Берегти повинні речі.
Книга, парта і стілець,
Сумка, зошит, олівець,
Посуд, одяг і взуття
Нам потрібні для життя.
Дбай про речі. Не ламай,
Працю інших поважай.
VІІ. Закріплення систематизація та узагальнення
1. Групова робота
Кожна група отримує завдання.
1 група.
1. Склади слова.
- На які питання вони відповідають?
- Як ці слова назвати одним словом.
ШИРТО ( шорти)
КИДЕ (кеди)
МКАЙА (майка)
ШАКПА (шапка)
ПАТЛЯТ (плаття)
2. Постав питання до назви людей
Погляньте, це моя сім’я:
Матуся, батько, брат і я.
Також я знаю весь наш рід:
Є бабуся, є і дід,
І другий дід. і дядько Клим
( ми по гриби ходили з ним)
Є тітка Віра з Воркути,
Є два двоюрідні брати.
3. Підкресли слова які відповідають на питання що?
Поклала бабуся в землю насінину моркви. Не забарився і теплий весняний дощик. Проросла насінина. В землю поліз червоненький корінець, а до сонця піднявся і пагінець.
.
VІІІ. Підсумок уроку
1.Мозковий штурм
-Як називається королівство, яким ми подорожували?
-Що робить іменник?(називає предмети)
-На які питання відповідають назви істот?
-А назви неістот?
-Що вам найбільше сподобалося?
2.Домашнє завдання. Вправа 50 стр 67
Підручник стр.66 вивчити правило