Урок української мови в 2 класі
Тема. Перевірка написання ненаголошеного голосного за допомогою наголосу.
Мета:
- вчити учнів перевіряти наголосом написання слів з ненаголошеним [е]-[и], знаходити перевірне слово шляхом зміни форми слова та добору спільнокореневих слів;
- розвивати вміння спостерігати за мовними явищами, робити висновки;
- виховувати бережне ставлення до природи.
Хід уроку
1. Організація класу
Розпочнемо урок з того, що пригадаємо,чи різняться другорядні потреби у школярів і дошкільників? Чим?
Чи любите ви грати у настільні ігри?
Я сьогодні запропоную вам гру, схожу на настільну. У нас буде ігрове поле, фішка, але ця гра буде допомагати нам здобувати нові знання. Тому кількість ходів будуть визначати ваші відповіді на поставлені запитання.
Крім цього, наближається мамине свято. Всі жінки, на мою думку, люблять, коли їм дарують квіти.
Рвати перші весняні квіти у лісі заборонено, тому ми сьогодні виростимо квітку для мами.
(Слайд 1)
Що для цього потрібно? (Насіння, горщик)
За правильні відповіді на уроці ви отримаєте насінинки і одразу посадите їх у горщики.
Я впевнена, що ваші гарні знання зроблять чудо. Отож розпочнемо. Уважно слухайте, чітко відповідайте, добре думайте.
2. Повторення вивченого
Я найперша зацвітаю
Синім цвітом серед гаю
Відгадайте, що за квітка,
Бо не стане мене влітку.(Пролісок) Слайд 2
Бліц–опитування
Скільки голосних звуків в українській мові?
Біла квіточка весняна
Тихо спала під сніжком
Дмухнув вітерець тепленький,
І з’явився цвіт біленький. (Підсніжник) Слайд 3
Зоровий диктант (Слайд 4)
Конвалія, троянда, ромашка, кактус,
(записати слова в алфавітному порядку)
Перевірка сигнальними картками.
Пригадати алфавіт.
3. Вивчення нового матеріалу
На стеблинці волохатій
Шість пелюсток лілуватих
Гарна квітка навіть в сні
Усміхається мені.(Сон–трава) Слайд 5
Слайд 6
м?жа
з?мля
ч?сло
пл?та
кр?ило
с?стра
Слайд 7
У місті Алфавіт жили 33 букви. Кожна з них жила в окремому будиночку. Букви разом проводити час: спілкуватися, обмінюватись думками і для цього, звичайно, часто відвідували своїх друзів. Всі були виховані і чемні, тому завжди займали тільки свої місця у словах. Лише букви е та и постійно сперечалися і виштовхували одна одну, тому що кожна з них вважала себе кращою.
Сьогодні на уроці перед нами стоїть дуже важливе завдання: помирити е та и, так як ви знаєте, що конфлікти до добра не доводять. Будемо вчитися перевіряти яку букву писати е чи и.
(Змінюють слова один – багато) Слайд 8
Лист зелений і міцний,
Холод йому не страшний
А коли весну стрічає,
Сині очі розкриває. (Барвінок) Слайд 9
Робота з підручником
Вправа 126 - письмово (коментована гра–естафета) (д/з: вправа 129 вставити букви, виділити корінь)
Сонечко в траві зійшло
Усміхнулось, розцвіло
Потім стало біле–біле
І за вітром полетіло. (Кульбаба) Слайд 10
4. Фізкультурна хвилинка
Встаньте діти, посміхніться
Землі нашій уклоніться,
За щасливий день вчорашній
Всі до сонця потягніться.
Вліво, вправо нахиліться,
Веретенцем покрутіться,
Раз - присядьте, два - присядьте
І за парти тихо сядьте.
Підведемо підсумок: що потрібно зробити, щоб правильно визначити, яку букву писати в слові е чи и?
Презентація (правило)
5. Закріплення
Продовжимо нашу гру.
Фіолетові малята
Весну люблять зустрічати (Фіалки) Слайд 11
Вправа 127 (по варіантах) – взаємоперевірка.
Дзвіночки – перлинки на ніжці тоненькій
Такі запашні і тендітні такі
В широкому листі, немов у гіллі
Ховають від сонця голівки свої. (Конвалії) Слайд 12
Творча робота Слайд 13
Можливо через те, що букви е та и сперечаються у цих словах? Я вважаю, що ви легко впораєтесь з цим завданням.
В_сна (змінити слово)
З_ ма (дібрати спільнокореневі)
Розвиток мовлення
6. Підсумок уроку
Ми наближаємося до фінішу у грі.
Вірш. Слайд 14
Все важливе в нашій мові,
Ось приміром, річ така:
Е чи И писати в слові –
Часто сумнів виника.
Щоб уникнуть зайвих мук,
Ти під наголос, мій друже,
Зразу став сумнівний звук.
Звук виразно зазвучить
Як писать тебе навчить.
Гру ми завершили.
Подивіться уважно можливо квіточка вже росте?
Людина, яка багато знає справді може творити чудеса.
Що вам сподобалося на уроці?