Урок. Українська мова 3 клас "Закріплення знань учнів про речення, головні і другорядні члениречення. Зв'язок слів у реченні".
УРОК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ 3 КЛАС
Тема. Закріплення знань учнів про речення, про головні і другорядні члени речення. Зв'язок слів у реченні.
Мета. Закріплювати знання учнів про речення – одиницю висловлювання, про основу речення, уявлення про другорядні члени речення; уміння встановлювати зв'язок слів у реченні за допомогою питань; розвивати фонематичний слух; зв’язне мовлення, уміння будувати зв’язне висловлювання; збагачувати словниковий запас учнів; мислення, пам'ять; виховувати інтерес до рідної мови, прагнення її знати; любов до творів усної народної творчості, прагнення використовувати їх у мовленні;
виховувати бережне ставлення і любов до природи; спостережливість;
виховувати дбайливе відношення до свого здоров’я, попереджувати отруєння грибами;
виховувати працелюбність, почуття дружби, взаємодопомоги, уміння працювати в групі.
Хід уроку
І. Організаційна частина
- Посміхніться один одному, промовте доброзичливі слова, щоб весь урок нам було приємно спілкуватися.
Не барись, на сусіда подивись!
І йому ти посміхнись!
В дружбі - сила,
Тож мерщій берись за діло!
- Я впевнена, що працювати ви будете саме так! Адже для вас сьогодні приготувала багато сюрпризів чарівна гостя. А хто вона, ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку.
Загадка
У садах, гаях блукає,
Жовті шати одягає. Словник: дорогий одяг
Золотисту стелить постіль, вбрання
Жде сестрицю білу в гості.(осінь)
(малюнок осені-красуні)
- Чудова пора осінь. Така краса навкруги! На деревах, немов пташатка, тріпочуть різнобарвні листочки, схожі на метеликів. На каштанах сидять зелені їжачки. А на горобині запалали червоним полум΄ям ягоди. Частину цієї краси принесла осінь вам. І щоб отримати ії, треба виконати всі завдання. Тож, мерщій до роботи.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Каліграфічна хвилинка
- Осінь пропонує пригадати написання букви «о» та її з΄єднання з іншими буквами.(таблиця) - Подивіться, як я напишу букву «о».
- Подивіться, як напишуть ваші товариші.
- Напишіть у зошитах красиво, каліграфічно.
- Я впевнена, що на протязі всього уроку ви будете так писати.
2. Звуко –буквений аналіз слова
[ос΄ін΄] – осінь 4зв., 5 б..
- Складіть зі словом осінь словосполучення.
Підсумок:
- Молодці, ви добре виконали ці завдання. Активно працювали, давали правильні відповіді. І за це Осінь дарує вам подарунок. ______________
ІІІ. Основна частина
Закріплення знань учнів про речення, його основу та умінь встановлювати зв΄язок між членами речення.
1. Розповідь про осінь
- Які професії має Осінь? -
Учні (відеозапис):
- Я милуюся барвами осені.Ось берізки розпустили золоті свої косиці.
Великі жовті брилі одягли ясени. Яскравим вогнем палає дика груша.
Тремтять холодними вогниками листки осики.
Осінь – художниця. – на екрані
- Осінь скликає дітей до школи. Вона вчить ведмедика лаштувати барліг, білочку – запасати корм, зайчика - готувати нову шубку, пташок збиратися у зграї. Осінь – вчителька. - на екрані
- Осінь така мила, осінь славна!
Осінь матусі їсти несе: Борщик у горщику,
Кашка у жменьці, Скибка у пазусі,
Грушки у фартушку.
Осінь така мила, осінь славна. Осінь – щедра господиня. – на екрані
- Які ж професії має осінь?
2.Оголошення теми і завдань уроку.
- Як називаються вислови, що записані на дошці? РЕЧЕННЯ
- Сьогодні на уроці ми згадаємо все, що вивчили про речення. Будемо застосовувати і закріплювати знання при виконанні завдань. 3.Види речень за інтонацією та метою висловлювання.
- Що ж таке речення?
- Для чого потрібні речення?
- Давайте поговоримо з осінню. Привітайте її.(Здрастуй, осене.) - З якою інтонацією вимовляємо ці речення?
- Як передати інтонацію на письмі?
- Якими бувають речення за інтонацією? ОКЛИЧНІ ТА НЕОКЛИЧНІ - Про що б ви хотіли запитати в осені?
- Які це речення за метою висловлювання?
- Як передати питання на письмі?
- Попросіть, закличте осінь.
- Які це речення за метою висловлювання? - Чому?
- Які ще бувають речення за метою висловлювання?
РОЗПОВІДНІ ПИТАЛЬНІ СПОНУКАЛЬНІ Підсумок:
- Молодці. Ви активно працювали, давали правильні відповіді, будували красиві речення і добре поспілкувалися з осінню.
- За це вам від неї подарунок. ____________________________________
4.Робота в групах.
Основа речення. Головні і другорядні члени речення.
1) Відновлення деформованих речень.
- Візьміть жовті конверти. Слова розгубились. Відновіть речення. Встановіть на дошці. Група 1 до, осінь, Прийшла, беріз. Група 2
золоті, їм, стрічки. Вона, принесла Група 3
коси, в, зелені, Вплели, стрічки. берези Група 4 на, стрункі, Засяяли, сонці, красуні
- Командири груп, будь ласка, прочитайте речення.
- Що можете про них сказати?
- Чому так вважаєте?
- У кожному реченні підкресліть основу.
- А що таке основа?
ОСНОВА РЕЧЕННЯ
ПІДМЕТ І ПРИСУДОК
ДРУГОРЯДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ
5.Виконання вправи у підручнику.
Зв΄язок слів у реченні.
- Виконуємо вправу. Відкрийте підручник на стор.54, впр.112 - Встановіть зв'язок слів в останньому реченні.
- За допомогою чого встановлюємо зв'язок?
- Замініть слово «полинули» іншим, близьким за значенням.
- Чому птахи відлітають у вирій? Як називаються ті, що відлітають? Що залишаються? Як ми можемо їм допомогти?
. Словник:
Підсумок:
- Згадали про основу речення. Правильно визначали підмет і присудок, другорядні слова в реченнях. Молодці. Подарунок від осені такий:
_________________________________________________________
6. Самостійна робота учнів. Робота в групах.
-Візьміть червоні конверти. Уважно прочитайте завдання і виконайте їх.
Прочитайте речення. Поширте їх другорядними членами. Запишіть складені речення. Підкресліть в них основу.
Вересень струшує груші в садочку. Жовтень виганяє птахів. У листопаді опадає листя.
- Молодці, добре виконали завдання. Усі учні з вами згодні.
«Мікрофон»
- З якими місяцями приходить до нас осінь?
- Пригадайте з уроків природознавства, з чим пов’язана назва вересня?
- Що людям вересень дає?
- Чому жовтень має таку назву?
- Яка народна назва цього місяця? - Поясніть назву місяця листопад,
- Які давні назви він має?
Розбити текст на речення і записати. Пояснити розділові знаки. Чи знаєте ви, які гриби хитруни з кожним грибником у піжмурки граються учиться діти шукати тільки їстівні гриби
ЗВЕРТАННЯ
- Осінь пора грибів. І збирати їх можна лише з батьками.
- Які не можна?
- Отруйними грибами можна отруїтися і щоб цього не сталося,завжди будьте пильними і збирайте тільки їстівні гриби!
Прочитайте текст. Випишіть зайві речення. Підкресліть в них основу.
Бурий ведмідь старанно готує барліг під корінням дерев, або сушняку.
Бурий ведмідь – тварина всеїдна. Пишається над водою червона калина. Він любить ласувати корінцями, ягодами, дрібними тваринами, медом диких бджіл.
- Чому виписали це речення?
Прочитайте текст. Випишіть зайві речення. Підкресліть в них основу. Живуть їжаки в лісі. Вдень вони сплять, а вночі виходять на пошуки здобичі. Стоять високі верби над озером. Живляться їжаки різними дрібними тваринами.
- Чому виписали це речення?
- Що можете сказати про ці рослини вербу і калину?
- Згадайте які прислів’я ми вчили на уроках читання? Підсумок:
Молодці, ви гарно працювали в групах. Правильно виконали завдання. Активно працювали при перевірці. Осінь дарує вам ___________________
ІY. Розвиток мовлення.
Опис осені за малюнком та запитаннями.
- Яка пора року настала?
- Як змінилися дерева?
- Якою стала травичка?
- Кого ми бачимо у небі?
- Куди вони відлітають?
Y. Підсумок
- Завдяки праці, старанності, дружній роботі ви виконали багато завдань і закріпили свої знання про … Молодці.
YІ. Домашнє завдання
Командири груп і помічники – записати складений текст про осінь.
Усі інші - скласти речення про те, як восени до зими готується:
1 – а гр. – білочка;
2 – а гр. – мишка;
3 – а гр. - ведмідь;
4 – а гр. – борсук. І встановити зв'язок слів у ньому.
YІІ. Оцінювання
Оцініть свою роботу, користуючись картками самооцінювання.