УКРАЇНСЬКА МОВА
2 клас
Урок № 66
ІІ семестр
Дата: 15.01.2024
ТЕМА. Прикметник – частина мови
Мета: ознайомити знання здобувачів освіти з прикметником як частиною мови, розвивати вміння впізнавати прикметники у реченні, тексті[2МОВ4.1], влучно добирати до відомого предмета відповідні ознаки [2МОВ4.2], правильно записувати власні назви, створювати і записувати висловлювання на добре відому тему[2МОВ3.1], розвивати вміння бачити та виправляти помилки [2МОВ3.3], користуватися алфавітом у роботі зі словником[2МОВ 4.1], розподіляти слова за смисловою ознакою [2МОВ 4.1], розвивати вміння доповнювати группу слів 2-3 словами [2МОВ 4.1], розвивати навички каліграфічного письма (писати охайно, з однаковим нахилом, відповідно зразка) [2МОВ 3.1], дотримуватися культури оформлення письмових робіт, робити акуратні виправлення [2МОВ 3.1], вчити співпрацювати в группах, парах; розвивати творче мислення, виховувати цікавість до української мови.
Обладнання: предметні малюнки до теми «Прикметник»
Тип уроку: урок засвоєння нових знань, формовання вмінь
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
*Вправа «Ти як?»
*Гра «Сніжинка побажань»
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
А) Каліграфічна хвилинка від Ангела:
- Відгадайте загадку Н. Гіркіної про зимове свято українців:
«В небі зірочка зійшла-
звістка радісна прийшла!
Християнське торжество
називаємо (Різдво)»
Рр, Рі, із, здв, во, Різдво
- Складіть своє речення про Різдво.
- Запишемо найкраще складене вами речення:
Різдво - українське зимове свято.
- Складіть сенкан до слова «Різдво»
Різдво
Веселе, світле.
Єднає, навчає, зберігає.
Різдво об'єднує українців.
Свято
*Звуковий аналіз слова «с'в'ато»
Різдво – це християнське, зимове, добре, світле, найтепліше й найулюбленіше свято українців.
- Уважно прочитайте речення.
- Яке слово пояснює нам, яке це свято?
ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МОТИВАЦІЯ
- Сьогодні ми з вами відвідаємо у Країні Частин Мови ще один палац і познайомимось з принцем – Прикметником, який відповідає за красу нашої мови.
- Як завжди, беремо із собою у подорож уважність, старанність і знання.
ІV. ПЕРВИННЕ СПРИЙМАННЯ НОВИХ ЗНАНЬ
Б) Вправа «Гроно»
- Що спадає на думку, коли чуєте слово «прикметник»?
Як ви думаєте від якого слова утворилось це слово?
- У тлумачному словнику української мови читаємо:
https://slovnyk.ua/index.php?swrd=%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%BA%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%B0
Прикмета – це те, що характеризує когось, що-небудь, відмінна ознака когось, чогось; особливість.
- Отже, прикметник – це група слів, частина мови, яка вказує на ознаку, свойства предмета та відповідає на питання який? яка? яке? які?чия? чиє? чий? чиї?
- Ознайомимось із правилом у підручнику на с. 59/
- Чи правильні наші гіпотези?
- Доберіть прикметники до предметів на ваших партах: лимон, яблуко, апельсин, груша, гарбуз.
В) Впізнавання прикметників у реченні, тексті – робота у групах
- Прочитайте поданний текст:
«Традиція святкувати Різдво з'явилась ще у давні часи. Українці завжди з великою любов'ю прикрашали свої білі хати, готували святкове вбрання та смачний стіл, за яким у Святий вечір збиралася вся дружна родина.»
І група – списує текст, підкреслює прикметники
ІІ група - виписує прикметники до поданих іменників за зразком:
Часи ( які?) давні, з любов'ю ( якою?) …
- Які слова характеризували зірку?
Зірка (яка?) …вечірня, найясніша.
В) Фізхвилинка на вірш «Святий вечір» Ольги Науменко:
https://megaznaika.com.ua/zbirnyk-virshiv-pro-rizdvo/
В небі зіронька палає,
Святий вечір наступає.
Вся збирається родина,
Накриває стіл дружина…
VІ. ТВОРЧЕ ВИКОРИСТАННЯ ВИВЧЕНОГО
А) Запис вірша «Різдво» Ольга Науменко по пам'яті:
https://megaznaika.com.ua/zbirnyk-virshiv-pro-rizdvo/
Родинним святом є Різдво,
Єднає сім’ї всі воно,
Збирає разом за столом
І зігріває всіх теплом.
- Пам'ятаймо:
Дружна родина робить людину щасливішою і сильнішою.
Якщо більше буде таких родин, то сильнішою буде українська держава.
Б) Гра «Додай прикметник»
- Додайте потрібні прикметники для речень «Святвечір»:
На… ( вечірньому) небі сходить… (Різдяна) зірочка.
…..(Дружна).родина сідає за ….(святковий) стіл.
Господар промовляє …(щиру) молитву.
Потім він запрошує всіх скуштувати …..(смачні )страви.
В) Змагання у групах - «Хто більше?»
- Уважно слухайте текст з етимологічного словника української мови (том 2, с. 254) і записуйте якомога більше прикметників, які характеризують іменник «Дідух»:
«Діду́х (його ще називають: дід, коляда, колядник, сніп, король) — українська різдвяна прикраса з колосків, первісно — язичницький ідол, символ предка-покровителя, зачинателя роду; а також — символ урожаю, добробуту, багатства, виготовляли з жита, пшениці чи вівса, ставили на покуть-важливе місце під іконами».
- Прочитайте свої прикметники.
- На які питання відповідають записані слова?
- Назвіть, до якої частини мови вони відносяться? Чому?
Дідух на покуті, кутя гордиться,
бо серед страв — вона найголовніша…
Усі чекають, щоб зійшла зірниця,
вечірня зіронька, найперша, найясніша.
І квокче, й мукає, і тішиться малеча,
в соломі ласощів шукає у… (Святвечір)
(Матеріал взято з сайту https://mamabook.com.ua)
- Як утворилась назва вечері перед Різдвом? ( Святий+вечір= Святвечір)
- Доберіть до слова «Святвечір» слова-ознаки
Святвечір (який?) веселий, …
Г) Хвилинка- цікавинка:
«Палять дідуха» о п'ятій-шостій ранку на другий день Різдва — обов'язково «до зорі». Усе сіно й солому зі столу, сніп збіжжя виносять із хати і спалюють на перехресті доріг. Через це вогнище всі, хто міг, мають перестрибнути — і старі, й молоді, й малі — щоби були здоровими протягом усього наступного року.»
- Покажіть, як би ви стрибали через полум'я.
- Яким став ваш настрій після стрибків?
Настрій( який?) …
VІІ. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
А) Гра «Закінчи речення»:
— Ми відвідали палац Країну…
- Ми познайомились з принцем …
- Прикметник – це частиною мови…
Б) Самооцінювання, взаємооцінювання
- Які традиції українців сьогодні пригадали?
- Хочу закінчити наш урок віршем «Різдво» Ольги Науменко:
https://megaznaika.com.ua/zbirnyk-virshiv-pro-rizdvo/
«Так повелось серед віків,
Що ходять діти до батьків,
Несуть калачики смачненькі,
Гостинці різні, солоденькі.
А ще колядники приходять,
Вертеп вони з собою водять,
Обряд проводять засівання,
Бажають щастя, процвітання.»
- Бережемо те, що робить нас нами – українську мову і свої давні народні традиції.