Урок української мови з використанням STEM-технологій

Про матеріал
Урок української мови в 4 класі з використанням STEM- технологій та інформаційцних тенологій до Всесвітнього дня інформації.
Перегляд файлу

УРОК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

(з використанням STEM – технологій)

4-клас

Тема: «Усьому початок – слово». До Всесвітнього дня інформації

Мета:

  •      збагатити знання учнів про історію виникнення письма, розвитку писемності Київської Русі, історію виникнення свята «День української писемності та мови»;
  •      формувати розуміння того, що українська мова - наш скарб, без якого не може існувати ні народ, ні Україна як держава;
  •      розширювати знання про красу і багатство української мови;
  •      розвивати в учнів творчість, креативність;
  •      пробудити почуття національної гідності;
  •      виховувати любов та повагу до рідної мови.

Хід уроку:

 

  1. Вступ

Всіх нас єднає рідна мова, 

Всіх, хто живе у цім краю.

 Вона прекрасна, світанкова,

Я в ній свою наснагу п'ю.

Бо наша рідна мова-мати,

Снагу і силу нам дає.

Нам стежку в світ дано топтати,

 Поки в нас рідна мова є!

Цвіти і смійся, рідне слово!

У серці щирому звучи!

Моя чарівна, рідна мово,

Лети над світом, не мовчи!

 

Саме цими словами  мені хотілося почати цей незвичайний урок. Урок, присвячений Всесвітньому дню інформації.

  •      А як ви розумієте значення слова «інформація»
  •      У якому вигляді людина отримує інформацію?

(Створення інтелект –карти

Інформація – слово, символ, число, малюнок,звук.  візерунок)

 А найбільше?

Правильно , слово – найбільше джерело інформації. Отже, мова і інформація неподільні.

  • Які ваші очікування від уроку?
  • Про що хотілося б почути?
  1. Повідомлення теми та мети уроку.

 

  •                 Скіжіть мені, а на вашу думку, чи потрібне таке свято? Адже, мова і інформація– це для нас звична річ. Ми ж не святкуємо день одягу, наприклад.
  •                 Для чого, на вашу думку було встановлено таке свято?
  •                 Хто повинен його відзначати?

Отже, сьогодні на уроці ми з вами спробуємо дослідити поняття «слово», як найбільше джерело інформаціїї. Розглянемо його під різним кутом. З'ясуємо значення слова у житті сучасного українця. Готові? Тож, починаємо.

 

  1. Блок «Усьому початок – слово»

Перегляд відео https://www.youtube.com/watch?v=vTtfzL-SyGg

Завдання : записати 2-3 речення (есе) про побачене.

Саме з нього починалася писемна українська мова. Саме його вважають першим істориком України. Хто це? ( Нестор-літописець.)

Завдання : використовуючи додаткові джерела інформації , дізнайтеся більше про цю людину.

Довідка для вчителя

Одним з найосвіченіших людей Київської Русі того часу був  Нестор-літописець. Окрім богословських знань мав виняткові здібності до історії та літератури, досконало  володів грецькою мовою. Сімнадцятирічним юнаком прийшов до Печерського монастиря. Був працьовитим, чесним, богослухняним. Після трирічного випробування прийняв постриг. Головним послушенством  його у монастирі стала книжна справа. В монастирі існувала велика бібліотека і молодий Нестор наполегливо опановував накопичені століттями знання, продовжуючи духовне зростання. З його праць збереглися розповіді про життя святих. Та найвизначніший його твір – «Повість временних літ», складений за раніше написаними літописами, архівними і народними переказами та оповіданнями з поєднанням сучасних авторові подій.    

Помер Нестор – літописець 9 листопада бл. 1113 р., похований у Києво-Печерській лаврі. Тому за церковним календарем 9 листопада вшановують пам’ять Преподобного Нестора-літописця.

Кілька разів я почула від вас слово «літописець». Спробуйте пояснити його значення.

Де перевірити наше припущення ? (тлумачний словник)

Давайте це зробимо.

 

 

C:\Users\ITB\Downloads\qr-code (1).png

 

 

  • Складно зрозуміти, не знаючи значення слова літопис. Дізнаймося !

          C:\Users\ITB\Downloads\qr-code (1).png

 

  1. Блок «Математика у мові»

Які знання потрібні були Нестору, щоб створювати літописи.

(читати, писати, географія, математика). Отже, інформація у вигляді чисел.

Ось про математику у мові ми поговоримо далі.

Завдання (індивідуальні картки) : у пропуски вписати числа, тобто числівники.

 

Завдання

Перевірка

  1. В українській мові ______________________________________________  звуків.

 

 

  1. На письмі вони позначаються ____________________________________________    буквами.

 

 

 

  1. Голосних звуків _____________________________.

 

 

  1. Буква «Е» ____________________________ у алфавіті.

 

 

  1. Іменник в українській мові має _______________________ відмінків.

 

 

  1. В українській мові ____________________________ частин мови: з них

 

_______________________________ самостійних ,

 

 

____________________ службові  та __________________________.

 

 

 

 

 

 

Молодці, ви впоралися із завданням на відмінно. Що зрозуміли виконуючи це завдання?

  1. Блок «Рідне слово»
  • Ви вже знаєте, що мова розвивається постійно. Що це значить? Правильно, поповнюється новими словами. Як думаєте, це добре?
  • Якщо запозичених слів стане дуже багато, це як вплине на нашу мову?
  • Що ж тоді робити? Як правильно вживати іншомовні слова. Давайте сформулюємо правило.

«Вживай іншомовні слова тоді, коли немає українського відповідника.

Завдання : замінити іншомовні слова українськими відповідниками.

 

 

 

 

 

 

Робота у парах

 

 

  •                 Я тільки –но зрозуміла скільки запозичених слів вживаю, хоча знаю українські відповідники. Треба виправляти ситуацію. Як змусити себе вживати українські слова? Так, частіше використовувати.
  •                 Тож складіть і запишіть речення з одним українським словом.

Оцініть свою роботу. Ви гарно попрацювали, тепер можна і відпочити.

6.Блок «Пісня -  душа народу»

Інформація – це не тільки слова, числа, а й звуки.

Фізкультхвилинка . Пісня «Рідна мова»

Чудова пісня, а слова які! Милозвучні, ніжні. Ми звикли до того, як звучить наша мова. А уявіть собі, що звуки мови зникли. Як передати  значання слова?

  1. Блок «Творча лабораторія»

Запрошую вас до «Творчої лабораторії»

Спробуйте написати слово,  не використовуючи букви. Придумайте свої способи.

 ( Малюнок,  символ,  по номеру букви у алфавіті, знаковий алфавіт   тощо)

СОНЦЕ,  КАЛИНА, ДУБ, ЗІРКА, ЗЕМЛЯ.

А наші пращури уміли передавати  інформацію, тобто значення слова без букв. І це уміння перетворили на мистецтво. Як думаєте , про що я говорю?

Так, це вишивка. Адже українська вишита сорочка, вишитий рушник – це не тільки красиво, а ще й символічно.

  • Подивіться на різні вишивки. Чому, на вашу думку вони відрізняються одна від одної? Чим саме відрізняються?
  • Презентація «Символіка вишивки»

 

 

 

 

 

  1. Практична робота

Плетення килимка з паперових смужок.

Завдання : передати візерунком слова –побажання.

 

  1. Підсумок уроку.
  • Що на уроці вразило?
  • Що запам'яталося?
  • Які почуття виникали на уроці?
  • Що вдалося?
  • Над чим ще треба попрацювати?
  • Про  захотілося дізнатися більше?
  • Який висновок зробив(ла) для себе?

 

docx
Пов’язані теми
Українська мова, Розробки уроків
НУШ
Додано
1 березня
Переглядів
223
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку