Урок української мови "Змінювання іменників за числами"

Про матеріал

Урок української мови. Мета уроку: знайомити учнів із властивістю іменників змінюватися за числами;

навчати змінювати іменники за числами, визначати число іменників;

розвивати спостережливість, зацікавленість до мовних явищ ;

розвивати критичне й логічне мислення;

формувати уміння вчитися; учити орієнтуватися в часі, відведеному на виконання поставленого завдання;

виховувати старанність, наполегливість.
Перегляд файлу

Тема уроку.  Змінювання іменників за числами ( однина і множина ). Вимова і написання слова черешня.

Мета уроку:  знайомити  учнів із властивістю іменників змінюватися за числами;

навчати змінювати іменники за числами, визначати число іменників;

розвивати спостережливість, зацікавленість до мовних явищ ;

розвивати критичне й логічне мислення;

формувати уміння вчитися; учити орієнтуватися в часі, відведеному на виконання поставленого завдання;             

 виховувати  старанність, наполегливість.
Обладнання: завдання для групової роботи,   мультимедійна презентація, підручник для 3-го класу «Рідна мова» М. С. Вашуленко, О. І. Мельничайко.

Тип уроку:  вивчення нового матеріалу і первинне  закріплення 

                                                        Хід уроку

I. Організаційний  етап  

 Девіз уроку:

  Не просто слухати, а чути.

  Не просто дивитися, а бачити.

  Не просто відповідати, а міркувати.

  Дружно і плідно працювати.

II.  Контроль знань учнів

1. Фронтальне опитування. Гра « Правильно - неправильно».

 Учитель кидає м’яч. Учень його ловить і каже: « Правильно!», якщо відповідь є правильною, або « Неправильно!», якщо неправильною.

  • Іменники бувають власними та загальними. ( Правильно)
  • Іменники змінюються за родами. ( Неправильно. Іменники мають рід.)
  • Іменники відповідають на питання хто? який? ( Неправильно, іменники відповідають на питання хто? що? )
  • Закінчення служать для в’язку слів у реченні.( Правильно )
  • Власні іменники пишуться з малої букви. ( Неправильно, з великої букви).
  • Установити зв'язок слів в реченні допомагають питання. ( Правильно)

2. Каліграфічна хвилинка

  – Діти, я знайшла такий «сма-а-а-ачний» малюнок. Що це? ( Учитель демонструє зображення червоної ягідки черешні. Одні говорять, що це вишня, інші – черешня.)

  1. Уведення слова « черешня»

а) Робота над загадкою.

  Навесні налита

  Білим я цвітом,

  А потім я зелена,

  Бо стигну, напевно,

  У червні ж буває

  Багато врожаю:

  І жовта, й червона,

  Та навіть і чорна.

  Всередині ж б’ється

  Кам’яне серце –

  Смакуй обережно

  Солодку … ( черешню).

б) Демонстрування зображень різнокольорових ягідок черешні.

2) Слово « Всезнайка»

          Черешня – плодове кісточкове дерево з їстівними соковитими ягодами жовтого, червоного чи чорного кольору, а також плід цього дерева.

 3)Письмо з’єднань

           е е я я ч ч ч У У Ч Ч Чч

че че ер ре еш шн ня черешня

  – До якої частини мови належить слово черешня?

  – Доберіть прикметники… ( стигла, солодка, червона, жовта, рання, дрібна, соковита, свіжа, консервована).

  – Доберіть дієслово … ( достигає, смакує, росте, розвивається, зацвітає, приваблює, милуєх, радує).

ІІІ. Мотивація пізнавальної діяльності учнів.

  1. Вправа « Мікрофон»
  • До якої частини мови належить слово черешня?
  • Чому ви так вважаєте?
  • Це істота чи неістота?
  • Доведіть свою думку.
  • Який рід має слово черешня?
  • Які слова вам  допомогли   визначити рід?

 

 – Діти, як ви гадаєте, чи все ви розповіли про слово черешня? А от і ні! Хочете дізнатися більше? Тоді – до роботи!

2.Оголошення теми й завдань уроку.

ІV. Вивчення нового матеріалу

1.Вправа « Дослідження».

 Вправа 313.

  – 1-й варіант  випишіть іменники, що означають один предмет.

  – 2-й варіант випишіть іменники, що означають багато предметів.

Висновок.

  – Прочитайте правило.  

  – Які нові слова ви знайшли?

 V. Первинна перевірка засвоєння знань.

 ( Завдання за вибором учнів)

  • Виконання вправи 314
  • Картка

1.Прочитайте.

 Навесні черешні вкриваються білим цвітом. Повітря напоєне незвичайним ароматом. Здається, наче погосподарювали у садку справжні чарівники.

 Черешня полюбилася нашим предкам з давніх-давен. Вони вирощували її десь уже з десятого століття.

 Багато клопотів завдавала черешня людям. Надто вже теплолюбною була. Тож спочатку й вирощували її переважно в південних районах нашої країни.

        ( З журналу)

2. Випишіть у стовпчик іменники, що означають багато предметів.

3. Через риску напишіть назву одного предмета.

Фізкультхвилинка

 Щоб нам черешеньку зірвати,

 То потрібно пострибати.

 А вони на землю впали,

 В руки щось нам не попали.

 Тепер треба присідати

 І ті черешеньки зібрати.

 VІ. Первинне закріплення знань учнів

 Спостереження за іменниками, що вживають тільки в однині або тільки у множині.

  1. 1-й варіант :

знайдіть і прочитайте слова.

 

о

а

р

о

л

с

л

д

ш

о

р

а

і

і

н

о

о

м

я

с

т

ь

б

а

д

о

б

р

о

т

 

( Олія, доброта, масло, радість, борошно)

 – Визначте  число іменників. ( Однина)

 – Змініть іменники так, щоб вони стояли у множині. ( Не можна )

– Який висновок можете зробити? ( В українській мові є такі іменники, що вживаються тільки в однині).

 2) 2-й варіант :

знайдіть і прочитайте слова.

н

і

к

н

и

о

ш

к

а

о

н

у

и

в

р

і

а

р

ж

а

л

н

о

г

ш

м

о

ц

к

и

е

р

а

т

и

н

ц

І

і

м

о

т

а

н

и

 

( Ножиці, канікули, іменини, ворота, гроші, штани, макарони).

– Визначте  число іменників. (  Множина)

 – Змініть іменники так, щоб вони стояли у множині. ( Не можна )

– Який висновок можете зробити? ( В українській мові є такі іменники, що вживаються тільки в множині).

VІІ. Контроль і самоперевірка знань учнів.

1. Вибірковий диктант.

 Дівчатка записують іменники в однині, а хлопчики – в множині.

 Абрикос – абрикоси, акваріум – акваріуми, велосипеди – велосипед, директор – директори, космонавти – космонавт, коридор – коридори, канікули, молоко.

2. Відгадайте загадку. Запишіть у стовпчик відгадку. Визначте число. Запишіть через риску слова, змінивши їхнє число.

  • Пані крижана зі стріхи

Ноги звісила для втіхи.

А як сонце припече,

Пані плаче і тече. ( Бурулька)

 

  • Я розтрушую сніги,

Наганяю холоди,

Води сковую в льоди.

В дружбі з дітьми я всіма.

Здогадались? Я – … ( зима).

 

  • За селом була вона

Вся блискуча, чарівна,

По слизьких її боках

Їдуть діти в саночках. ( Ковзанка )

 

  • Взимку скляр прийшов на річку

Наче склом налив водичку.

Бавитися там не слід –

Бо крихкий на річці … ( лід ).

VIII.  Підведення підсумків

 Гра « Оплески»

 – Приготуйте долоні. Плесніть у долоні, якщо ви згодні зі мною.

  • На уроці ми дізналися про те, що іменники  мають  число.
  • На уроці ми дізналися про те, що іменники   можуть змінюватися за числами.
  • На уроці мені було цікаво.
  • На уроці я працював ( працювала ) старанно.

 – От ви й   поаплодували самі собі, своїм однокласникам, жителям країни Школяндії.  

IX. Інформація про домашнє завдання.   

 С. 133, вправа 320

 С. 133, вправа 321

         ( на вибір)

Правило ( с.131)

 

 

Додаток

  Штани

 – Яке завдання в нас було ?

Петров !

 – Позначити число 

В іменниках « штани» й « весна»,

Чи однина, чи множина.

 – То ти вже виконав чи ні?

 – «Весна», це ясно в однині,

От зі штанами щось не те,

Завдання дуже непросте!

 – І чим же, поясни мені,

Оці штани такі складні?

У чому складність, поясни?

 – У чому складність? Бо штани

До половини – однина,

А трохи нижче – множина!

   Валентина Бутрім 

( інсценізація вірша: вчитель – учень)

docx
Додано
21 вересня 2018
Переглядів
4702
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку