Тема. Зв’язок прикметників з іменниками.
Мета: поглибити знання про зв’язок прикметників з іменниками; удосконалювати навички розпізнавання прикметників серед інших частин мови в тектах, уміння ставити до них питання,навички каліграфічного письма; розвивати зв’язне мовлення, вміння аналізувати, узагальнювати, уважність; збагачувати активний словник учнів; виховувати допитливість, любов до рідної мови, до природи.
Обладнання: картки для роботи в групах, предметні малюнки, музичний супровід для фізкультхвилинки, презентація «Подих весни», відео «Як подружились Іменник з Прикметником», відео про Ярослава Мудрого із серії «Казка-мандрівка».
Тип уроку: комбінований урок.
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна.
Хід уроку
І. Вступна частина
Емоційне налаштування на урок
Дзвоник весело лунав
До уроку всіх скликав.
В країну «Прикметник»
Продовжимо путь.
Цікаві завдання по ній поведуть.
ІІ. Основна частина
Скрізь пахощі приємні ллються, –
Змінилося довкіл усе!
Струмочки весело сміються.
Весна іде! Красу несе!
– Зараз ви переглянете коротеньку презентацію «Подих весни», за віршиком та за її переглядом складіть портрет весни, використовуючи прикметники.
Весна (яка?) …, …, …. (рання, тепла, весела, лагідна, запашна, красива,зелена.
Виконання роботи за картками. Виписати прикметники та іменники, з якими вони пов’язані.
Весняний ранок. Поволі викочується золотаве сонце. Блакитне небо засяяло, заграло. На зеленій траві замерехтіли срібні крапельки роси. Скрізь лунає веселе щебетання пташок. Світла радість навколо!
Прикметник про іменник усе знає.
От запитай його мерщій:
Які? Яке? Яка? Який? –
На всі питання відповіді має,
Про всі ознаки всім розповідає.
Перегляд відео «Зв’язок прикметника з іменником в реченні»
https://www.youtube.com/watch?v=qP80izpL0Ds
(Постановка цілей та визначення критеріїв оцінювання на уроці)
А відгадайте-но, що я таке?
Всі хочуть, як народиться дитина,
Щоб я було красиве і дзвінке,
Бо носить все життя мене людина.
https://www.youtube.com/watch?v=IJNFb2xW4Jw
(Відео 5 з серії «Книга-мандрівка. Україна»)
(Орієнтовні речення:
Софійський собор – визначна пам’ятка історії України.
Софійський собор – всесвітньо відомий музей.
Софійський собор розповідає про далеке минуле нашого народу.
Ярослав Мудрий був справедливий і щедрий.
Ярослав Мудрий побудував перші школи.
Ярослав Мудрий прийняв першу збірку законів.
Ярослав Мудрий побудував Золоті ворота.)
(Орієнтовні реклами дітей:
Ми – українські діти! Ми ті, хто любить рідну Україну!
Я і ти, він і вона! Ми ведемо здоровий спосіб життя! Ми – українські діти!
Талановиті! Креативні! Це є українські діти!
Допитливі! Розумні! Сучасні! Це все про нас – українських дітей!
Українські діти – мов барвисті квіти! В рідному краю зростають, рідну землю прославляють, мову рідну, рідне слово залюбки вивчають!)
(На смужках записані імена і прізвища дітей класу. Кожна група дістає із «чарівної скриньки» смужку і виконує завдання. З метою економії часу слова-іменники з питаннями записані на окремому аркуші, треба лише дописати ознаку. Також є аркуш-підказка, які прикметники можна використати для опису.
Обличчя: кругле,довге, видовжене,усміхнене. Виразне.
Ніс: прямий, кирпатий, короткий, з горбинкою, маленький, широкий, тонкий.
Волосся: пряме, довге, густе, кучеряве, темне, русяве, світле, руде, каштанове, блискуче.
Рот: маленький, усміхнений.
Губи: прямі, тонкі, рожеві, повні, рум’яні.
Вуха: круглі, видовжені, маленькі.
Лоб: високий, відкритий, вузький.
Брови: густі, грайливі,чорні, світлі, широкі, вузенькі, прямі.
Очі: карі, сині, сірі, зелені, блакитні, вузькі, круглі, привітні, добрі, примружені, ясні.)
ІІІ. Заключна частина
Вправа 6 (с.125)
Самооцінка (ставлять позначку на шкалі успіху в зошиті)
Філворд «Знайди прикметники»
а |
в |
и |
ш |
н |
е |
в |
и |
й |
м |
в |
ч |
е |
с |
а |
а |
к |
к |
ю |
я |
о |
о |
з |
п |
з |
т |
е |
п |
л |
а |
ж |
в |
т |
і |
к |
ж |
с |
м |
в |
й |
т |
т |
і |
л |
с |
р |
а |
а |
е |
д |
в |
р |
ц |
е |
у |
ч |
с |
б |
а |
а |
й |
ц |
у |
й |
к |
и |
с |
л |
и |
й |
ч |
л |
и |
с |
б |
а |
в |
і |
д |
л |
й |
б |
е |
р |
е |
з |
о |
в |
и |
й |
м |
в |
о |
е |
р |
т |
б |
ю |
к |
є |