Урок української мови на тему: "Узагальнення та систематизація знань учнів із теми "Прикметник". Контрольна робота (тест)"

Про матеріал

Урок української мови у 6 класі на тему: "Узагальнення та систематизація знань учнів із теми «Прикметник». Контрольна робота (тест)" може слугувати вчителям-словесникам при підготовці до уроку.

Перегляд файлу

Узагальнення та систематизація знань учнів із теми «Прикметник». Контрольна робота (тест)

Соціокультурна тема:  «Рідна мова»

Мета: виявити та оцінити рівень знань учнів із теми «Прикметник»; удосконалювати вміння застосовувати здобуті теоретичні знання на практиці, навички самостійної роботи; закріпити й систематизувати матеріал із теми «Прикметник»; розвивати пізнавальний інтерес, творчу уяву, пам’ять, логічне мислення; виховувати охайність, мовленнєву культуру, любов до рідної мови.

Тип уроку: урок застосування, контролю та корекції знань.

Форма уроку: урок-гра.

Обладнання: ігрове поле, інтерактивна дошка, тестові завдання, картки самооцінювання.

Методи і прийоми: слово вчителя, словниковий диктант, ігрові завдання.

Очікувані результати:

учні знатимуть:   власний рівень засвоєння вивченого;

учні вмітимуть: виконувати тестові завдання; здійснювати самооцінку власних досягнень;  пояснювати причини невдач, якщо вони були.

Епіграф:

Вона – людська совість, душевна окраса

І ніжність, сповита в сіянні святім.

В ній Лесині мрії і голос Тараса,

В ній скарби віків, що належать усім.

В. Вихрущ, «Рідна мова»

Хід уроку

І. Організаційний момент

1. Забезпечення емоційної готовності учнів до уроку

Обмін побажаннями у парах.

 

ІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку та форми його проведення

1. Слово вчителя

       - Ми з вами закінчили вивчення теми «Прикметник». Сьогодні ми спробуємо систематизувати знання з цієї теми та оцінити рівень ваших навчальних досягнень, а також визначити сильні та слабкі сторони знань, щоб шляхом самоосвіти вдосконалити їх. Я пропоную вам пригадати і систематизувати ваші знання у формі гри «Поле чудес». А потім виконати контрольну роботу тестового характеру.

 

ІІІ. Виконання учнями завдань під керівництвом вчителя

Гра «Поле чудес»

На дошці прикріплене ігрове поле (див. додаток №1). За допомогою кубика учні обирають номер сектора, з якого буде виконуватися завдання. Правильне виконання завдання оцінюється балами. В кінці гри підбиваються підсумки, визначаються переможці.

Сектор І «Теоретичний»

Сектор ІІ «Знавці рідної мови»

Сектор ІІІ «Орфографічна розминка»

Сектор ІV «Четвертий зайвий»

Сектор V «Вірю - не вірю»

Сектор VІ «Практичний»

Сектор VІІ «Перекладачі»

Сектор VІІІ «Поетична пауза»

 

Сектор І «Теоретичний»

  1. Яка частина мови називається прикметником?
  2. Як змінюються прикметники?
  3. На які розряди за значенням поділяються прикметники?
  4. Прикметники якого розряду мають ступені порівняння? Наведіть приклади.
  5. У чому полягає відмінність між повними і короткими формами прикметників?
  6. Які прикметники належать до твердої та м’якої груп.
  7. Якими способами творяться прикметники?
  8. За якої умови прикметники переходять в іменники?

Сектор ІІ «Знавці рідної мови»

  1. Доберіть епітети до слів мова, Україна, слово.
  2. Доберіть синоніми до слів дружній, сміливий, відомий.
  3. Доберіть антоніми до слів ініціативний, запальний, коректний.
  4. Розкрийте значення фразеологізмів тверда рука, гаряча голова, ахіллесова п’ята.
  5. Поясніть різницю значень кожної пари слів тактичний – тактовний, музикальний – музичний, писемний – письменний.

Сектор ІІІ «Орфографічна розминка»

Словниковий диктант.

Неозорий; качиний; незрівняний; північно-західний; недобрий; туманний; п’ятиградусний; недопечений; яскраво-рожевий; благословенний; кароокий; недбалий; здоровенний; гіркувато-солоний; бджолиний; не веселий, а сумний; червоногарячий; шестикрилий; скляний; морально-етичний.

Сектор ІV «Четвертий зайвий»

Знайдіть зайвий прикметник.

  1. Добрий, зелений, вечірній, молодий.
  2. Вищий, наймолодший, більш темний, кращий.
  3. Мовно\літературний, біло\сніжний, українсько\російський, жовто\блакитний.
  4. Срібен, хороший, золотая, молода.
  5. Осінні, літні, зимові, вечірні.
  6. Найсмачніший, найбільш смачний, більш смачний, щонайсмачніший.
  7. Невтомний, нестримний, невсипущий, невеселий.
  8. Глиняний, денний, осінній, лимонний.

Сектор V «Вірю - не вірю»

  1. У реченні прикметник найчастіше виступає означенням, рідше – присудком. (Так)
  2. Присвійні прикметники, утворені від власних імен, пишемо з великої літери. (Ні)
  3. Прикметники предобрий, значущий, довжелезний не мають ступенів порівняння. (Так)
  4. Прикметник білолиций відноситься до твердої групи. (Ні)
  5. Прикметники сучасний, прикордонний, беззубий утворені префіксальним способом. (Ні)
  6. Короткі форми прикметників вживаються лише у формі називного відмінка однини чоловічого роду. (Так)
  7. Прикметники жовтогарячий і глухонімий пишемо через дефіс. (Ні)
  8. Прикметник пишемо окремо з часткою не, якщо він виступає в реченні присудком. (Так)

Сектор VІ «Практичний»

Знайдіть в реченнях прикметники і зробіть їх морфологічний розбір.

  1. У джерелах слова – душі криниця, а рідна мова, як чарівниця.
  2. Розцвітай прекрасна Україно! Хай лунає мова солов’їна.
  3. Українська мова – це Шевченкове слово, бабусина казка, мамина ласка.
  4. У народу немає бiльшого скарбу, нiж його мова.
  5. Мова - це характер народу, його пам’ять, iсторiя i духовна могутнiсть.

Сектор VІІ «Перекладачі»

Перекладіть українською мовою.

  1. Благородный, полезный, стеснительный, аккуратный, крепкий.
  2. Деревянный, безветренный, стеклянный, оловянный, каменный.
  3. Королёв, Васильев, Туполев, Фёдоров, Николаев.
  4. Французский, солдатский, рыбацкий, комендантский, ткацкий.

 

Сектор VІІІ «Поетична пауза»

Учитель читає поезію О. Олеся «Рідна мова в рідній школі».

Рідна мова в рідній школі!

Що бринить нам чарівніш?

Що нам ближче і миліш

І дорожче в час недолі?

Рідна мова! Рідна мова!

Що в єдине нас злила, -

Перші матері слова,

Перша пісня колискова.

Як розлучимось з тобою,

Як забудем голос твій

І в Вітчизні дорогій

Говоритимем чужою?!

Краще нам німими стати,

Легше гори нам нести,

Ніж тебе розіп’ясти,

Наша мово, наша мати!

Ні! В кім думка прагне слова!

Хто в майбутнім хоче жить,

Той всім серцем закричить:

- В рідній школі рідна мова!

І спасе того в недолі

Наша мрія золота,

Наше гасло і мета:

- Рідна мова в рідній школі!

 

ІV. Проведення контрольної роботи тестового характеру

1. Інструктаж щодо проведення тестової роботи.

2. Ознайомлення учнів з критеріями оцінювання.

3. Виконання тестових завдань учнями за варіантами.

 

Варіант І

1. Прикметник це…

а) частина мови, яка називає ознаку предмета і відповідає на питання хто? що?

б) службова частина мови, яка називає ознаку предмета і відповідає на питання який? чий? котрий?

в) самостійна частина мови, яка називає ознаку предмета і відповідає на питання який? чий? котрий?

г) самостійна частина мови, яка означає кількість предметів або порядок їх при лічбі.

2. Позначте рядок, у якому всі слова - прикметники.

а) Охайний, міський, інший, добрий, гумористичний;

б) блакитний, ніякий, денний, кожний, березовий;

в) осінній, будь-який, одноманітний, український, сучасний;

г) молочний, гречаний, біленький, якісний, кмітливий.

3. Знайдіть рядок, у якому всі прикметники - якісні.

а) Пшеничний, вечірній, рідний, сестрин;

б) широкий, дощовий, солодкий, золотий;

в) серйозний, милий, молодий, гарний;

г) український, весняний, дешевий, чорний.

4. У котрому рядку всі подані у словосполученнях прикметники належать до однієї групи за значенням (якісні, відносні, присвійні)?

а) Білий папір, лебедине пір’я, ведмежа лапа;

б) сталеві нерви, довга розмова, Андріїв голос;

в) ведмежа лапа, доччина пісня, орлиний дзьоб;

г) добрий характер, чиста душа, східний вітер.

5. У котрому рядку подані правильні форми прикметників вищого ступеня порівняння?

а) Менш складніший, солодший, премудріший;

б) порожніший, готовіший, самий русий;

в) дорожчий, більш пахучий, вужчий;

г) сивіший, самий кращий, довжелезніший.

6. Виділіть речення з прикметником у короткій формі.

а) Широкеє поле, святая країно, як любо на тебе дивитись мені!

б) Зоре моя вечірняя, зійди над горою!

в) Є приказка весела: їж, коли роток свіж.

г) Місяцю ясний, зорі прекрасні.

7. У котрому рядку всі прикметники утворені префіксальним способом?

а) газетний, невмирущий, обідній;

б) героїчний, лимонний, задовільний;

в) недобрий, премилий, без’язикий;

г) гімнастичний, семиструнний, невеселий.

8. У котрому рядку прикметники утворюються від іменників за допомогою суфікса –ев(-єв)?

а) Вишня, травень, квітка, лоза;

б) барвінок, мить, казка, край;

в) груша, фарш, магній, черемха;

г) яблуня, вуглець, радій, січень.

9. Визначте речення, у якому допущена помилка в написанні не з прикметником.

а) Нешвидкою ступою йшли чумацькі воли, повертаючись з далекого Криму.

б) Дівчина була не велика на зріст, але рівна, як струна.

в) Вона була не молода, але й не стара.

г) Ця пісня моя неостання.

10. Позначте рядок, у якому всі прикметники пишуться через дефіс.

а) Біло\зубий, кисло\солодкий, турецько\татарський;

б) рожево\синій, світло\зелений, жовто\гарячий;

в) північно\східний, політико\економічний, військово\морський;

г) науково\дослідний, західно\європейський, шести\поверховий.

11. Визначте речення, у якому вживається прикметник з –нн-.

а) Пташин..им дзвоном повниться земля.

б) Холодн..ий солон..ий вітер дмухнув зі сходу.

в) Осін..ій ранок видався туман..ий.

г) Мелодію прядуть бджолин..і хори на цвіті.

12. Позначте рядок, у якому всі слова – прізвища прикметникової форми.

а) Тихонов, Котляревський, Ломоносов, Романів;

б) Федорів, Симоненко, Іваничук, Загребельний;

в) Костенко, Вінграновський, Гуцало, Стельмах;

г) Франко, Грінченко, Коцюбинський, Шевченко.

 

Варіант ІІ

1. Знайдіть рядок, у якому всі слова - прикметники.

а) Слизький, гречаний, хтозна-який, морозний, батьківський;

б) живий, білий, чийсь, восьмий, материн;

в) житній, золотий, медвяний, міський, поетичний;

г) двохтисячний, розумний, голосно, багатий, сосновий.

2. Прикметники змінюються за:

а) відмінками і числами;

б) родами і числами;

в) родами, числами і відмінками;

г) родами, числами, відмінками і часами.

3. Знайдіть рядок, у якому всі прикметники - відносні.

а) Мудра дівчина, погана погода, тітчині слова;

б) дитячі забави, каштанове волосся, міцне коріння;

в) чоловіча розмова, ясний ранок, друкарський шрифт;

г) солом’яна стріха, пшоняна каша, кавовий напій.

4. У котрому рядку всі подані у словосполученнях прикметники належать до однієї групи за значенням (якісні, відносні, присвійні)?

а) Солодкий чай, розумний керівник, металева пружина;

б) крокодилячі сльози, польові квіти, зелене листя;

в) кришталева ваза, золоті руки, синівська любов;

г) довга дорога, срібна роса, солодкий торт.

5. Виділіть речення, у якому прикметник виступає присудком.

а) Могутня ріка швидко несла свої води.

б) Мир утихав після денної праці.

в) Знов я юний-юний і веселий знов.

г) Рідна мова увібрала в себе гомін дібров і лісів, п’янкий аромат луків і полів.

6. У якому рядку всі прикметники належать до м’якої групи?

а) Радісні, веселі, колишні, суботні;

б) торішні, сьогоднішні, осінні, ближні;

в) запашні, домашні, вологі, житні;

г) художні, крихкі, красиві, молочні.

7. У котрому рядку подано правильні форми найвищого ступеня порівняння прикметників?

а) Найсимпатичніший, кращий, більш порожній;

б) якнайсвітліший, самий найглибший, найменш вдалий;

в) найбільш веселий, щонайкращий, найсолодший;

г) щонайширший, більш дужчий, самий щонайщиріший.

8. У котрому рядку прикметники утворюються за допомогою суфікса

-ов-?

а) Степ, груша, ситець, травень;

б) вермішель, борщ, слива, радій;

в) жанр, гроза, калина, черемха;

г) марганець, оксамит, життя, песець.

9. Визначте речення, у якому допущена помилка в написанні не з прикметником.

а) Після дощу капелюх непотрібний.

б) Заробітчани нескінченними потоками пливли шляхом.

в) Мова кожного народу - неповторна і своя.

г) Господарів хліб не білий, але ситний.

10. Позначте рядок, у якому всі прикметники пишуться разом.

а) Червоно\гарячий, криваво\червоний, червоно\щокий;

б) широко\плечий, гіркувато\солоний, паровозо\будівний;

в) навчально\виховний, легко\крилий, фізико\математичний;

г) лісо\степовий, п’яти\денний, народно\пісенний.

11. Визначте речення, в якому вживається прикметник з –н-.

а) Тополі височен..і вітами від сонця хмарку відмели.

б) Лебедин..і білі зграї в небі хмарами летять, навкруги орлин..і крила гучно, хижо лопотять.

в) Парубок широчен..ими кроками ходить по двору, насупив брови.

г) Ось бризнув дзвінок телефон..ий у тиші, думки шмигонули навсібіч, як миші.

12. Позначте рядок, у якому всі слова – прізвища прикметникової форми.

а) Пономаренко, Гаврищук, Коваленко, Гаврилович;

б) Тихонов, Семенов, Вишенський, Іванишин;

в) Михайленко, Карамазов, Січинський, Петренко;

г) Вавилов, Хоменко, Симеренко, Виноградов.

 

V. Підбиття підсумків уроку

1. Оголошення та нагородження переможців гри

2. Саморефлексія за картками (див. додаток №2)

 

VІ. Домашнє завдання

1. Повторити тему «Прикметник» з метою усунення прогалин у знаннях.

2. Написати твір-мініатюру «Мова – скарбниця духовності народу» (за бажанням).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток №1

«Поле чудес»

 

 

Додаток №2

Картка самооцінювання

 

Я добре засвоїв(ла) тему

(причини успіху).

 

Я засвоїв(ла) не весь матеріал (причини).

 

Треба допрацювати

(що саме).

 

 

 

 

doc
Додано
18 вересня 2022
Переглядів
825
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку