Вправа 1 Випишіть числівники, визначте групу за значенням. 1. Уперше зворотний бік Місяця було сфотографовано в жовтні тисяча дев'ятсот п'ятдесят дев'ятого року. 2. Кілограмова гиря на Місяці важила б усього шістдесят шість грамів. 3. Місяць мчить навколо Землі зі швидкістю три тисячі шістсот вісімдесят один кілометр на годину. 4. У шістдесятих роках в українську літературу прийшли такі видатні поети, як Василь Симоненко, Борис Олійник, Ліна Костенко, Іван Драч. 5. У битві під Берестечком тисяча шістсот п'ятдесят першого року менш ніж двохсоттисячне військо Богдана Хмельницького протистояло трьохсоттисячній армії польського короля.
Увага! Слід розрізняти порядкові числівники і прикметники із числовим значенням. Якщо слово складається з двох числівників, то це складний числівник (шестисотий, двохтисячний, стомільйонний), якщо — з числівника та іменника, то це складне слово із числовим значенням (трьохелементний, стовідсотковий, чотирикутник, двохкілограмовий). П’ятнадцятий, п’ятиповерховий, двохсотий, п’ятитисячний, восьмирічний, тризначне, восьмидесятий, семиденний, двоскладне, чотиримісячний, тризубий, шестимільйонний.
Правопис числівників і відчислівникових складних слів Правопис відчислівникових складних слів На початку складних слів (прикметників, іменників) перші чотири числівники мають форми одно- дво- три- чотири-: двоповерховий, триярусний, чотирикутник. Форми двох-, трьох- чотирьох- вживаються лише перед голосними: двохелементний, трьохактний, трьохопорний. Усі інші числівники (крім дев’яносто і сто) мають форму родового відмінка: десятиденний, тридцятип’ятикілометровий, сорокакілограмовий, сімдесятирічний, п’ятисотрічний (але: дев’яносторіччя, стоголосий).
Вправа 3 Запишіть речення. Замініть цифри словами у відповідному відмінкові 1. Звичайнісінька качка живе до 40 років. 2. Шуліки та грифи живуть більше 100 років. 3. До 100 років доживають стерв‘ятники. 4. Слони можуть жити до 90 років. 5. Бегемоти та тигри в середньому живуть більше 40 років.
Вправа 4 Запишіть речення. Замініть цифри словами у відповідному відмінкові Сторінками нашої історії 1. Відкриття першої школи в Україні-Русі відбулося в 988 році. 2. Уперше назва «Україна» з‘явилась наприкінці ХІІ століття в літописі від 1187 року. 3. Перший музей старожитностей в Україні був заснований в 1825 року в Одесі. 4. У 1037 році в Еиєві були споруджені Золоті ворота, висота проїжджої частини яких сягала 12 метрів, ширина – більше 6 метрів.