Урок українського читання. Тема: Вода камінь точить. «Азбука, що завоювала світ»

Про матеріал
Мета: розкрити значення азбуки в житті людини, ознайомити з історією створення шрифту Брайля; розвивати мовлення дітей; збагачувати словниковий апас учнів;виховувати позитивне ставлення до людей з обмеженими можливостями, сприяти формуванню інтересу до читання та навчання; відпрацьовувати навички виразного читання. Обладнання: підручник «Українська мова та читання» Вашуленко М.С. 3 кл.
Перегляд файлу

Тема: Вода камінь точить. «Азбука, що завоювала світ»

Мета: розкрити значення азбуки в житті людини, ознайомити з історією створення шрифту Брайля; розвивати мовлення дітей; збагачувати словниковий апас учнів;виховувати позитивне ставлення до людей з обмеженими можливостями, сприяти формуванню інтересу до читання та навчання; відпрацьовувати навички виразного читання.

Обладнання: підручник «Українська мова та читання» Вашуленко М.С. 3 кл.

Хід уроку:

  1. Організація класу

Пролунав уже дзвінок,

Починаємо урок.

Працюватимем старанно

Щоб почути у кінці,

Що у нашім третім класі

Діти просто молодці

 

  • Добрий день, діти! Мене звати Ірина Геннадіївна і сьогодні я у вас проведу урок українського читання.

 

  1. Мовленнєва розминка

Ця-ця-ця – жила собі лисиця

Ле-лем-лем - зустрічалась з журавлем

Ни-ни-ни – запросила на гостини

Ла-ла-ла – каші наварила

Ила-ила-ила – по тарілці розмастила

Ав-ав-ав – журавель дзьобом стукав

Ївсь-ївсь-ївсь – кашки не наївсь

Му-му-му -  пішов додому

Щу-щу-щу наварив борщу

Чик-чик-чик – насипав у глечик

Ку-ку-ку — покликав лиску.

Зив-зив-зив — носик до глечика не влазив

Ась-ась-ась — лисичка розсердилась

-Яку казку вам нагадує мовленнєва розминка? І. Я. Франка « Лисичка і Журавель» 

  1. Перевірка д/з

 

  1. Актуалізація опорних знань
  • Який розділ ви вивчаєте?
  • Хто пам`ятає, що таке інформація?
  • Які органи чуття допомагають нам сприймати інформацію?
  • Яка тема минуого уроку?
  • Які прислів’я про книгу ви знаєте?
  1. Повідомлення теми уроку

А щоб дізнатись тему нашого уроку, вам треба відгадати загадку:

Букви всі від - А до Я, -

Як одна міцна сімя.

Варто всіх у цій родині

Знати грамотній дитині.

(Абетка)

Ми продовжуємо тему «Книга-найкращий винахід людства»

  1. Вивчення нового матеріалу
  • Сьогодні ми з вами познайомимось з твором «Абетка, що завоювала світ».
  • Як ви вважаєте, про що цей твір? (Про абетку)
  • А для кого призначена ця абетка? (Для людей)
  • Але ця абетка призначеня для незвичайних, особливих людей – незрячих.
  • Яка особливість у цих людей?
  • Сьогодні на уроці ми будемо говорити про таких людей.
  • Як ви вважаєте, чи можуть такі люди користуватись комп’ютером?
  • А як вони переходять дорогу?
  • А чи можем ми допомогти цим людям? Як саме?
  • А чи не задумувались ви, як читають незрячі люди?
  • Так, для таких створена спеціальна азбука, а хто її винайшов ми дізнаємось прочитавши твір.

Але спочатку хто скаже, що таке орг а́н?

Орган-найбільший духовий клавішний музичний інструмент, що складається з набору труб, у які нагнітається повітря.

-Давайте послухаємо, як звучить орган

А я називається музикант, який грає на органі?(Органіст)

Чим відрізняються орга́н від О́ргану? (Значенням)

-Що таке орга́н?

Що таке орган?

Рельєфний- із випуклим узором на поверхні.

!Прочитай правильно!

  • Давайте, правильно прочитаємо слова:

Францу́зькому,Брайлів,коней,невимовна,орган, найпотаємніша,послуговуватися,рельєфною,обрису,розташовувати.

Послухайте уважно текст та скажіть, про яку абетку йти мова, та хто її винайшов?

Читає вчитель (повністю)

*Емоційна пауза*

  • Про яку абетку йшла мова? Хто її винайшов? (Брайль)

Про Луї Брайля кажуть, що це людина, яка подарувала світло у темряві

Як ви це розумієте?

Ім'я Луї Брайля відомо і шановане всіма, хто втратив зір. Адже ця людина дала сліпим можливість розвиватися, читати, грати музику по нотах.

  • Давайте ще раз прочиаємо твір, та дамо відповідь на запитання, як саме Луї створював абетку?

Читають діти (ланцюжком)

  • Тож, як саме Луї створював абетку?

Фізхвилинка.

 

Закріплення прочитаного

Як ви розумієте прислів’я «Вода камінь точить»

Чи можна застосувати це прислів’я до нашого твору? Чому?

«Гра продовжи речення»

Давайте склаемо план твору. Треба розбити на частинки

1.Нещасний випадок

2. Навчання Луї

3.Мрія Брайля

4.Створення абетки

5.Результат праці

 

-Про кого і про що розповідалось в цьому творі?

-Які думки і почуття у тебе викликав прочитаний твір?

-Які риси характеру виявив винахідник?

-Скільки років було Луї, коли він здійснив свій винахід?

-Чим важливий цей винахід?

Розпові про незрячих людей, які досягли успіху

Хелен Келлер

В успіх цієї жінки взагалі важко повірити! Адже вона була не лише незрячою, але й глухою. Однак, це не завадило їй стати письменницею, громадською діячкою та викладачкою.

Дівчинці було трохи більше року, коли після хвороби вона втратила і зір, і слух. Це стало викликом для Хелен і її родини. Однак вона досягала значного успіху у навчанні. Дівчинка не лише вміла читати (за допомогою шрифту Брайля), але й грати музику!

Андреа Бочеллі — відомий італійський співак. Андреа із дитинства мав проблеми із зором. До 12-ти років хлопець переніс 12 операцій, та вони йому так і не допомогли: він залишився незрячим.

Бочеллі із ранніх років дуже любив співати. Він жив у селі на фермі, тому міг це робити за кожної нагоди, яка випадала. Він продав понад 70 мільйонів альбомів у світі.
Сам співак переконаний:

До мети треба йти вперто, наполягаючи на своєму.

  1. Підсумок
  • Про що йшла мова на уроці?
  • З яким твором ми сьогодні познайомились?
  • З якими новими словами ми познайомились на уроці?
  • Хто винайшов азбуку для незрячих людей?

 

docx
Додано
14 грудня 2020
Переглядів
1540
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку