Урок "Усі професії потрібні"

Про матеріал
Розробка включає різні види мовленнєвої діяльності. Мета уроку: забезпечити повторення та закріплення лексичного матеріалу по темі «Професії» та граматичного матеріалу: The Present Simple Tense; формувати уміння конкретизувати набуті знання по вивченій темі; розвивати навички аудіювання, читання, усного та писемного мовлення; виховувати повагу до представників різних професій,
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

Відкритий урок на тему:

 

 

 

 

5клас

 

 

 

 

 

 

Підготувала і провела:

вчитель англійської мови

Тетяна Косенко

 

 

 

 

2020

 

Тема уроку:Усі професії потрібні

Мета уроку:

навчальна: забезпечити повторення та закріплення лексичного матеріалу по

темі «Професії» та граматичного матеріалу: The Present Simple

Tense; формувати уміння конкретизувати набуті знання по вивченій  темі;

розвиваюча: розвивати навички аудіювання, читання, усного та писемного мовлення;

виховна:виховувати повагу до представників різних професій,

Методи навчання: бесіда, розповідь, діалог,  робота в парах, тест, робота з

роздатковим матеріалом.

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.

Навчально-методичне забезпечення уроку: картки з завданнями; роздатковий

матеріал; дошка.

Хід уроку

  1. Організаційний момент (Introduction).
  1. Привітання (Greeting).

T.: Good morning, pupils!

Ps: Good morning, teacher!

  1. Повідомлення теми та мети уроку (Announcing the theme of the lesson).

T: Today we are going to revise the vocabulary on the topic “Jobs” and revise the

grammar material. So be active! You'll have good marks and a good mood!

  1. Введення в іншомовне середовище (Warming-up).

T: Let’s begin with the tongue – twister :

Rub – A – Dub – Dub

Three men in a tub:

The butcher, the baker,

The candlestick maker.

 

Лексична зарядка.

T.: How are you today?

I’ll show you cards with the topics on them. Look and you must say word on this topic.  Are you ready?

  1.     Family.
  2.     Days.
  3.     Months.
  4.     School.
  5.     Professions.

Основна частина уроку (Thema in part of the lesson)

  1. Перевірка домашнього завдання (Checking homework).

T: For today you had to revise the words on the topic “Jobs” and do an

exercise.

  1. Speaking task. “Let’s talk about work” (Розвиток навичок говоріння)

Кожен учень витягує картку і складає речення.

There are many places, where we can go every day. For example:

Активізація лексики

Now, make up sentences, like as in example: – I think, she goes to the café, because she is a waiter.

Активізація лексики 2

  1. Watching a video (Учні переглядають відео)
  1. Pre-Watching (Етап підготовки до перегляду відео)

T: What jobs do you think you will see in this video?

  1. Post-Watching (Етап перевірки розуміння побаченого)

T:Now please read the completed sentences.

  1. Гімнастика для очей (Gymnastics for eyesrelaxation).

Учні та вчитель роблять гімнастику для очей.

  1. Reading(Розвиток навичок читання)
  1. Pre-Reading(Етап підготовки до читання)

T: Look at the pictures of the people. What are their jobs?

(Учні описують малюнки)

  1. While-Reading (Етап читання)

T: Read the sentences and match them with the jobs.Thenreadtheadvertisementsandfillin the job. (Учні повинні поєднати речення з назвами професій та відгадати які назви професій пропущені в оголошеннях.)

  1. Post-Reading (Етап перевірки розуміння змісту тексту)

T:  Let’s check your answers. (Перевірка вправи).

  1. Listening. (Розвиток навичок аудіювання)

Students match the people from the cartoon with the job descriptions.

HAIRDRESSER

FARMER

DENTIST

WAITER

SINGER

“I milk cows and I shear sheep. I feed corn to the chickens.”

“I cut and curl hair. I colour it dark or fair. I can make your hair shorter, or even longer!”

“I take your order and bring your meal to the table.”

“You sit in my chair. I check your teeth and give them a clean.”

“I make music with my voice. I sing in a church and also in a pop band!”

 

  1. Speaking. (Розвиток навичок говоріння.)

T: You tried many professions. I think, you can tell me, what profession is the most important and what  you want to be. I think, the journalist will help us to do this. But, firstly, look at the list of professions and choose your favourite profession.

What do you want to be? Interview your partner, like this:

 

Interview your partner

Заключна частина уроку

  1.  Повідомлення домашнього завдання (Givinghomework).

T: Athome you have to do this exercise. Your task is to write the given sentences

under the correct picture and to make a project about one of these jobs.

 

  1.  Підсумок уроку (Summarizing and evaluation).

T: “This is the end of our lesson. Thank you for your work. I think you liked it. All of

you were active today and worked well. Your marks are... Thank you very much for

your work. The lesson is over. Good-bye.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток

 

 

 

 

Peter’s dad              Jenny’s mum           Yasmin’s dad             Ben’s mum              Mark’s mum

Professions

dentist                       waiter                     farmer                     singer                       hairdresser

 

IMVU: Group: Imvu Hospital Page

7BOBE Все Альбомы Дуду

 

 

10 Free Best Shopping Cart Icons Sets in PSD Files