Урок: "Усний та письмовий розбір слів за будовою."

Про матеріал
Урок: "Усний та письмовий розбір слів за будовою." Мета: навчити учнів визначати закінчення, основу, корінь, префікс і суфікс у словах; розвивати вміння виконувати усний та письмовий розбір слів; виховувати інтерес до вивчення мови та охайність у письмі. Тип уроку: урок засвоєння знань із елементами практики.
Перегляд файлу

Тема. Усний та письмовий розбір слів за будовою.

 

Мета: закріпити знання дітей про морфемну будову слова, уявлення про спорідненість слів, знання про корінь, префікс та суфікс як значущих частин

слова, вчити  виконувати усний і письмовий розбір слів за будовою; розвивати зв’язне мовлення учнів; виховувати інтерес до рідної мови.

 

Хід уроку

  1. Організаційний момент

 

Лиш дзвінок на урок продзвенить - 

Стане кожен серйозним в ту мить, 
Бо роботи багато у нас, 
І активно працює весь клас. 

 

  1. C:\Users\Admin\Desktop\Без названия.pngАктуалізація опорних знань

 

 а) Каліграфічна хвилинка

 

     Зірка сніжно-біла

     На рукав злетіла,

     Поки ніс її сюди,

     Стала краплею води. (Сніжинка)

 

б) Слово Всезнайка.

Сніжинки — це атмосферні опади у вигляді білих кристаликів. Сніжинки не схожі між собою.

Тихо і красиво летять сніжинки. Як маленькі парашути, сідають на землю. Можна підставити рукавичку і спіймати сніжинку, щоб краще роздивитися її. Але для цього потрібно прикрити носика і ротика, щоб від теплого повітря сніжинка не розтанула. А тепер можна уважно розглядати їх.

в) 3апис з'єднань у зошити.

сн ні іж жи ин нк ка сніжинка

3верніть увагу на правильність написання слова сніжинка

     г) Вправа «Сенкан».

     

      Іменник. Сніжинка.

Прикметник. Маленька, ніжна.

Дієслово. Кружляє, летить, сідає.

Повільно танцює у повітрі.

Краса!!!

 д) Робота з деформованим реченням.

 

сніжинки, повітрі, летять, У, легкі

 

Проблемне запитання:

 

На  дошці  слова у два стовпчики:

сніговій                             сніговий

хурделиця                         снігопад

метелиця                           сніг 

завірюха                            сніжинка

заметіль                             Снігуронька

віхола                                 засніжений

 

  •          Чим відрізняються слова першого стовпчика від слів другого стовпчика?       ( слова - синоніми, спільнокореневі)
  •          Які слова називаються синонімами ?
  •          Які спільнокореневими?

       III. Повідомлення теми, мети уроку

 

— Сьогодні на уроці ви будете вчитися виконувати усний і письмовий розбір слів за будовою.

 

IV. Закріплення та застосування знань і вмінь

 

- Що означає розібрати слово за будовою? (Виділити закінчення, основу, корінь, префікс, суфікс).

 

     Послідовність розбору слів за будовою

  1. Зміни слово за питаннями і виділи закінчення.
  2. Назви основу слова (частина без закінчення).
  3. Добери до слова 2–3 споріднені слова і визнач корінь.
  4. Визнач префікс (якщо він є).
  5. Визнач суфікс (якщо він є).

 

Зразок усного розбору слова за будовою. У слові подарунки закінчення -и, основа — подарунк-, бо воно змінюється так: подарункам, подарунків, подарунками. Корінь -дар-, бо такий самий корінь у спільнокореневих словах — дар, дарувати, дарунок. Префікс по-, суфікс -унк-. 

 

      2. Розбір слів за будовою

 

— Запишіть та розберіть за будовою спочатку усно, а потім — письмово такі слова:  

  Прохолодний, взимку, заморозити, засніжений, ясненький, морозиво.

 

Фізкультхвилинка 

C:\Users\Admin\Desktop\images.jpg 

У володарки Зими

Трішечки замерзли ми.

Грудень каже: «Пострибай!»

Січень просить: «Присідай!»

Встали — сіли, встали — сіли,

Розігріли наше тіло.

Лютий місяць нагадав:

Час нам братися до справ.

Сіли, дітки, всі гарненько.

Спинки держимо рівненько.

Книги відкриваємо —

Знання здобуваємо!

 

 V.Узагальнення та систематизація вивченого

 

3. Гра «Шаради» з метою закріплення вмінь учнів аналізувати слова за будовою.

І. Префікс від слова підберезовик, корінь від слова сніжинка, суфікс від слова лісник.

ІІ. Корінь від слова морозиво, суфікс від слова грибний, закінчення від слова іскристий.

ІІІ. Корінь від слова зима, суфікс і закінчення від слова зіронька.

IV. Корінь від слова блискавка, суфікс від слова ревучий, закінчення від слова білий.

 

  •          Назвіть предмети на малюнку, які починаються з приголосного звука та можуть утворювати пестливу форму за допомогою суфікса.

 

 

Діти називають пестливі слова: яблучко, сніговичок, ялиночка, вовчик, рукавички.)

-Яке слово тут зайве? (Яблуко)

- Чому ви так думаєте? (Бо воно не дозріває взимку)

   -Який би малюнок ви помістили замість яблука? (Сніжинку, санчата...)

 

5. Гра «Підбери слівце»

 

Добери слова, які відповідають таким моделям:

 

 

(Зима, лиса, діточки, сніжинка, лижний, хмарка, притрушений, засніжений, переліски)

 

VI. Підсумок уроку 

 

Гра : «Так чи ні»

 Основа слова — це: частина слова із закінченням (ні)

Суфікс це частина основи, що стоїть після кореня (так)

Корінь це частина слова без закінчення

Префікс – частина слова, що стоїть за коренем?

Закінчення служить для зв’язку слів у реченні

 

        Технологія «Мікрофон»

  •          З яких частин складаються слова?
  •          Без якої частини не може існувати слово?
  •          Що є змінною частиною слова?

 

Релаксація.

Всі слова складаються з частин

Є у всіх у них закінчення й основа,

Ця основа без ніяких змін,

А закінчення - частина змінна в слові.

А якщо іще до них    

          Суфікс з префіксом прибіг,

          Та до себе забирає їх основа,

          Сумно кореню бува,

          Одному стоять в словах, -

          Префікс з суфіксом знову

          Швидко створять нове слово.

 

VІI. Домашнє завдання 

docx
Пов’язані теми
Українська мова, 3 клас, Розробки уроків
НУШ
Інкл
Додано
23 серпня 2025
Переглядів
213
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку