УРОК-УСНИЙ ЖУРНАЛ З ЛІТЕРАТУРНОГО ЧИТАННЯ У 4 КЛАСІ "Настрій твору. Василь Сухомлинський «Восени пахне яблуками». Опис картини Катерини Білокур «Богданівські яблука»

Про матеріал

УРОК-УСНИЙ ЖУРНАЛ З ЛІТЕРАТУРНОГО ЧИТАННЯ У 4 КЛАСІ

Тема: Настрій твору. Василь Сухомлинський «Восени пахне яблуками». Опис картини Катерини Білокур «Богданівські яблука»

Перегляд файлу

УРОК-УСНИЙ ЖУРНАЛ З ЛІТЕРАТУРНОГО ЧИТАННЯ У 4 КЛАСІ

 

Тема: Настрій твору. Василь Сухомлинський «Восени пахне яблуками». Опис картини Катерини Білокур «Богданівські яблука»

Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання художніх творів, вміння розрізняти засоби художньої   виразності, застосовані художницею; вчити аналізувати прочитане,  висловлювати враження від картин художників; розвивати  мовлення, образне мислення, життєві та предметні компетентності;   збагачувати словниковий запас; виховувати почуття любові до рідного краю, естетичне сприймання   навколишнього, зацікавленість життям славетних земляків.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: підручник, роздатковий матеріал, мультимедійний пристрій, виставка дитячих малюнків, ілюстрації.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ


Видумуй, пробуй, твори!  Слайд 1

Розум, фантазію прояви!

Активним і уважним будь

І про кмітливість не забудь!


-  Розпочинаємо урок і сьогодні на уроці ми будемо:


У – уважні   Слайд 2

Р – розумні

О – організовані

К – кмітливі. 

- А ще дисципліновані та активні.


ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.

     МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Робота над скоромовкою Слайд 3


Гра «Дощик»

Діти читають хором.

- Накрапає дощ (тихо).

- Дощ пускається сильніше (голосніше).

- Злива (голосно).

- Дощ слабшає (тихіше).

- Дощ припинився (читання припиняється).


Скоромовка зі скриньки:

Яків яблука трусив,

Яків яблука носив,

А бабусенька Явдоха

Яблук всім дала потроху.

2. Артикуляційна гімнастика

 «Гойдалки».

Посміхнутися; відкрити рот; кінчик язика за верхні зуби; кінчик язика за нижні зуби.

 «Годинник».

Посміхнутися; відкрити рот; кінчик язика (як годинникову стрілку) переводити з одного куточка рота в інший.

ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра «Хто краще?»

Конкурс на краще виразне читання вірша, розглядання малюнків.

ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ


1. Відгадування загадки Слайд 4

— Відгадайте загадку.

Сумно у гаях блукає,

Жовті шати одягає.

Золотисту стелить постіль —

Жде сестрицю білу в гості. (Осінь)


— Сьогодні наш урок присвячений порі року, яку, мабуть, чи не найбільше оспівано і художниками, і композиторами, і, звісно ж, майстрами художнього слова. На уроці ми поринемо у чарівну красу осені за допомогою твору художньої літератури, живопису та музики. А проведемо наш урок у формі усного журналу.

- Отже, тема уроку: «Настрій твору. Василь Сухомлинський «Восени пахне яблуками». Опис картини Катерини Білокур «Богданівські яблука» Слайд 5

                                                 

- Перша сторінка нашого журналу має назву «Асоціації» Слайд 6                                                

2. Асоціативний кущ.

- Що ви уявляєте, коли чуєте слово «осінь»? З чим воно асоціюється?

Осінь – це…

                                                 

ІV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ  НОВОГО МАТЕРІАЛУ

- Твори  В.О. Сухомлинського  нам дуже подобаються  своєю повчальністю. Сьогодні ми ознайомимося  ще з одним оповіданням, що має назву «Восени пахне яблуками».

1. Коротка біографічна довідка (Сторінка «Біографічна») Слайд 7

                                            

- Що ви знаєте про життя і творчість В.О. Сухомлинського?

- Де і ким він працював?

- А знаєте чому він обрав саме цю професію?

       Вчився добре, старанно, любив читати, гарно малював. Щоб зібрати гроші на книги, фарби, зошити, разом з однолітками та братами ходили на Новий рік посівати та щедрувати, а літом працював у колгоспі. У дитячому садку, який діяв в колгоспі на період літніх канікул йому доручали бути помічником вихователя. Він доглядав малюків, розповідав їм казки, читав книжки, проводив веселі ігри. Тому і вибір професії був не випадковий. Він став вчителем і всі свої сили своє серце віддав дітям. Багато написав оповідань для дітей. Одне із них ми сьогодні прочитаємо.

2. Читання оповідання учителем.

- Послухайте і скажіть чому це оповідання має саме таку назву?

3. Перевірка перших вражень

-  Чи сподобалося вам оповідання?

-  Що ви уявляли, читаючи його?

-  Який настрій воно у вас створило?

-  Які почуття викликало?

4. Гра «Рибки». Читання оповідання учнями мовчки.

5. Словникова робота (сторінка «Словникова») Слайд 8

- Які слова в тексті виявилися для вас незрозумілими?

- Читання колонок слів «луною» за вчителем

День                          тече

джмелі                      замовк

цвіркун                     заспівав

сполоханий              спалахнула

- Прочитайте іменники; прикметники; дієслова.             

 

6. Підготовка до виразного читання оповідання

-  У якому темпі, з якою силою голосу будете читати оповідання?

-  Де зробите найдовшу паузу?

-  Які слова виділите голосом при читанні?

7. Виразне читання оповідання учнями

-  Про яких мешканців осіннього саду розповідається в оповіданні?

- Хто ласував солодким яблуком?

- Чому злякався цвіркун?

- Чим на вашу думку може ще пахнути осінній сад?

- Чи доводилося вам відчувати подібні запахи?

8. Робота в групах. (Сторінка «Ігрова») Слайд 9

Гра «Утвори пару»

Джмелі                       пролетів

яблуко                       тече

сік                              пахнуть

цвіркун                      літають

птах                            впало

зірка                           виплив

місяць                        заспівав

яблука                       спалахнула

                                           

9. Фізкультхвилинка (сторінка «Релаксаційна») Слайд 10

                                         

 

10. Гра "Уяви собі"

- Уявіть, що ви прийшли в сад.

- Які звуки можна почути в саду? (щебет пташок, шарудіння трави, лопотіння листя, гупання падаючих яблук, капання роси,  поскрипування обважнілих гілок, сюрчання коників.)

- Які кольори можна побачити, які запахи можна відчути ви знайдете серед  запропонованих вам слів.

11. Робота в групах (сторінка Практична) Слайд 11

                                         

Завдання для 1-ї групи: відібрати кольори саду.

(зелений, жовтий, червоний, смарагдовий, голубий, коричневий, брунатний, сірий,  блакитний, жовтогарячий.)

Завдання для 2-ї групи: відібрати запахи саду.

(солодкий, терпкий, кислий, прілий, свіжий, трав'яний, духмяний, ароматний,                    квітковий, медовий, смачний, приємний, стиглих фруктів.)

Завдання для 3-ї групи: відібрати звуки саду.

(щебет пташок, шарудіння трави, лопотіння листя, гупання падаючих яблук, капання  роси,  поскрипування обважнілих гілок, сюрчання коників.)

12. Розглядання – милування зображенням саду в різні пори року. Слайд 12

                                     

- Погляньте, яким буває сад у різні пори року.

- Саме такими садами милувалася художниця Катерина Білокур.

- А що ми про неї знаємо?

- Сьогодні у нас є унікальна можливість дізнатися про Катерину Білокур більше, адже вона погодилася дати нам інтерв’ю.

13. Метод «Інтерв’ю з гостем» Слайд 13

                                 

- Де ви народилися? (Народилася в  селі  Богданівка, Пирятинського повіту, Полтавська губернії)

- Чим найбільше захоплювалися в дитинстві? (З раннього дитинства по-особливому сприймала красу навколишнього світу і дуже любила  малювати)

- Якою була ваша сім’я? (Жила в бідній сільській сім'ї, де бракувало коштів, щоб придбати  фарби)

- А як же тоді ви навчилися малювати? (Я сама виготовляла фарби з природного матеріалу: бузини,  буряка, сажі, хвої)

- Нині її картини відомі всьому світові. Вони зачаровують вже не одне покоління    глядачів.

14. Ознайомлення з картиною К. Білокур" Богданівські яблука" (сторінка Мистецька) Слайд 14

                                    

- Перед  вами зображення  картини відомої української художниці Катерини Білокур "Богданівські яблука". На картині поєднуються два жанри - натюрморт і пейзаж. Перший план - це натюрморт. На селянській хустці розкладено достиглі яблука. Вони налиті соком, немов справжні. Виглядають дуже гарними та смачними. Хочеться попробувати їх. Хустка схожа на крило голубого птаха. Фоном для натюрморту є розквітлі яблуневі віти.

-   Розгляньте картину. Як ви гадаєте, чому саме таку назву дістала ця картина?

15. Поетична сторінка Слайд 15

Читання вірша А. Малишка" Яблука"


Я люблю, як буває осінню

Пахне яблуками у хаті.

Он лежать вони повні просині,

Повні сонця, немов на святі;

Крутобокі і вітром точені,

На весілля десь приурочені,

Повисають на гільце зрубане


І самі бубонять, як бубони…

Звуться зорями і ранетами,

Повні пахощів, соком гожі,

Доспівали попід планетами,

І планети на них же схожі.

Мились росами десь під тучею,

В землю падали в добрім літі,

І ставала земля пахучою,

Ніби яблуко на орбіті…


 


- Чи перегукуються слова з вірша А. Малишка з картиною К. Білокур?

- Як саме?

V. ПІДСУМОК УРОКУ. ОЦІНЮВАННЯ

- Чим схожі твори літературного мистецтва та образотворчого?

-  Чи сподобався вам сьогоднішній урок?

- Що вас найбільше зацікавило?

- З яким настроєм завершуєте урок?

- Як оцінюєте свою роботу на уроці?

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ  Слайд 16

                                             

1) Скласти коротку розповідь за одним із прислів’їв, поданих у підручнику (с. 62–63).

Вересень пахне яблуками, а жовтень – капустою.

Який сад, такі і яблука.

2) Виразно читати оповідання (с. 62–63). Створити власний осінній натюрморт.

 

 

 

Джерела:

 

  1. https://sites.google.com/site/pogorilecolena/vidkriti-uroki/krasa-i-sedrist-ridnogo-krau
  2. http://yrokiu.ru/rozrobki-urokiv/rozrobki-urokiv-dlya-4-klasu/literaturne-chitannya-4-klas/2854-literaturne-chitannya-4-klas-tema-vasil-sukhomlinskij-voseni-pakhne-yablukami
  3. https://docs.google.com/presentation/d/1A6Dm0WgK7GLABlb8VPiAO0Phyn8Gpb-U0A4ifQMvMe0/edit#slide=id.p
  4. http://dovidka.biz.ua/virshi-pro-yabluka/ Довідник цікавих фактів та корисних знань © dovidka.biz.ua

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Любас Ірина Миколаївна
    Змістовно і цікаво. Дякую!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
До підручника
Літературне читання 4 клас (Наумчук М. М., Романюк Н. З.)
Додано
11 квітня 2018
Переглядів
3312
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку