Тема. УТВОРЮЮ ДІЄСЛОВА МИНУЛОГО ЧАСУ
Мета: вчити правильно утворювати та записувати дієслова минулого часу; розвивати творчу уяву, спостережливість, мовне чуття; удосконалювати навички письма; формувати аудіативні вміння; виховувати повагу до рідної мови, до традицій своєї країни та країн-сусідів.
Обладнання: паперові вироби: чоловічок, фрукти, мобільний телефон, пляшка молока (виготовлені на уроці мистецтва); одноразовий стаканчик, фарби, пензлик; мандарин, стакан із водою; світлини; підручник К. Пономарьова, Л. Гайова «Українська мова та читання»; ноутбук.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Форма проведення: віртуальна подорож до країни Індія
Дистанційна форма навчання
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
- Діти, розпочинаємо урок рідної мови!
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1. Вправа «LOOK від фільтру»
- Обираємо лук від фільтру, відповідний порі року наразі!
2. Вправа «Уяви ніби…»
- У мене в руках мандарин. Уявіть, що я вам кидаю. Ловіть!
- Спіймали його! Покажіть!
3. Дослідницька діяльність
Дослід «Нетонучий цитрус»
- Дослідимо цей цитрус!
- Опустіть мандарин у воду!
- Чи потонув він?
- Як ви вважаєте, чому так сталося?
- Нумо почистимо його і знову опустимо у воду.
- Які ваші припущення? (завадила йому потонути шкірка; їй допомагає триматися на воді її шершавість)
4. Вправа «Дивність настроїв»
- Діти, візьміть фарби і пензлик. Розфарбуйте воду у колір вашого сьогодні настрою. Покажіть.
5. Вправа «Уяви ніби…»
- Уявіть, що шкірка мандарину – човник.
- Візьміть паперову іграшку – чоловічка. Це –ви! Посадіть його до човника.
- Сміливо вирушаємо в дорогу до країни, де є тропічний клімат і вирощують цитрусові!
6. Вправа «LOOK від фільтру»
- Діти, виберіть серед костюмів і аксесуарів фільтр для нашої подорожі.
7. Вправа «Дивність настроїв»
- Від пахощів мандарину, діти, у вас з’явився мандариновий настрій?
- І, з ним – вперед! Отримуйте задоволення від власних успіхів!
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
- Діти, поки «пливе» наш човник- повторимо!
1. Вправа « Мозковий штурм»
- На що вказує дієслово?
- Навести два приклади дієслів.
- За чим змінюються дієслова?
- Назвати часи дієслів.
ІV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
1. Сьогодні на уроці ви будете виконувати творчі вправи, які допоможуть утворювати дієслова минулого часу.( кольоровий запис теми уроку на дошці)
2. Запис в зошитах: дата, класна робота.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Перегляд фрагменту із фільму про Мауглі. (із зупинкою для передбачення розвитку подій)
Запитання до передбачення:
- Хто це за хлопчик? (Мауглі)
- Як звати ведмедя? (Балу)
- Кого він побачить? (Багіру)
2. Робота за підручником
- Розгортаємо підручника на сторінках 112-113
Вправа 1
- Прочитайте слова в дужках.
- До якої частини мови належать ці слова? (дієслова)
- Поставимо до них запитання. (що робити? що зробити?)
- На ці питання відповідають дієслова, що стоять у …(неозначеній формі).
- За виділеними літерами у тексті прочитай країну. (Індія)
- Отже, подорожуємо віртуально країною Індія, у якій проживав хлопчик Мауглі.
- Прочитати текст, змінивши час дієслів, що в дужках, на минулий.
- Виписати змінені дієслова. (Упала, з’явилася, вилискували, знали, не наважувалися, була, був, здавалося, любив.)
- Подорожуємо! Поглянемо, яка ж Індія!
3. Перегляд відео про країну Індію
4. Робота за підручником.
Вправа 4
5. «Щоденні 5»: « Письмо для себе»
- Списати каліграфічно речення про країну.
6. Вправа «Письмо у повітрі»
- Розітерти долоньки ручкою.
- Написали в повітрі літери: велику І, малу з, малу я.
- Записали літери в зошити.
- Назвіть у цьому реченні дієслово.
- Поставте запитання.
- В якому часі стоїть дієслово? Підкресліть його.
7. Складання діалогу за вправою 7. Розмова по телефону (паперовий телефон).
Знайомство за світлинами з індійськими школярами. Екта та Самір.
Складання реплік з індійськими ввічливими словами та іменами дітей.
8. Руханка – релакс « Ми любимо коктейлі»
9. Вправа « Уяви ніби…»
Виготовлення коктейлів (паперові фрукти).
-Як називаються ваші коктейлі?
-Ми порелаксуємо трішки на краю півострова Індостан біля Індійського океану.
П’ємо коктейлі. Насолоджуємося всим!
VІ. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Слухання аудіозапису крику павича.
- Діти, а хто такі видає звуки?
2. Розгляд світлини павича в підручнику.
3. Складання сенкану про павича (дієслова в минулому часі)
Сенкан
Павич
Вродливий, яскравий.
Розкрив, кричав, чарував.
-------------- ---------- -----------
Священний птах Індії.
Диво – птах.
Підкреслити дієслова в минулому часі.
VІІ. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
1. Вправа «Уяви ніби…»
- Заплющили очі. Повертаємося на рідну землю.
- Відкрили – Україна!
- Які ваші відчуття?
2. Вправа «LOOK від фільтру»
За фільтром вибрати казкового персонажа. Говорити від його імені.
- Чи сподобався вам урок?
- Що ви робили на уроці?
3. Перевірна вправа «Слово-слово»
- Називаю іменник, а ви до нього - дієслово минулого часу.
Мандарин ( чистили), човник (пливли), Екта (спілкувалися), коктейлі ( робили), речення ( писали), відео ( переглядали), павича ( чули).
4. Оцінення учнів
-Оцінити себе (самооцінка).
5. Домашнє завдання
Стор. 113 вправа 9; переглянути фільм про Мауглі , або прочитати книгу ; їсти цитрусові – це корисно.
ОЗ Орлівський НВК
Урок української мови
4 клас
Тема. Утворюю дієслова минулого часу
Лідія Василівна Токарь
Вчитель початкових класів
2023-2024 н.р.