Українська мова
Тема: Утворюю слова за допомогою префіксів
Мета: Закріплювати знання дітей про префікс, донести, що за допомогою префіксів утворюються нові слова;розвивати мовлення дітей; продовжувати подорож Україною, виховувати бажання мандрувати та дізнаватися нове і цікаве.
Обладнання: підручник, зошит, роздруківка «Повітряна куля», цеглинки Lego.
Хід уроку
І Організаційний момент
(Перевірка готовності дітей до уроку)
ІІ Повторення та закріплення вивченого
-
Бесіда:
-
Яку тему ми вивчали на минулому уроці?(Визначаю префікс у словах)
-
Що таке префікс? (Частина слова, яка стоїть перед коренем)
-
Для чого служить префікс?(За допомогою префікса утворюються нові слова)
-
Гра «Так чи ні?» (використовуємо цеглинки Lego)
-
Якщо твердження правильне, покажіть зеленого кольору.
-
Якщо неправильне – червоного кольору.
-
Корінь – спільна частина споріднених слів? (ТАК)
-
Закінчення – це змінна частина слова? (ТАК)
-
Слова «літо» і «літає» це споріднені слова? (НІ)
-
Префікс стоїть за коренем? (НІ)
-
Частина слова без закінчення – це основа? (ТАК)
-
Наші друзі Ґаджик, Читалочка, Родзинка, Щебетунчик поїхали до Кам’янця-Подільського? (ТАК)
-
Слова «сонечко», «сонячна», «сонце» - споріднені? (ТАК)
ІІІ Повідомлення теми уроку
«Утворюю слова за допомогою префіксів»
(Презентація №37)
-
Хвилинка каліграфії
а) 8 листопада
Класна робота
Кам’янець-Подільський
-
А назва якого міста пишеться через рисочку? (Івано-Франківськ)
-
Виконання вправи 1, с. 53
-
Який корінь у словах? (каз)
-
А частинка, яка стоїть перед коренем, це і є префікс.
-
Завдання: зі слова «казати» утворити чотири слова, визначити префікс.
-
Перевіряємо! (2 учні)
-
Виконання вправи 2, с. 53 (Усно)
-
Чи погоджуєшся ти з Ґаджиком?(ТАК)
(прочитає один учень, потім всі разом)
-
Повідомлення вчителем про проведення фестивалю повітряних куль.
-
А що ви знаєте про повітряну кулю?
-
Згадайте, у другому класі на уроці ЯДС ми вивчали цю інформацію.
Повітряна куля (повідомлення)
Французи (брати Монгольф’є запустили повітряну кулю у 1783 році, наповнену гарячим повітрям.
У Кам’янці-Подільському щороку відбувається фестиваль повітряних куль.
-
Виконання вправи 5, с. 53 (Усно)
-
Допоможи Щебетунчику відновити програму польотів
1)Заїзд
2)Підготовка
3)Проведення
4)Польоти
5)Приземлення
ІV Фізкультхвилинка «Кулька»
Надуваємо ми кульку:
Кулька кругла і товста.
Як повітря з неї вийде
Буде кулька знов худа.
(Діти після слів встають, імітують політ повітряної кулі)
V Виконання завдання на роздруківці «Повітряна куля»
-
Діти, наступне завдання ми з вами будемо виконувати на повітряних кулях. На них ми напишемо програму польоту. Будемо записувати одним словом, виділяти префікси. Ставимо цифру 1.
-
Заїзд – префікс за
-
Підготовка – префікс під
-
Проведення – префікс про
-
Польоти – префікс по
-
Приземлення – префікс при
VІ Домашнє завдання (с. 54, вправа 6)
Розфарбувати повітряні кулі у яскраві кольори
Слова-помічники: полетіли, наверху, побачили, здивував, зачарув
VІІ Підсумок уроку
-
Яку тему ми вивчали?
-
Що таке префікс?
-
Де він стоїть?
-
Для чого служить префікс?
-
Що тобі сподобалося на уроці найбільше?
-
Чи все добре у тебе виходило на уроці?
-
Підніміть цеглинку Lego відповідного кольору!
-
Чи хотілося б тобі побувати на фестивалі повітряних куль?
-
Напиши про це три-чотири речення.
Програма 1. Заїзд 2. Підготовка 3. Проведення 4. Польоти 5. Приземлення