Увага, її роль у сприйнятті інформації.
МЕТА: поглибити свідоме ставлення учнів до поняття увага. Навчити методом тесту, та гри формувати активний вид уваги. Розвивати логічне мислення, виховувати уважність та зосередженість особистості.
ХІД ЗАНЯТТЯ
У Ніколо Паганіні було три учні – віолончеліст і 2 скрипалі. Вони почали брати у нього уроки , коли вже були професійними , хоча і посередніми музикантами, і через 2 роки стали відомими віртуозами. Коли Паганіні запитали, як йому цього вдалося досягти, він відповів: „Я навчив їх уважно займатися.” Що означає „уважно займатися”? і як можна навчитись цьому? На жаль Паганіні не залишив нам жодних рецептів, як це зробити. Тому ми спробуємо розібратись в цьому питанні самі.
- Що таке увага?
- Як ви розумієте вислів „уважно займатись”?
У психології увагою називають діяльність людини зосереджену на об’єктах, які мають для неї певне значення. Увага може бути спрямована як на об’єкти зовнішнього світу, наприклад, симпатичну дівчину, цікаву книгу, красивий автомобіль та ін., так і на власні думки і переживання. З точки зору біології увага – це спрямованість і зосередженість свідомості на певному об’єкті чи дії.
Виділяють 2 види уваги: мимовільна і довільна.
- Пригадайте, що ви помітили дорогою до школи на вулиці, у вікнах будинків ...?
- Опишіть свою кімнату.
Це працювала ваша мимовільна увага. При мимовільній увазі ви щось помічаєте само по собі, не заставляючи себе, не прикладаючи вольові зусилля, не плануючи цього. Наприклад, коли ви ідете по вулиці помітили, що на одному з вікон стоять квіти, звернули увагу на одяг людей, які йшли вам на зустріч та інше. Цей вид уваги може виникати під дією сильного звуку, яскравого кольору, гострого запаху, несподіваного руху, чогось незвичного – все це зовнішні фактори. А також якщо у вас є якийсь інтерес до цього предмета, або потреба в ньому – це є внутрішніми факторами.
Довільна увага властива лише людині. При довільній увазі ви прикладаєте вольові зусилля, заставляєте себе щось зробити, наприклад, виконати уроки, вивчити вірш.
- Зараз ми перевіримо вашу мимовільну увагу.
Гра „Нісенітниці”
У вас на столі лежать картинки. Подивіться на них уважно. На малюнках зображені різні нісенітниці, ви повинні уважно подивитись на картинку і перечислити що намальовано неправильно. Уважно слухайте відповіді ваших товаришів, ваші відповіді не повинні повторюватись.
1. Неуважність
2. Відволікання (розсіяність)
3. Переключення
4. Стійкість
5. Розподіл
6. Обсяг
- Яку людину можна назвати неуважною?
- Що таке відволікання?
- Як ви розумієте поняття переключення?
ПЕРЕКЛЮЧЕННЯ – це швидкість переведення уваги від одного об’єкта до іншого, переходу від одного виду діяльності до іншого.
СТІЙКІСТЬ – це той час протягом якого людина може зосередитись на одному предметі, об’єкті чи виді діяльності.
РОЗПОДІЛ – ця властивість уваги вимагає від людини вміння виконувати не однієї, а хоча б двох – трьох різних дій одночасно, наприклад, слухати вчителя і одночасно фіксувати якийсь фрагмент пояснення; водію одночасно треба дивитись на дорогу, тиснути на педалі і спостерігати за машинами позаду.
ОБСЯГ – це кількість об’єктів, які людина здатна сприйняти, охопити під час одномиттєвого пред’явлення. Обсяг уваги вивчають у лабораторіях за допомогою спеціального приладу, що має назву тахістоскоп: на екрані з’являються на короткий час зображення предметів. Після показу підраховується число елементів, які людина може відтворити, пригадати (це приблизно 3-6 шт.)
- Уявіть, що ви йдете по дорозі, яка вона? (замальовують). Дорога вас привела до лісу, який він? В лісі на стежинці ви знайшли ключ, який він, з чого зроблений? В лісі стежинка вас привела до хатинки, яка вона, чи зайдете ви до неї? З хатинки ви потрапили на луки, де пасуться коні, замалюйте їх. Минувши луки ви потрапили на берег моря, яке воно?
Ключ до розшифрування:
дорога – життя;
ліс – настрій;
ключ – щастя;
хатина, коні – друзі;
море – кохання.
Робота підгрупами: І підгрупа – працює з комп’ютерами,
ІІ – виконує усні завдання.
Дітям пропонується ряд запитань на які необхідно відповідати швидко і правильно. За кожну правильну відповідь дається жетон. (Див. додаток 1)
Пропонується імена та по-батькові відомих людей, а діти повинні пригадати їх прізвище. За кожну правильну відповідь діти отримують жетон.
Хто найкраще і найшвидше прочитає запропоновані скоромовки – отримають жетон.
Король – орел.
Мій ідентифікаційний код.
Діти діляться на дві команди. Увазі дітей пропонується 2 слова. Завдання – скласти речення, щоб з перших літер слів, з яких складається речення, можна було прочитати раніше запропоноване слово.
МОРЕ
РАНО
Група виконує за командою рухи: на один сплеск підняти руки; два – встати. Якщо руки вже підняті, то на один сплеск їх треба опустити, а якщо діти вже стоять на два сплески треба сісти. Хто збився - вибуває з гри.
Участь у грі беруть два учасника. Кожен з них повинен скласти веселку з учнів, що сидять в класі за кольором їх одягу, волосся, взуття та ін. Хто першим виконав завдання, той і переміг.
Два учні виходять з-за парти (до дошки) і уважно дивляться один на одного. Потім вони повертаються один до одного спиною і по черзі описують суперника. В кого буде точніший і детальніший опис, той переміг.
Запитання: - Який одяг у товариша?
- У що він взутий?
- Чи є прикраси, які?
Діти сідають у два ряди один напроти одного парами. Ведучий іде між рядами і ставить будь-які запитання комусь із гравців то з одного то з іншого боку. На запитання треба відповідати „Так” або „Ні”. Але відповідати на запитання повинен той, хто сидить навпроти. (Див. додаток 2)
- Що таке увага?
– Які види уваги ви знаєте? (пасивна і активна)
– Я можна сформувати довільну увагу?
– Чому розсіяність вважають негативною рисою
Додаток 1
Додаток 2
НІ