Тема: Узагальнення за темою «Україна в умовах десталінізації»
Цілі уроку:
- повторити та узагальнити матеріал з вивченої теми, підготуватися до тематичного контролю;
- розвивати в учнів уміння аналізувати та узагальнювати матеріал, робити висновки, давати оцінку діяльності історичній епосі, політичним та громадським діячам; удосконалювати навички роботи в групах;
- сприяти національно-патріотичному вихованню учнів
Тип уроку: урок узагальнення
Обладання: роздатковий матеріал, кольорові олівці, портрети видатних постатей доби «Відлиги»
Основні поняття: десталінізація, « відлига», децентралізація, легітимізація, культ особи, волюнтаризм, лібералізація, дисиденти, ГУЛАГ
Форма уроку: робота в групах
Очікувані результати :
- учні можуть аналізувати та критично оцінювати події внутрішньополітичного життя України в період « відлиги»;
- визначають причини невдач ряду економічних реформ та протиріччя періоду десталінізації;
- характеризують реформи М.Хрущова та дають їм оцінку;
- дають оцінку шістдесятництву
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Діти, я пропоную вам розшифрувати ось цю формулу:
(у +о) (в +с) р = з
Саме ті якості, які зашифровані в даній формулі, знадобляться вам на уроці
(увага, організованість, взаємодопомога, спілкування, робота, знання)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
1. Бесіда за запитаннями:
?- Яку тему ми щойно завершили вивчати?
?-Як неофіційно називають цей період і чому? ( «відлига»)
?- Спробуємо визначити характерні ознаки цього періоду.( МЕТОД « Мозковий штурм»)
Характерні ознаки десталінізації:
- відхід від жорсткої тоталітарної сталінської системи;
- спроби реформувати систему у відносній демократизації та гуманізації політичного
життя;
- реабілітація жертв сталінських репресій;
- спроби реформувати консервативну модель державної економіки;
- часткове розширення контактів із зовнішнім світом ( співпраця з США)
- сплеск розвитку українського мистецтва та літератури «шістдесятників»;
- поява дисидентів.
Отже, сьогодні на уроці ми проаналізуємо та критично оцінимо події внутрішньополітичного життя України в період « відлиги», визначимо причини невдач ряду економічних реформ та протиріччя періоду десталінізації
2. Оголошення теми та завдань уроку
Отже, тема нашого уроку : Узагальнення за темою «Україна в умовах десталінізації»
Завдання уроку:
1) повторити та узагальнити матеріал з вивченої теми, підготуватися до тематичного контролю;
2) розвивати вміння аналізувати та узагальнювати матеріал, робити висновки, давати оцінку діяльності історичній епосі, політичним та громадським діячам; удосконалювати навички роботи в групах;
3) виховувати в собі національно-патріотичні почуття
ІІІ. Узагальнення
Узагальнення проводиться у вигляді змагання між трьома рядами. Учням пропонується шість конкурсних завдань
Завдання 1. Книжкова шафа
Для виконання цього завдання командам пропонується на «поличках книжкової шафи» (малюнок прикріплений на дошці) розмістити основні напрямки, заходи та дії влади, котрі можуть розв’язати проблему, яка вказана угорі «книжкової шафи». Унизу «книжкової шафи» записується висновок
Максимальна оцінка за конкурс – 5 балів
Проблеми, які розміщені на «книжкових шафах»
Команда 1 – ХХ з’їзд КПРС
Команда 2 – Шістдесятництво
Команда 3 – Реформи Хрущова
Завдання 2. Плутослови
Команди отримують картки, на яких зашифровані терміни та поняття. Завдання учнів – розшифрувати та пояснити їхнє значення. Для підготовки завдання дається 2-3 хвилини. Максимальна оцінка за цей конкурс – 6 балів
Картка № 1 для команди І
1) Д, А, В, И, Л, І, Г
2) Ц, І, Б, І, Л, А, Р, Е, Л, А, З, І, Я
3) С, И, Н, И, Д, Е, Д, Т, И
Картка № 1 для команди ІІ
1) У, Л, Г, А, Г
2) Б, И, С, О Т, Ь, К, У, Л
3) Т, И, Л, Е, Г, І, М, І, Ц, І, Я, З, А
Картка № 1 для команди ІІІ
1) Л, Ю, Н, В, О, Р, И, Т, А, З, М
2) С, Т, А, Д, Е, Н, І, Л, І, Ц, І, З, А, Я
3) Ц, Е, Д, Е, Р, А, Н, Т, З, А, Л, І, Ц, І, Я
Відлига – період в історії СРСР 1953 – 1964 рр., який характеризується спробами М. Хрущова реформувати радянську модель розвитку, відмовитись від найбільш одіозних проявів сталінського режиму
Лібералізація – курс на пом’якшення політичного режиму, зокрема припинення масових репресій, часткова реабілітація жертв сталінських репресій, послаблення ідеологічного контролю, заклики до відновлення «соціалістичної законності» тощо
Дисиденти – інакомислячі люди, що не поділяють панівної ідеології
Легітимізація – означає визнання або підтвердження законності будь-якого права або судження, у тому числі права політичної влади на прийняття політичних рішень та здійснення політичних вчинків і дій
ГУЛАГ – єдина табірна система СРСР
Культ особи - беззастережне, надмірне звеличення особи, сліпе поклоніння, а іноді й обожнювання людини, яка обіймає найвищу посаду в політичній чи релігійній ієрархії, надмірне перебільшення заслуг, функцій і ролі лідера
Волюнтаризм – соціально-політична діяльність, яка, нехтуючи об’єктивними законами історичного розвитку, керується суб’єктивними бажаннями й довільним рішенням осіб, які її здійснюють
Десталінізація - процес ліквідації найбільш одіозних проявів сталінського режиму
Децентралізація – система управління, за якої частина функцій центральної влади переходить до місцевих органів самоврядування, розширення прав низових органів управління
Завдання 3. «Портретна галерея»
Кожній команді пропонується портрети трьох історичних діячів. Завдання для команд назвати хто це і чим уславилася в історії ця особистість. Максимальна кількість балів – 6 балів
Команда І
М. Хрущов А.Горська Л.Лук’яненко
Команда ІІ
В. Глушков Є.Патон С.Корольов
Команда ІІІ
І.Світличний Л.Костенко І.Драч
Завдання 4. Юний художник
Командам пропонується тема карикатури, котру вони повинні створити. Максимальна кількість балів – 5 балів
Теми для карикатур:
Група 1 – кукурудзяна епопея
Група 2 – створення ремонтно-технічних станцій на базі колгоспів
Група 3 – освітній процес у середній школі
Завдання 5. Хроністи
Командам на картці написані витяги з документів. Завдання полягає в тому, щоб команда розставила дані витяги в хронологічній послідовності. Час – 2 хвилини. Максимальна кількість балів – 4 бали
Картка 2
Установіть послідовність подій
А) «Український народ з почуттям глибокого задоволення і палкої вдячності зустріне рішення про передачу Криму до складу УРСР…»
Б) «Засідання рекомендує, щоб Українська Радянська Соціалістична Республіка і Білоруська Радянська Соціалістична Республіка були запрошені стати членами-засновниками пропонованої народної організації…»
В) «…собор постановляє скасувати постанови Брестського Собору 1596 року, ліквідувати унію… і повернутися до нашої батьківської святої православної віри і Руської Православної Церкви»
Г) «…нас українців, жителів Лемківщини, Надсяння, Грубешівщини, Холмщини і Підляшшя, намагаються…вигнати з наших рідних осель. Українці! Ніхто з нас не сміє на це погодитися…»
Відповідь: Б, В, Г, А
Завдання 6. Науковці
Командам пропонуються тестові завдання, котрі вони повинні вирішити за 5 хвилин. Максимальна кількість балів – 12 балів
1) які територіальні зміни УРСР відбулися у зв’язку з відзначенням 300-річчя входження України до складу Російської держави?
А) передача Кримської області до складу республіки
Б) утворення Закарпатської області
В) об’єднання Одеської та Ізмаїльської областей
Г) перейменування Сталінської області на Донецьку
2) Яка група репресованих сталінським режимом громадян України не підлягала реабілітації у роки «відлиги»?
А) партійні функціонери – жертви політичних процесів 1937 – 1938 рр.
Б) в’язні, засудженні за статтею «шкідництво» Карного кодексу
В) колишні в’язні німецьких концтаборів часів Другої світової війни
Г) в’язні, засуджені за звинуваченнями в «українському буржуазному націоналізмі»
3) Що було притаманне духовному життю України в умовах десталінізації?
А) відмова держави від антицерковної політики та атеїстичної пропаганди
Б) ліквідація політико-ідеологічного контролю та цензури в галузі культури
В) вихід на літературний і суспільний обрії плеяди талановитої творчої молоді
Г) уповільнення темпів русифікації та ідеологізації системи народної освіти
4) поява поняття «раднаргоспи» була пов’язана:
А) зі здійсненням децентралізації управління народним господарством
Б) з укрупненням колгоспів та ліквідацією МТС
В) з освоєнням цілинних і перелогових земель
Г) із запровадженням держриймання на підприємствах
5) Рішення ХХ з’їзду КПРС сприяли:
А)припиненню звеличення ролі партійних керівників
Б) посиленню ідейної єдності та згуртованості радянського суспільства
В) розкріпаченню свідомості радянських людей
Г) зміцненню авторитету СРСР в соціалістичному таборі
6) Хто з керівників СРСР виступив із доповіддю, що засуджувала культ особи Сталіна на ХХ з’їзді КПРС?
А) М.Хрущов
Б) М.Горбачов
В) Л.Брежнєв
Г) Ю.Андропов
7) У роки НТР в СРСР її досягнення впроваджувалися переважно у:
А) виробництво товарів масового споживання
Б) розвиток воєнно-промислового комплексу
В) розвиток сільського господарства
Г) розбудову транспортної мережі
8) Укажіть, хто із зазначених діячів був авіаконструктором
А) Б.Патон
Б) О.Антонов
В) В.Глушков
Г) М.Амосов
9) Яка зміна в економічному розвитку України в другій половині 1950-х - першій половині 1960-х років пов’язана зі створенням раднаргоспів?
А) перехід підприємств на повний госпрозрахунок у межах економічних зон
Б) установлення щомісячного авансування та пенсій за віком для колгоспників
В) раціоналізація використання місцевих матеріальних і людських ресурсів
Г) ліквідація товарно-грошових відносин і централізованого планування
10) Що було однією зі складових політики десталінізації?
А) лібералізація політики держави щодо церкви, розширення мережі церковних громад
Б) ліквідація монополії КПРС на владу, передання влади З’їзду народних депутатів
В) реорганізація партійного апарату та створення національних комуністичних партій
Г) ліквідація ГУЛАГу. Амністія та реабілітація незаконно засуджених
11) Наприкінці 1950-х років в СРСР розпочалася реформа шкільної освіти, одним із положень якої передбачався вибір батьками мови навчання дітей. Українська інтелігенція виступила проти цього положення, оскільки воно:
А) сприяло русифікації системи освіти в УРСР
Б) не відповідало Закону «Про мови в УРСР»
В) створювало умови для дискримінації російської мови
Г) відновлювало практику політики коренізації 1920-х рр.
12) Чим була зумовлена поява руху шістдесятників?
А) лібералізацією суспільно-політичного життя в СРСР
Б) припиненням переслідувань діячів українського національно-визвольного руху
В) активною діяльністю груп українських дисидентів
Г) відмовою КПРС від впровадження єдиного мистецького методу – соціалістичного реалізму
Відповіді: 1 – а, 2 – г, 3 – в, 4 – а, 5 – в, 6 – а, 7 – б, 8 – б, 9 – в, 10 – г, 11 – а, 12 – а
ІV. Підсумок уроку
1. Підбиття підсумків та нагородження команд
2.Учитель разом з капітанами команд виставляє оцінки учням за роботу на уроці
V. Домашнє завдання: повторити § 7 – 11, терміни, дати, події, персоналії